Mahalledeki Hangi Esnafsın?

-

Bir semti "semt" yapan en önemli detaylardan biri, hiç şüphesiz esnafıdır! O her şeyi bilen, her kıpırtıdan haberi olan, gerektiğinde bizim de gözümüzü açan, zor vakitte imdada yetişendir :) Peki acaba sen kendi mahallende esnaf olsan kim olurdun? Seni testi çözmeye davet edelim!

1. Sen daha çok günün hangi saatlerinin insanısın?

2. Bir esnafın en olmazsa olmaz özelliği nedir sana göre?

Güler yüzlü olması
Biraz halden anlaması
Beni tanıyarak karşılayabilmesi
Sattığı malın kaliteli olması
Güvenilir bir tavrının olması

3. Sence sen ne kadar yumuşak başlısın; bize 1 ve 10 arası puanlar mısın?

4. Gözüne hoş gelen bir tabela seçmeni isteyelim.

5. Şimdi de dükkanın önüne atmalık bir tabure seç!

6. Şu GIF'te senin ilk dikkatini çeken detay ne oldu acaba?

Çatısı kubbe biçimindeki yapı
Soldaki kule benzeri yapı
Örümcek bacaklarını andıran eklemler
O havada uçuşan şeyler para mı?

7. Seç birini!

Terazi
Hesap makinası
Pos cihazı
Tartı
Çekiç
Maşrapa

8. Hangisini dilinden düşürmeyeceksin peki?

Bana gelişi zaten bu
Sana x liraya olur
Aynısını ben evde kullanıyorum
Maksat ayağın alışsın
Bu malın garantisi benim

9. Parayla ilgili söylenmiş bu sözlerden en hoşuna giden hangisi oldu?

“Sahip olan değil, bağışlayan zengindir.” - Erich Fromm
“Hiç bir zaman kendi gücünüzle edinebileceğiniz bir şey için dilenmeyin.” - Miguel de Cervantes
“Bir insan, satın alamadığı şeyler kadar zengindir.” - Henry David Thoreau
“Bilge bir kişi parayı kafasının içinde tutmalı, kalbinde değil.” - Jonathan Swift
“Para hiç bir zaman insanı mutlu etmemiştir. Bir insan ne kadar çok para kazanırsa, o kadar fazlasını isteyecektir.” - Benjamin Franklin
“Çok parası olan fakir bir insan gibi yaşamak isterim.” - Pablo Picasso

10. Son olarak, olmazsa olmaz bir dükkan eşyası seç!

Nazar boncuğu
Siftah parası
Bereket duası
Naylon poşet
Tavla!
Asma kilit

Berber çıktı!

İşte tam bir ilişkiler uzmanı, bir diplomasi ve siyaset üstadı! Sen lider bir kişiliksin her şeyden önce. Sözünü dinletmeyi, karşındakini ikna etmeyi, gerekirse de başkası adına sorumluluk yüklenmeyi iyi bilirsin. Nabza göre şerbet verebilirsin; diplomasi, bürokrasi falan işleri de senden sorulur. Bunlara siyasete doğuştan yetenekli kafanı da eklersek eğer, sen tabii ki de mahallenin berberisin!

Bakkal çıktı!

Sen her şeyden önce gözü açık ve kafası tıkır tıkır çalışan birisin. Seni kandırmak zordur; kolay kolay tuzağa düşmezsin. Aynı zamanda matematik ve hesap kitapla da aran iyidir. Bunun yanında merhametlisin ve gerektiğinde insanın halinden de çok iyi anlarsın. Asla sadece kendi çıkarını düşünenlerden olmadığın gibi, dev süpermarketlere direnmek konusunda adeta Don Kişot’usun sen mahallenin!

Kasap çıktı!

Sen gerçekten olduğun gibisin. İçinde ne varsa, dışarıya da öyle yansıtıyorsun. Üzüldüğün ya da kırıldığın zaman bunu dışarıdan saklaman imkansız. Bu da seni aslında biraz kırılgan yapıyor. Bunu bildiğin için, dışarıdan soğuk, mesafeli ve ulaşılamaz gözüken bir tarzı benimsemişsin. Ne kadar öyle de gözüksen, özünde lokum gibi bir insansın ama! Zaten çevrende bunu takdir edebilen kişiler tarafından da hayli sevilmektesin!

