Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Madde ile Tüm Zamanların En Önemli Baritonlarından Eddie Vedder ve Film Gibi Hayatı

152PAYLAŞIM

İşte efsanevi grup Pearl Jam'in kurucusu Eddie Vedder'ın 15 madde ile sıkıntılarla geçen ilginç yaşamı:

1. Eddie Vedder, Edward Louis Severson adıyla 23 Aralık 1964'te dünyaya geldi.

Karen Lee Vedder ve Edward Louis Severson çiftinin tek çocuğu olan Eddie henüz 1 yaşındayken ailesi boşanma kararı aldı ve annesi Peter Mueller ile ikinci evliliğini yaptı.

2. Eddie, biyolojik babasının Mueller olduğu söylenerek büyütüldü.

Bu yüzden Eddie yıllarca Edward Mueller ismini kullandı ve gerçek babasından bihaber olarak yaşadı.

3. Evanston isimli küçük bir kentte yaşadıkları o yıllarda Eddie'nin ailesi yedi küçük çocuğun bakımını üstlendi.

Ve 70'li yılların ortasında aile (Eddie'nin üç üvey erkek kardeşi de dahil) San Diego, Kaliforniya'ya taşınma kararı aldı. Tam da bu zamanlarda annesi Eddie'ye 12. doğum gününde bir gitar hediye etti ve Eddie böylelikle müzikle tanışmış oldu. Aynı zamanda taşındıkları kentin elverişli olması sebebiyle sörf yapmaya başladı.

4. Eddie Vedder, o dönemlere dair yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

"15-16 yaşlarındayken kendimi çok yalnız hissediyordum. Çok yalnızdım... Yanımda yalnızca müzik vardı"

5. İlerleyen yıllarda Eddie'nin annesi ve Mueller boşanma kararı aldı ve aile tekrar Evanston'a döndü.

Ancak Eddie dönmedi. Annesi ve kardeşleri kentten ayrılmasına rağmen Eddie San Diego'daki okuluna alıştığı için üvey babasının yanında kaldı.

6. Ve bu boşanmanın ardından çok geçmeden Eddie ailesi hakkındaki gerçeği öğrendi.

Mueller aslında onun üvey babasıydı. Eddie biyolojik babasıyla çocukluğunda tanıştırılmıştı fakat ona Severson'un eski bir aile dostu olduğu söylenmişti.

7. Fakat tam da bu gerçeği öğrendiği sıralarda öz babası Severson, multipl skleroz hastalığından hayatını kaybetti.

Eddie tüm gerçeği öğrendikten sonra üvey babasının evinden ayrıldı ve lise son sınıfta kendine bir ev tutup, geçinmek için geceleri bir eczanede çalışmaya başladı.

8. Bir süre sonra iş ve okulu bir arada götüremediğini fark etti ve son sınıfta liseyi terk etti.

Okulu bıraktıktan sonra tekrar Evanston'daki ailesinin yanına döndü ve döndükten sonra annesinin kızlık soyadını alarak ismini Eddie Vedder olarak değiştirdi.

9. 80'li yılların başlarında garsonluk yaparak geçinmeye çalışan Eddie, gerekli sınavları vererek üniversiteye kaydoldu.

1984 yılı geldiğinde ise o zamanlarki kız arkadaşı Beth Liebling'i de yanına alarak San Diego'ya geri döndü. Bu dönemde pek çok farklı işte çalıştı ve boş kalan zamanlarında evinde demolarını kaydetti. Ayrıca kısa süreli olarak San Diego'lu Surf and Destroy ve The Butts gibi gruplara vokallik yaptı.

10. Yer aldığı tüm gruplardan ayrıldıktan sonra 80'lerin sonuna kadar yerel bir benzin istasyonunda pompacı olarak çalıştı.

Bulunduğu müzik çevreleri sayesinde Red Hot Chili Peppers'ın eski davulcusu Jack Irons ile tanıştı ve Irons ona lead vokal aramakta olan Seattle'lı bir grubun demolarını dinletti.

11. Eddie dinlediği bu üç şarkının üzerine, gerçek babası hakkında yalan söylenen genç bir adamın hikayesini anlatan şarkı sözleri yazdı.

Daha sonra bu vokalleri şarkıların üzerine kaydedip Seattle'a postaladı ve bu üç şarkı daha sonra Pearl Jam'in en meşhur şarkılarından bazılarına dönüştü: "Alive", "Once", ve "Footsteps".

12. Bunun üzerine Mother Love Bone grubunun üyeleri Eddie'yi seçmelere katılmak üzere Seattle'a davet ettiler.

1990 yılında, kendisini Seattle'a davet eden Stone Gossard ve Jeff Ament ile birlikte bir grup kurdu. Grup için ilk olarak Mookie Blaylock ismini uygun görmüşlerdi fakat 1991 yılında sözleşme imzaladıkları Epic Records'ın talebi ile isimlerini Pearl Jam olarak değiştirdiler.

13. Grubun kaydettiği ilk albüm olan Ten, çok gecikmeden ünlü olmalarını sağladı ve albüm 90'lı yılların en çok satılan albümleri arasında yer aldı.

Müzik sektörünün ilgisi bir anda Pearl Jam'in üzerine döndü. Jeremy isimli şarkıları 1993 yılında "En İyi Rock Şarkısı" dalında Grammy ödülüne aday gösterildi. Aynı şarkıya çekilen video klip Mtv Video Müzik Ödülleri'nde 4 farklı ödüle layık görüldü. Ten isimli albümleri, Rolling Stone dergisinin "Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü" listesinde 207. sıraya layık görüldü.

14. Kazandıkları ünün getirdiği baskıdan rahatsız olan grup, albümlerinin tanıtımlarını azaltmaya ve klip çekmeyi reddetmeye başladı.

Ve Ten'in ardından bugüne kadar 9 tane daha stüdyo albümü kaydetti. Bu albümler sırasıyla şu şekilde:

  • Ten (1991)

  • Vs. (1993)

  • Vitalogy (1994)

  • No Code (1996)

  • Yield (1998)

  • Binaural (2000)

  • Riot Act (2002)

  • Pearl Jam (2006)

  • Backspacer (2009)

  • Lightning Bolt (2013)

15. Eddie Vedder ayrıca 2007 tarihli "Into The Wild" filminin müziklerine imza attı.

Eddie Vedder bugün hala solo müzik çalışmalarını sürdürüyor ve Pearl Jam ile konserler veriyor.

BONUS: Pearl Jam - Jeremy

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
empusa

Bir de black adında bir şarkı vardır ki acıtır. Hele unplugged versiyonunun sonunda Eddie amcamız we belong together derken şarkının içinize işlediğinizi hissedersiniz. Link veriyim de tam olsun.

onur-durmaz

Belki şurada dünyanın en güzel şarkısı yellow ledbetter vardır :)

kotrot

Güzide bilgiler için teşekkürler...

Gizli Kullanıcı

Bende Into The Wild filmi sayesinde araştırmıştım bu adamı ve No Ceiling şarkısını hala çok severek dinliyorum -her ne kadar kısacık olsa da-. Bu arada filmi de o kadar severim ki.. Çok ayrı bir yeri vardır bende.

nerdeysenicksiz

Şöyle bir performansları var ki en neşeli olduğunuz anda dinleseniz bile sizi duvardan duvara vurabilir.

Görüş Bildir