Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuyu Köpek İçin Robot Kol Yapan Gençler Dünyaca Ünlü Stanford Üniversitesi'nden Davet Aldı!

-

Kuyu köpeğin kurtarılma süreci hepimizin an be an takip ettiği bir olay oldu. Sosyal medya ile yazılı ve görsel medyada da kendine epey yer bulan süreç, toplumumuzun içindeki merhameti açığa çıkardı âdeta. 

Açığa çıkan sadece merhamet değildi; doğru eğitim ve imkân verildiğinde, bilgilerini yaratıcılık ve duyarlık ile birleştiren gençlerdi aynı zamanda. 

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA, yaptıkları robotik kolla hem gönülleri fethetti hem de Türkiye'de bilime, teknolojiye ve eğitime daha fazla önem vermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Şimdi bu güzel ekiple ilgili yeni bir gelişme var. Ayrıntılar için, içeriğimize buyrun lütfen! 👇

Geçtiğimiz günlerde, Kuyu'ya düşen ve kendisine de Kuyu ismi verilen köpek, hem toplumumuzda var olan merhameti hem de fırsat verilirse gençlerimizin neler yapabileceğini gösterdi.

Kuyu'nun kurtuluş serüveni üzerine daha ayrıntılı bilgiyi bu içerikten edinebilirsiniz.

Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com
Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com

Burada da Kuyu'nun kurtuluşuna dair videomuzu izleyebilirsiniz.

Bazı Hikâyeler Mutlu Sonla Biter: Günler Süren Mücadele, Dayanışma ve Kuyu'nun Kurtarılışı - onedio.com
Bazı Hikâyeler Mutlu Sonla Biter: Günler Süren Mücadele, Dayanışma ve Kuyu'nun Kurtarılışı - onedio.com

Kuyu kurtarılmasının akabinde, kendi gibi yardıma ihtiyacı olanlara faydalı olabilmesi adına kurtarma köpeği olarak eğitilmeye başlandı.

İşte görev başındaki Kuyu! 😍

Bu içeriğimizde de Kuyu'nun yeni görevine ve hayatına dair daha fazla bilgi alabilirsiniz.

O Şimdi Stajyer İtfaiye Eri: Kuyu, Kurtarma Köpeği Olarak Yetiştirilecek! - onedio.com
O Şimdi Stajyer İtfaiye Eri: Kuyu, Kurtarma Köpeği Olarak Yetiştirilecek! - onedio.com

Bu süreçte tüm Türkiye gibi haberi aldıktan sonra Kuyu için dikkat kesilen Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı, kurtarma çalışmalarında faydalı olabilmek adına hemen bir robotik kol yapmaya başladılar.

Robotik kol, herhangi bir insanın girmesinin mümkün olmadığı kuyuya girerek, "Kuyu"nun hayata tutunmasında kurtarma ekiplerine yardımcı oldu.

Sevimli köpeğin kurtarılması için çaba sarf eden öğrenci kardeşlerimiz, kurtarma ekiplerinin Kuyu'yu hayata döndürmesinin mutluluğunu belki de hepimizden daha fazla hissetti.

Bu genç arkadaşlarımızın gösterdikleri başarı ve duyarlılık uzak diyarlarda da epey dikkat çekti. Öyle ki, dünyaca ünlü Stanford Üniversite'sinden davet aldılar! 👏👏👏

Stanford Üniversitesi Robotic Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Oussama Khatib öğrencilerimizin başarısından hayli etkilendiğini belirtip ekibi Stanford Üniversitesi'ne davet etti!

Bu başarı aslında ilk de değil. Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA daha önce de başarılı işlere imza attı.

Robotik ve kodlama eğitimini uygulamalı olarak alan öğrenciler ulusal ve uluslararası turnuvalarda büyük başarılar elde ettiler.

Bunların en önemlilerden biri New York City FIRST® Robotics Şampiyonası'nda en prestijli ödül olan Chairman’s Award - Şampiyonluk Ödülü'ydü. 

Bilgilerini, insanî değerlerle birleştirip göğsümüzü kabartan bu gençlerin başarılarının devamını diliyoruz. 🙏❤️

Kendilerini takip etmek isterseniz, Twitter hesaplarına buradanulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nissyazar

Bizi avrupa değil ülkemizdeki yönetenler kıskanıyor yükselmemizi her yoldan yöneticiler engelliyor yoksa bu cevherlere destek vermeyerek hepimize ihanet ediyorlar. Tebrikler çocuklar gururumuzsunuz.

ezgi-dincay

Ya harikalar, inanılmaz sevindim hatta sevinçten ağladım. Umarım daha büyük başarılarını da görürüz.

ailuros

Onlara helal olsun... imamhatipler kapatılsın!!!

andy

bakınız gerizekalı

ailuros

teşekkür ederim, bknz: ilerizekalı

silaozdgn

Haberlerde izlemiştim yaraların daha erken iyileşmesini sağlayan krem geliştirmişti iki çocuk.Bunun içinde böceklerin dışlarındaki kabukları yani kitinleri kullanmışlardı.Projeyi Tübitak'a götürdüklerinde aldıkları cevap ise projenin yetersizliğiydi.Şu işe bakın ki Amerika bu projeye ikincilik ödülü verdi.Demem şu ki bu ülke bu kadar parlak öğrencilerine destek olmak yerine köstek olmaya devam ettiği sürece gelişmiş modern bir ülke olamaz.Gelişmişlik düzeyi yüksek gökdelenler suyun altından geçen tünellerle değil ne kadar bilim adamı yetiştirdiğinle dış dünyaya ne kadar örnek olduğunla alakalıdır.Sen kendi ülkenden çıkan genç ve parlak beyinlerin eğitimlerini baltalamaya devam ettiğin sürece diğer ülkelerin ağız kokusunu çekmek zorundasın.Aferin bu gençlere gitsinler okusunlar yurt dışında güzel bir hayat kursunlar ve mümkünse geri dönmesinler.Bu zihniyet değişmediği sürece bu güzel insanların eziyet çekmesinin bir anlamı yok.

kalemine

canlarım benim yaaa... başarılarınızın kat ve kat artması dileğiyle

Görüş Bildir