Görüş Bildir
Haberler
Küresel Isınma: Rengarenk Mercanlar Ölme Riskiyle Karşı Karşıya

Küresel Isınma: Rengarenk Mercanlar Ölme Riskiyle Karşı Karşıya

ATKN
09.10.2015 - 12:37 Son Güncelleme: 09.10.2015 - 18:27

Küresel ısınma bu kez de renkli mercan resiflerini tehdit ediyor...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Işık, besin ya da sıcaklıklar gibi değişim sonucu renklerini kaybeden mercanlar büyük bir strese girerek beyazlaşıyor. Fakat bu büyüklükte bir beyazlaşmayı sadece küresel ısınma gibi yüksek bir sıcaklık değişimi tetikleyebiliyor. 

Bu değişimler mercanların bünyelerinde yaşayan algleri bırakmasıyla renklerini kaybetmesine bazı durumlarda da ölmesine neden oluyor.

NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi)’nın tahminlerine göre 2015’te küresel ısınma sebebi ile tüm dünyada mercan resiflerinin toplu ölümüne şahit olabiliriz. Tarihte üçüncüsü yaşanacak mercanların beyazlaması olayı bu yıl gerçekleşebilir. Küresel ölçekte gerçekleşen ilk kapsamlı beyazlama 1998’de ikinci küresel dalgaysa 2010’da yaşandı. 

Daha önceki küresel dalgalarla aynı seyri izleyen bu beyazlaşma Pasifik’te başlayıp Hint Okyanusu, güneydoğu Asya ve Karayipler’e doğru yayılıyor.

'Çok büyük bir olaya şahit olmaktayız'

NOAA’nın Mercan Resifleri izleme koordinatörü Mark Eakin: ‘Beyazlama aslında 2014’te başladı – Temmuz’dan Ekim’e kadar kuzey Marianas’ta ve kuzeybatı Hawaii Adaları’nda ciddi boyutta, Guam’da ise kötü beyazlamalar görüldü. Hawaii Adaları’nda yaşanan beyazlamalar bu bölgede genel büyüklükte yaşanan ilk vaka oldu. Daha sonra renk kayıpları güneye doğru ilerleyerek Marshall Adaları’nda ciddi boyutlara vardı ve güneybatı Pasifik’in diğer birçok bölgesine ulaştı. Beyazlaşma şu anda Amerika Samoa Adaları’nda görülmeye başlıyor. Fiji’de de başladı ve Solomon Adaları’nda da ulaştı. Hali hazırda çok büyük bir olaya şahit olmaktayız.

Birleşmiş Milletler Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’ndeki bilim adamları 1971 ve 2010 arasında gezegende biriken enerjinin yüzde 90’ının okyanuslarda depolandığını ve okyanusların şimdiye kadar kayıtlı en yüksek sıcaklığa ulaştığına dikkat çekiyor. 

Küresel beyazlama on yıllarca kalıcı olabilir ve resifler eski hallerine geri dönmeyerek hastalıklara açık hale gelebilir.

Euronews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0