Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Limitless Filmindeki Hapın Gerçek Hayattaki Versiyonu Olduğu Söylenen Süperkahraman İlacı: Adderall

-

Rekabetin, daha iyi olmanın artık bir hayatta kalma dürtüsü haline geldiği modern dünyada, ilaçların itici gücüne de sık sık başvurulmaya başlandı. 

İngilizcede ADD olarak bilinen, bizdeki adıyla dikkat eksikliği rahatsızlığı çerçevesinde konuşalım biraz. 

Uyarı: Genel olarak dikkat artırıcı ilaçlar yalnızca kırmızı reçeteyle satılır. Adderall yabancı ülkelerde yalnızca dikkat eksikliği teşhisli bireylere reçete edilmekte olunup, Türkiye’de satışı yasaktır. Dikkat eksikliği sorunu yaşıyorsanız doktorunuza başvurunuz. Dikkat eksikliğine yönelik ilaçların yasadışı yollarla temini suçtur. 

Dikkat eksikliği neredeyse herkesin kendisinde bulabileceği bir durum gibi kulağa gelebilir, fakat bazen çok ciddi vakalara rastlanabiliniyor.

Öyle ki insanlar diş fırçalama, kahvaltı yapma gibi basit aktiviteleri bile tamamlayamayabiliyorlar. Çünkü bu insanların dikkatleri bir avuç kum gibi, her an dağılmaya müsait oluyor. Hal böyle olunca hayatlarını idame ettirmekte ciddi güçlükler yaşıyorlar.

Dikkat eksikliği tedavisinde amfetamin, metilfenidat gibi etken maddeli ilaçlara başvuruluyor.

Özünde sinir sistemi uyarıcısı olarak çalışan bu ilaçlar odağı artırıyor, kişinin dikkatini toparlıyor, enerji veriyor.

Kulağa hoş geliyor değil mi? Sonuçta kim daha dikkatli, daha enerjik, işine daha rahat odaklanan biri olmak istemez ki?

İşte sıkıntı da burada başlıyor. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, rekabetin artık bir hayatta kalma kıstası haline geldiği günümüz dünyasında, özellikle yoğun dönemlerinde yüksek performans göstermesi gereken insanlar da bu ilaçlara başvurmaya başladı. Ciddi dikkat eksikliği yaşamasalar bile, daha iyi performans için bu ilaçları kullanır oldular.

Özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bu ilaçlara sık sık başvurduğu biliniyor. En yaygını da Adderall.

Öyle ki Adderall ABD’deki üniversite koridorlarının ve yurtlarının demirbaşı olmuş durumda. O olmadan vize ve final dönemlerini aklına bile getiremeyen öğrencilerin varlığı da apayrı bir gerçekliği oluşturuyor.

Adderall kesinlikle melek bir ilaç değil.

Yalnızca 2012 yılında ABD'de 16 milyon defa reçete edildi. Aynı yıl 116 bin kişi Adderall bağımlılığı teşhisiyle bir rehabilitasyon merkezine nakledildi.

Birkaç anektodla devam edelim...

Çabuk etki göstermesi için Adderall ve Ritalin gibi dikkat artırıcıların ezilip toz haline getirildikten sonra tıpkı kokain gibi burundan çekilmesi oldukça yaygın bir davranış. Zaten kokain de özünde bir uyarıcı. Breaking Bad ile popüler kültürde önemli bir yer edinmiş olan metamfetamin de öyle.

Son olarak bir uyarıyla kapatalım: Bu ilaçlara mucize gözüyle bakmak sakıncalı.

Dikkat eksikliği çekiyor olsanız bile, bu ilaçlara ancak son çare olarak, doktor kontrolünde başvurmanız gerekiyor. Zaten doğrusu da bu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pitbul-duzce

adderall vb. arayanlar iletişime geçebilir leleli81@

firat-kaya16

yks öncesi ritalin için psikiyatriden rica etmiştim dikakt dağınıklığı için bana söylediği söz aynn şu idi : kendi çocuğuma içirmeyeceğim ilacı başkasının çocuğuns da yazmam herkes bi molekül yazma derdinde insanların zaaflarını kullanarak

akin-opak

editör satıcı galiba

horusunsozu

Uyarıcı bütün madde-ilaçlardan uzak durun!!!

ahubostanciii

varsa sekerin patlayalim sekeirm gibi bisi heralde

ibrahimkoparan

aslında extacy biraz masum kalıyo yanında

Görüş Bildir