Görüş Bildir
Haberler
Kuzey Kore Ordusu Alarmda

Kuzey Kore Ordusu Alarmda

FreiGeist
21.08.2015 - 12:02 Son Güncelleme: 21.08.2015 - 14:51

Kore Yarımadası'nda gerginlik yeniden yükseliyor. Güney'in sınırda ABD ile ortak askeri tatbikatına tepki gösteren Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, orduya savaş durumuna geçmeleri talimatını verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuzey ve Güney Kore arasındaki gerginlik, Güney Kore’nin bu hafta ABD ile ortak askeri tatbikat düzenlemesiyle yeniden tırmandı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, özel birliklerine ‘sürpriz saldırı hazırlığı’ yapmalarını söyledi; ordunun tümüne de ‘savaş haline geçin’ talimatı verdi.

Güney propagandasına ültimatom

İki askerinin sınırda Kuzey Kore’nin yerleştirdiği mayına basarak sakat kalmasına tepki gösteren Güney tarafı, güçlü hoparlörler kullanarak sınırda Kuzey halkına yönelik propaganda yayını başlattı.

Güney’in 10 yıldır kullanmadığı bu propaganda yöntemini durdurmasını isteyen Kuzey Kore, iki gün içinde propagandanın durması için Güney’e ültimatom verdi. Uyarının süresi yerel saatle Cumartesi saat 17.00’de sona eriyor.

Ancak Güney Kore savunma bakanlığı tehditleri göz ardı ederek, propaganda yayınına devam edeceklerini söyledi. Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil toplayan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, ordunun bundan sonraki tüm provakasyonlara sert yanıt vermesini istedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil topladı.Fotoğraf: Reuters

Güney’in istihdam kozu

Ayrıca hükümet yetkilileri, Kuzey-Güney sınırının yaklaşık 10 kilometre kuzeyinde kalan ortak sanayi bölgesi Kaesong’a girişlerin kısıtlanacağını, bölgeye yalnızca Güney Koreli işyeri sahiplerinin girebileceğini söyledi.

Kaesong sanayi bölgesi, 120 Güney Kore şirketine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 53 bin Kuzey Koreli bu fabrikalarda çalışıyor. Kuzey Koreliler için önemli bir gelir kaynağı olan bölgeye girişin kısıtlanması, Güney Kore’nin tesisi kapatabileceğinin iması olarak yorumlanıyor.

Teknik olarak savaştalar

Birleşmiş Milletler, sınırdaki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini ve gerilimin düşürülmesi için tarafların diyalog kurmasını istedi. ABD ise müttefiki Güney Kore’yi korumaya hazır olduğunu açıkladı.

İki ülke arasında perşembeden bu yana karşılıklı top ve taciz atışları gerçekleşti. 1953’te silahsız bölge ve ateşkes kararıyla son bulan Kore Savaşı sonrası barış anlaşması imzalanmadı. Yani iki ülke hâlen teknik olarak savaşta.

Kaynak: AFP, AP, Reuters ve Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0