Çilingir çıktı!

Senin için ölçü ve milimetrik uyum her şey. Biraz takıntılı, çokça çözüm odaklı bir düşünme biçimin var. Her yerde ve her zaman nasıl davranacağını biliyorsun; insanlardan da bunu bekliyorsun. Aynı zamanda bir şekilde insanların “acil durumda ilk aranacaklar” listesinde olmayı başarıyorsun. Aslında senden her mahalleye değil, her eve lazım desek de olur! Sen mahallenin çilingirisin!

Kırtasiyeci çıktı!

Kalem kağıtla arası daima iyi insanlardan oldun! Muhtemelen halen daha, kırtasiye dolaşırken çocuk gibi mutlu olanlardansın! Bu da senin ruhunun ahenkli, renkli ve aynı zamanda meraklı yapısından kaynaklanıyor. İnsanlara faydalı olmayı seviyorsun ayrıca; bilhassa da çocukların iyi eğitilmesi ve onları mutlu görmek senin çok önemsediğin bir şey. Dünyanın tüm dokunmatik ekranları ve akıllı cihazları bir yana, senin rengarenk vitrininin güzelliği bir yana!

Eczacı çıktı!

Senin için ne olursa olsun değişmeyen şey, bilimin gücü. Hakkaniyetli ve güvenilir olduğun gibi, insanların dertlerine deva olabilmeyi adeta kendine görev edinmişsin. Kendinden müşkül durumdakilere yardım etmeyi mutluluk kaynağı olmaktan çok, insanlığın bir sorumluluğu olarak görenlerdensin. Ama bunu yaparken de ilimin öğrettiğinden, mantığından hiçbir şekilde taviz vermez; gerekirse en can acıtacak doğruları çatır çatır söylemekten çekinmezsin!

Çiçekçi çıktı!

Sıcak, yumuşak bir yüreğin, insanları mutlu etmeyi gerçekten seven bir yapın var. Bu uğurda gerekirse ne üçe ne de beşe bakmayı pek sevmeyenlerdensin. Samimiyet ve estetik senin için eş derecede önemli ve günlük hayatın olmazsa olmazları. İş hayatında da alın teriyle ve hak yemeden kazanmayı, işine titizlenmeyi çok önemsiyorsun. İsterse bütün internet çiçek sitesi dolsun; senin modan asla geçmeyecek!

A post shared by @onediocomtest on
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-midikoglu

Eczacı çıktı! Senin için ne olursa olsun değişmeyen şey, bilimin gücü. Hakkaniyetli ve güvenilir olduğun gibi, insanların dertlerine deva olabilmeyi adeta kendine görev edinmişsin. Kendinden müşkül durumdakilere yardım etmeyi mutluluk kaynağı olmaktan çok, insanlığın bir sorumluluğu olarak görenlerdensin. Ama bunu yaparken de ilimin öğrettiğinden, mantığından hiçbir şekilde taviz vermez; gerekirse en can acıtacak doğruları çatır çatır söylemekten çekinmezsin!

zahide-bilgin

Bakkal çıktı! Bakkal çıktı! Sen her şeyden önce gözü açık ve kafası tıkır tıkır çalışan birisin. Seni kandırmak zordur; kolay kolay tuzağa düşmezsin. Aynı zamanda matematik ve hesap kitapla da aran iyidir. Bunun yanında merhametlisin ve gerektiğinde insanın halinden de çok iyi anlarsın. Asla sadece kendi çıkarını düşünenlerden olmadığın gibi, dev süpermarketlere direnmek konusunda adeta Don Kişot’usun sen mahallenin!

ezo-bayraktar

Berber çıktı! vay anasini bare kuaför ciksaydi onedio

cikolatali-pasta

Kasap mi onedio beni erkek zannetti galiba

sema-takumi

çilingir mi en sevdiğim nerde benim maymuncuk anahtarı

Başlıklar

GIFRengarenk
Görüş Bildir