Görüş Bildir
Haberler
KYK Bursu ve Kredisi Ne Zaman Yatıyor? KYK Burs ve Kredi Yatma Tarihleri (2020 Güncel)

KYK Bursu ve Kredisi Ne Zaman Yatıyor? KYK Burs ve Kredi Yatma Tarihleri (2020 Güncel)

Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) 2020 yılı için kredi ve burs sonuçlarını açıkladı. Peki güncel burs ve kredi ne kadar oldu? Kredi ve burslar hangi tarihte yatıyor? 2019 ve 2020 yılı için güncel burs ve öğrenim kredisi miktarı ne oldu? TC kimlik numarasına göre hangi tarihlerde yatıyor?

Tüm sorularınızın cevabını tek bir içerikte sizler için topladık.

İçeriğin Devamı Aşağıda

KYK burs ve kredi miktarları 2020 yılı için ne kadar oldu?

KYK burs ve kredi miktarları 2020 yılı için ne kadar oldu?

KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapıldı. Kredi veya bursu alabilmek için E-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamak gerekiyor. İşlemlerini tamamlayan öğrenciler Ekim ve Kasım ayı parasını iki aylık bir şekilde toplu olarak Kasım ayında alacaklar. 2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri 1500 TL. Yeni gelecek zam ile 2020 yılında burs ve kredi miktarı 550 TL olacak.

KYK Burs ve Kredi(Öğrenim Kredisi) ne zaman yatar? TC kimlik no son hanesine göre tarihler aşağıda yer alıyor.

KYK Burs ve Kredi(Öğrenim Kredisi) ne zaman yatar? TC kimlik no son hanesine göre tarihler aşağıda yer alıyor.
  • TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar için ödeme günü her ayın 6'sında, 

  • TC kimlik numarasının son hanesi 2 olanlara ödemeler ayın 7'sinde, 

  • 4 olanlara ayın 8'inde, 

  • 6 olanlara ayın 9'unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10'unda ödeme yapılır.

Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden alınır. Gençkart ile ATM'lerden işlem yapabilir veya kimliğinizle şubeler üzerinden paranızı alabilirisiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesinden(kyk.gov.tr) yapılan tam açıklama metni de aşağıdaki gibi oldu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesinden(kyk.gov.tr) yapılan tam açıklama metni de aşağıdaki gibi oldu.

Yurt içinde öğrenim gören öğrenciler için son gün 19 Kasım

Burs/kredi hakkı kazanan öğrencilerin en geç 19 Kasım saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini okuyup onaylamaları gerekiyor. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

18 yaşından küçük öğrenciler

Burs/kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamalarının ardından öğrenciler, kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütname onayını gerçekleştirebilecek.

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

İlk ödeme kasım ayında iki aylık olarak yapılacak

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak.

Burs/kredi miktarları

2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira. 

Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

Yurt dışında öğrenim gören öğrenciler için son gün 15 Aralık

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Aralık. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin yurt içinde PTT’lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyükelçiliklerden “e-Devlet şifresi” temin etmesi gerekiyor. Daha sonra e-Devlet üzerinden taahhütname onaylamaları ve kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye’deki noterlerden kefaletname hazırlatması gerekiyor.

Öğrenci adına düzenlenerek tanzim ve tasdik edilmiş kefaletnamenin en geç 31 Aralık tarihine kadar bir dilekçe ekinde Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.

Kaynak

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın