Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayal Gibi Bir Akdeniz Köyü; Marinaleda'ya Yerleşmek İçin 7 Sebep

758PAYLAŞIM

İspanya'nın Akdeniz kıyısındaki Endülüs Bölgesi’nin Sevilla kentine bağlı Marinaleda köyü'nün çok ilginç bir özeliği var.

1. 

Endülüs Bölge hükümeti 1991 yılında toprakları kamulaştırır ve Marinaleda köylülerin kurduğu kooperatife devreder.O günden bugüne köyde her şey bu kooperatif üzerinden yürütülüyor.

2. 

Köydeki tarlalarda çalışan herkese günde 6 saat karşılığında 47 Euro (yaklaşık 135 lira) veriliyor.Elde edilen gelirlerin kalanıyla köye spor tesisleri, büyük parklar ve çok sayıda yeşil alan yapımında kullanılıyor.

3. 

Belediye Başkanı olan Sánchez Gordillo, “Burada
yaşayan insanların fazla paraya ihtiyacı yok” diyor. Çünkü ne kira
sorunu ne de konut kredileri söz konusu değil.

4. 

70 yıllığına kiralanan evler için aylık 15 Euro (yaklaşık 40 lira) kira ödüyorlar.Evin yapımı için gerekli malzemeler ve araç gereçler ve işçilik köy kooperatifinin kasasından karşılanıyor.Bir tek evi yapan kişiye inşaatta çalışması şartı var. Köydeki 350 ev bu şekilde yapılmış.

5. 

90 metre karelik iki katlı evlerin 100 metrekare bahçesi bir de  araba garajı var.

6. 

İsteyen aile ayda 12 Avro karşılığında çocuğunu kreşe gönderebiliyor.

7. 

Ayrıca kasabada polis yok ve birkaç haftada bir toplanan kasabalılar sokakları kendi temizliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir