Magazin Tarihimizin En Büyük Kopyala Yapıştır Vakası: Emrah'ın Hık Deyip Burnundan Düşmüş Şarkıcı Emral Olayının Bilinmeyenleri

126PAYLAŞIM

İnsan insana benzer de her şeyi mi bu kadar benzer? Liseliler bilmez dosyamızda bugün magazin tarihinin en büyük sansasyonlarından biri ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyoruz.

80'li yılların başında hayatımıza "Küçük Emrah" olarak giren Emrah İpek, gerek şarkıları gerekse filmleriyle bizim için dram sözcüğünün karşılığı gibiydi.

Rol aldığı tüm filmlerde mağdur olan ve dünyadaki tüm felaketler arka arkaya başına gelen Emrah, bütün bir ülkeyi kendi başına ağlatabiliyordu. Çünkü Emrah İpek'in başarılı bir oyunculuk yeteneği ve güçlü yüz ifadeleri vardı.

Filmleri yıllarca rekorlar kırdı. Evinde video oynatıcısı olan herkesin bir tane de muhakkak Emrah'ın VHS kaseti vardı. Fakat zaman yerinde durmuyordu. Emrah büyümüş, bu sefer de genç kızların sevgilisi haline gelmişti.

90'lı yıllara geldiğimizde ise Emrah artık küçük mağdur çocuk değil; fakir, çalışkan ve yakışıklı genç rollerini tercih eder olmuştu. "Batı Yakasının Hikâyesi" filminin sonsuz kombinasyonlu senaryoları ile çekilen birçok TV dizisi ve filmi, Emrah'ın bu kez farklı yanlarını gösteriyordu bize.

Bu muazzam yükseliş devam ederken yanında "Unutabilsem", "Belalım Benim" , "Götür Beni Gittiğin Yere" gibi yıllarca dillere pelesenk olacak hitler de arka arkaya geliyordu. Emrah, gerçekten de yıllardır sağlam tuttuğu kariyerini aynı azimle sürdürmeye devam ediyor, hatta daha da yükseliyordu.

İşte o ana kadar Emrah'a en çok benzeyen kişi, Emrah'a "Acı" filminde yaşlandırma tekniği uygulanarak yaratılan babasıydı. O bile tam Emrah değildi, öyle düşünün...

Milenyum'a koşar adım giriğimiz günlerde ise karşımıza gerçekten büyük bir sürpriz çıktı. Aynısı gibi ama değil gibi olan Emral ile tanışınca hepimiz ufak bir sarsıntı yaşadık...

Saç modeli, tipi, daha da ilginci ses rengi ve şarkı söyleme tarzı aynı olan bu kişi sadece bir harfle Emrah olmayı kaçırmış, onun yerine Emral olmuş gibi duruyordu.

Asıl ismi Mustafa Hakan Yıldız olan Emral, küçük yaşlardan beri müzikle ilgilendiğini, enstrüman çaldığını ve besteler yaptığını söylüyordu. Aslında Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmişti, İşletme mezunuydu. Müzikle daha da iç içe olmak istemiş ve yapımcılar tarafından da böyle bir imaj yönlendirilmesine maruz kalmıştı.

Emrah, bu haksız rekabet sebebiyle olayı mahkemeye taşımaya hazırlanırken Emral da isyanlarını dile getiriyordu: "Ne yapsaydım ben böyle bir adamım, saçlarımı sarıya mı boyattırsaydım, benim fiziksel görünümüm bu... Ben Emrah'a benzemek için estetik ameliyat yaptırmadım.’’

cd-coverler.ucoz.com

"Ben bu durumdan mağdurum, ne yapsaydım? Müzikle ilgileniyorum ve sevdiğim tarz, daha önemlisi gırtlak yapım bu. Ben türkü de söylesem bu tarzla söyler türküyü bozardım. Sonuçta albümdeki her parça benim gırtlak yapıma uygun.’’ diye de ekliyordu...

Emral "Ben babamın parasıyla veya köyden tahta bavulumu alıp Unkapanı'na gelip bir firmanın kapısını çalmadım. Ben bu işin ilmini okudum ve bir albüm yaptım. Kaset satışlarım ortada." dese de, Emrah'ın avukatları çoktan "marka ihlali" sebebiyle dava açmışlardı bile.

Dans eden kişi Emral.

2000 yılında Emrah tarafından Emral'a ve yapımcılarına açılan dava 2007'de sonuçlandı. Mahkeme o zamanın parasıyla Emral'i 511 bin YTL rekor bir tazminata mahkum etti.

admin.biyografya.com

Emrah'ın dava sonrası yaptığı açıklama da şöyle olmuştu: "Emral ile olan davayı kazandık. Bu bir örnek dava. Taklit etmek doğru bir şey değildir. Taklit ederek bir yere varamazsın. Hangi meslekle uğraşırsanız insan kendi olmalı. Alacağım para ile ne yapacağımı henüz düşünmedim. İki yıldır sürüyordu ve sonuçlandı. Birilerini taklit etmek isteyenlere bu bir ders olur’

Şimdi tabii detaylı olarak bakınca iki farklı insan olarak değerlendirebiliriz ama o günler gerçekten de şok olduğumuzu kabul etmemiz lazım sevgili dostlar. Bu olay magazin tarihimizin belki de en başarılı kopyala yapıştır vakasıydı. Bir de şimdi bakın bakalım, benziyorlar mı?

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veysel-selduz

emrah davadan kazandığım parayla ne yapacağımı kararlaşırmadım demiş. Ama o zaman okuduğum haberde cezayı teblig için gitmişler ama emralin şirketi çoktan kapanmış. yani muhtemelen çok büyük ihtimal emrah bu parayı tahsil edemedi bence.

canbaz67

Korsan kasetçiler olurdu sokaklarda, ezkaza mı aldım, bilinçli mi aldım hatırlamıyorum, Emral'in kasedini. Çok kasedimizde yok tabi, mucize bu babama kaset aldırmışım. Bi ciguli, bi mahsun bi emral var :D, döndür döndür dinliyoruz. Neyse müzik hocamız derste şarkı söyletir, söyleyenlere de + verirdi. Bende Emral'den bir şarkı söyledim. Hoca sordu bu kimin şarkısı diye, Emral dedim, Emrahın ikizi, güldüler bana, incinmiştim. Bende Madurum emral konusunda :) hala unutmam.

spiritorbs

Kimse emrah gibi annesi amcası tarafından kandırılıp s.klmiş evlat taklidi yapamaz . Kimse onun gibi ağlayamaz . onun gibi acı çekemez . bacısı geneleve düşmüş abi rolünü yapamaz . Ben hiç benzetemedim .

viyol10sel

kimse bu sayede 100 tane daire sahibi de olamaz

despresso

O zamanlar benzetmeler meşhurdu nedense, kasetçiler vitrindeki şarkıcı posterlerine not yapıştırırlardı, mesela Hande Yener'in posterinde sesi Sezen Aksu'ya benziyor yazardı, millet de merak edip alırdı heralde, bu adamı da hatırlıyorum herkes Emrah'ın ikizi kaset çıkarmış diyip alıyordu. Komşumuz kasetçiydi :D

tolciya

çocukluk Travmasıdır kendisi, zor günler atlattık

Görüş Bildir