Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lisede Eşit Ağırlık Bölümünü Seçmiş Her Öğrencinin Çok İyi Bildiği 15 Durum

-
Abone ol

Son yıllarda her gün değişen sınav sistemi öncesinde liseye gitmiş olanlar hatırlar; 2, sınıfta sayısal, eşit ağırlık, sözel ve yabancı dil bölümleri seçilirdi. Aslında bunlar arasında bir zeka hiyerarşisi olmamasına rağmen öğrenciler ve sosyal çevre arasında buna yatkın bir algı da mevcuttu. Eşit ağırlık seçmiş öğrencilerin nelerle karşılaştığını sizler için derledik.

1. Sayısalcıların "Biz daha zekiyiz." tavırlarına maruz kalmaktan kaçamaz.

Doğruluk payı olmadığına inandığım durumdur.

2. TM'ciler de genellikle sözelcileri küçümser.

Dürüst olalım, doğruya doğru.

3. İstediğin, güzel şehirde bir üniversite hayali kurmaya başlarsın. Arkadaşlarınla hiç kopmayacağın bir yer olmalıdır.

4. İlk etapta herkesin hedefi iyi bir Hukuk Fakültesi kazanmaktır.

5. Sistem değişiklikleri ve aslında her şeyin ne kadar da zor olduğu insanı bir adım geri atar; hedef Uluslararası İlişkiler olur.

Uluslararası İlişkiler

6. Ya da Psikoloji de iyi bölüm diyerek tercih listesine eklenir.

7. Türev, integral ve trigonometri TM'cilerin korkulu rüyalarıdır.

8. TM'cileri küçümseyen sayılsacılara bir de bakmışsın ki birinci yılın sonunda TM'ye gelmişler.

Acayip dalga konusu olurlar. Çünkü sayısalda istediği başarıyı sağlayamamıştır.

9. Ezber yoluyla değil analitik çözümlemelerle sonuca gider.

Çünkü farklı disiplinlerden farklı dersler alıyordur. Bu durum üniversite yıllarında ve hayatının geri kalan kısmında işine epey yarar.

10. Sayısal grubu derslerinde idare eder durumdadır.

Çoğu TM'cinin sevmediği ders grubudur. Aslında ön yargıyla yaklaşmanın sonucudur bu durum.

11. Sözel gurubu derslerine inanılmaz derecede güvenir.

Oradan mümkün olduğunda doğru yaparsa, biraz sayısal desteğiyle istediği bölüme girebilir.

12. Deneme sınavlarını pek de ciddiye almaz. Neyi yapıp yapamayacağını zaten bilir.

13. Sayısalcılara göre daha sosyaldir.

Onlar her an her yerde test çözer ya da formül ezberlerken, TM'ci gereken çalışmayı onlara göre daha kısa sürede ve daha verimli şekilde tamamlayabilir.

14. Lisede seni küçümseyen sayısalcılar, üniversite yıllarında partilere davet edilmek için dibinden ayrılmaz.

15. Edebiyatın fen bilimlerinden daha zor olduğunu, sadece okuyanların bildiği bölümdür.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Eşit ağırlık mezunuyum ancak ne yazık ki kabul etmem gerekir ki fen bilimlerini yapan her şeyi yapar arkadaş ha belki lisede edebiyat ve tarihte zorlanabilir ancak onun dışında eğer iyi bir sayısalcıysa emin olun tm'den bile iyi coğrayfa,dilbilgisi yapabilir ve şunu da ekleyeyim gerek bir ülkenin gerek dünyanın kaderini değiştirenler genellike sayısalcılardır doktor,mühendis,bilim adamı vb ha tmden ve tsdende hukukçular ve sanat işlerinde yer alanlarda etkileyebilir ancak mf'ye göre bunların bir elin parmağını geçmez hatta ts ile dalga geçen tmcilerin çoğu üniversite sınavında matematik yapamadığı için çoğu sözelden hazırlanırlar tıpkı fen yapamayan sayısalcılar gibi ancak şu konuda net bir uyarı yapayım arkadaşlar tmler ile mfler aynı matematik müfredatı görür aynı üniversite sınavlarına girer sırf tmci diye daha hafif soracaklar diye bir kaide yok ve son olarak şu denklemi söyleyerek kapatayım orta seviye bir sayısalcı=iyi seviye bir tmci=çok iyi seviye bir sözelci

zeynep-aksoy12

Sayısalcılar her zaman eşit ağırlıkları ezer. kendilerinin mühendis olma hayali ile seçtiği bölümdür sayısal ama avukat olma hayalini gerçekleştirmek için eşit ağırlık seçenlere sanki gerizekalı olduğu için o bölümü seçmiş havası yaratılır. herkes doktor, mühendis ya da avukat, diplomat olmak zorunda değil. daha gerizekalı olduğu için değil de istediği mesleği yapmak için o bölümü seçenler var. kimsenin kimseye saygısı yok artık

turk_kizi

Tam bir tmci tesellisi. Karşılaştırmayı sevmem ama sayısalı küçümseyenler ya da zorla karşılaştıranlar için bir makina mühendisi olarak konuşuyorum 1-Olay çok basit sayısalcılar tmcilerin aksine matematik ve edebiyattan ayrı olarak fen de yapabilir. 7-Türev integral tmcilerin korkulu rüyasıdır bize göreyse bulmaca gibidir çat çat çözeriz ve bundan zevk alırız ki bu kadar 'zor' konuları çözmek aradaki farkı kanıtlar. 8- aksine biz kimseyle kendimizi kıyaslama gereği duymayız çekemeyen her zaman tmci ve sözelcilerdir. 9-ezber yoluyla değil analitik çözüm yaparız demişsiniz edebiyat ve sosyal de ezber değil analitik dersler zaten(!) 13- evet tmciler lisede çerez edebiyatla uğraşırken biz mat ve geo üstüne fizik kimya biyolojiyle uğraştık.ki hepsi birbirinden zor dersler. 14- çoğu mühendislik ve tıp okuyan sayısalcılar (çerez sayısal bölümler hariç yani) kafalarını kaşıyacak vakit bulamadığından partiye gitmez.(en azından ben kendi adıma konuşayım) 15e sadece gülüyorum :))))

sude-rumeysa-sahin

İçimi okumuşsun be

sude-rumeysa-sahin

Onedio hep birilerini övmek yerine birilerini vura vura eleştir bence.

queen-of-the-alaska

onedio sen de ısıtıp ısıtıp yeter

Görüş Bildir