Görüş Bildir
Haberler
Kurşun Geçirmez Sıvı Hayatınızı Kurtarabilir

Kurşun Geçirmez Sıvı Hayatınızı Kurtarabilir

Murat Karasoy
14.04.2015 - 12:41 Son Güncelleme: 14.04.2015 - 13:44
İçeriğin Devamı Aşağıda

Polonya’da Moratex Güvenlik Teknolojileri Enstitüsü tarafından geliştirilen sıvı kurşun geçirmez yeleklerde en sağlam korumayı sunuyor. Güçle karşılaşınca dağılmak yerine sertleşen sıvı sıyrıkları da en aza düşürüyor...

Güvenlik teknolojilerinde gerek askeriyede gerek polisiyede kullanmak için bugüne kadar birçok kurşungeçirmez sistem geliştirildi. Bunlar etkili olsalar da, özellikle kurşungeçirmez yeleklerin çoğu vurulmayı önlemesine rağmen ciddi hasarlar bırakacak şekilde oldu. Şimdi Polonyalı mühendisler geliştirdikleri güçlü sıvı ile çok daha güçlü bir savunma vadediyor.

Moratex Enstitüsündeki mühendisler sıvının tam olarak ne içerdiğini açıklamasa da, Newton yasalarına karşı olan bu sıvı güçle karşılaştığında dağılmak yerine daha da sertleşiyor. Sapmaları dörtte biri oranında azaltan sıvı, korumaya bağlı yaralanmaları da azaltıyor. Şirket sıvının tam olarak neyden yapıldığını açıklamasa da, saniyede 450 metreden gelen bir kurşunu durdurarak, ölümcül olabilecek yaralarını önleyebileceğini belirtiyor.

Böyle bir sıvı savunma teknolojilerinde ilk değil, 2000 yılından beri fikir olarak var olan sıvı için farklı yerlerde çalışmalar yapılmış durumda. En son 2010 yılında İngiltere’de araştırmalar yapıldı fakat şimdi Polonya’da Moratex Güvenlik Teknolojileri Enstitüsü ile bu sıvının hayata geçtiğini görüyoruz.

YasamMekan

Kaynak: http://www.yasammekan.com/kursun-geci...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0