Görüş Bildir
Haberler
Mahkeme 'Kelimeleri TDK Değil Halk Belirliyor' Dedi: 'Oynak, Yollu, Müsait' Gibi Kelimelerin Anlamları Sözlükte Kaldı

etiket Mahkeme 'Kelimeleri TDK Değil Halk Belirliyor' Dedi: 'Oynak, Yollu, Müsait' Gibi Kelimelerin Anlamları Sözlükte Kaldı

Yasin Arslan
28.04.2018 - 17:04 Son Güncelleme: 30.04.2018 - 11:19

Ankara 6. İdare Mahkemesinin  'oynak', 'kötü yola düşmek', 'yollu' gibi kelimelerin sözlükten çıkarılmasına ilişkin verdiği kararı İstinaf mahkemesi durdurdu. 

Ankara'da bir kişi bazı kelimelerin cinsiyet ayrımcılığına dayalı aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler olduğu gerekçesiyle sözlükten kaldırılmasını istemişti.

Ankara'da bir kişi bazı kelimelerin cinsiyet ayrımcılığına dayalı aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler olduğu gerekçesiyle sözlükten kaldırılmasını istemişti.

TDK'ye başvuran kişi, argo anlamı yayımlanan 'müsait', 'esnaf', 'teslim etmek', 'serbest', 'oynak', 'kötüleşmek', 'kötü yola düşmek', 'taze', 'yollu' ve 'boyalı' sözcüklerinin cinsiyet ayrımcılığına dayalı aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler olduğu gerekçesiyle argo karşılıklarının sözlükten çıkarılmasını istedi. Başvurunun kabul edilmemesi üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme, söz konusu kelimelerin argo anlamlarının sözlükten çıkarılmasına karar vermişti.

Kararı istinaf mahkemesi bozdu.

Kararı istinaf mahkemesi bozdu.

Mahkeme sonucunda Türkçe'nin doğru ve güzel kullanılması hususunda öncü görevi üstlenen TDK'nin sözlüğü ve internet sayfasında yer almasının hukuka uygun olmadığı kaydedildi. 

Kararın istinafa taşınmasıyla dosya, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesinin gündemine geldi. İstinaf mahkemesi, Ankara 6. İdare Mahkemesinin kararının yürütmesini durdurdu.

'Kelimelerin anlamları TDK tarafından belirlenmiyor'

'Kelimelerin anlamları TDK tarafından belirlenmiyor'

TDK'nin hazırladığı Türkçe Sözlük'te yer alan dava konusu sözcüklerin anlamlandırılmasında, halk ağzındaki yaygın kullanımı, sözcüğün asıl ve mecaz anlamları ile argo kullanımı dikkate alınarak anlam sıralaması yapıldığı belirtilen kararda, anlamlandırma çalışmalarında TDK'nin iradesinden ziyade sözcüğe halkın yüklediği anlamın dikkate alındığı belirtildi.

'Kadına şiddet uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir amaç güdülmüyor'

'Kadına şiddet uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir amaç güdülmüyor'

Söz konusu kelimelerin  sözlükte yer almasında kadınlara ayrımcılık yapmak veya kadına şiddet uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir amaç güdülmediği vurgulanan kararda şu ifadelere yer verildi:

'Sözlükte kelimelerin, toplumsal yaşamda var olan kavramların iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olduğundan bağımsız kelime anlamları ile varsa argo, alay, hakaret ve benzeri anlamlarının da belirtildiği, bu kapsamda argo, alay, hakaret ve benzeri anlamları olan kelimelerin sözlükte bulunmalarının değil kullanımlarının hukuka aykırı olduğu açıktır.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
359
324
126
22
17
17
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dilara t

o zaman koyun çomar vs. kelimelerin de anlamlarını genişletsinler, koyun, çomar deyince akla gelen kesim belli demek ki TDK'ya da girebilir.

Bozkurt

İlber Ortaylı diyor ki, "argo bir dilin zenginliğidir"

Connor

Çok yerinde karar. Tersi olsa üzülürdüm.