Görüş Bildir
Haberler
Kur Düşsün Diye Bankalar Kredi Vermiyor İş Dünyası Nereden Döviz Alacak?

Kur Düşsün Diye Bankalar Kredi Vermiyor İş Dünyası Nereden Döviz Alacak?

Sarkuysan Elektrolitik Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, yeni ekonomi modeli hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Çaycı, kredi almakta zorlandıklarını, getirilen kısıtlamalar ile bankalardan döviz temin edemediklerini söyledi.

'Kredilerde büyük çıkmaz var!'

'Kredilerde büyük çıkmaz var!'

Bloomberg HT’de yayınlanan Piyasa Hattı programına katılan Çaycı, maliyetlerin çok arttığını fakat kamu ve özel bankalara getirilen kısıtlamalar ile kredi alamadıklarını özellikle ithalat için döviz bulmanın zor olduğunu belirtti.

Çaycı’nın öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Artışlar iyi gibi duruyor ama bizim gibi ara ürünler üretenler için bu sadece finans yükünü arttırır. Bu da maliyetleri yükseltir. Fiyatların yükselmesi bizim işletme sermayesine olan ihtiyacımızı yükseltti. Bunu sermaye artırımı ile gideremeyiz. Bizim en büyük kaynağımız krediler. Ancak kredilerde çok büyük çıkmaz var.

'2022 yılı daha sıkıntılı geçecek'

'2022 yılı daha sıkıntılı geçecek'

Döviz kredilerinde çok büyük sıkıntılar başladı. Bu sıkıntılardan sonra 2022 yılını daha sıkıntılı görüyorum. Krediye ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda reeskont kredilerinde duraklama yaşandı. Bu kredileri daha küçük firmalara kullandırmaya çalışıyorlar.

'Bankalarda kısıtlama var bu şekilde yol almak imkansız'

'Bankalarda kısıtlama var bu şekilde yol almak imkansız'

Biz Eximbank’tan besleniyorduk. Yeniden açılması lazım. Kamu bankalarına getirilmiş olan kısıtlamalar var. Diyorlar ki 'Biz size kredi veririz ama döviz almayacaksınız.' Peki ben dövizi nereden bulacağım? Böyle bir kısıtlama ile yol almak imkânsız. 

Özel bankalara da kısıtlama getirildi. Bankalar bizden taahhütname istiyorlar. Almış olduğum kredinin yüzde 94’ü hammadde ve döviz olarak kullanmak zorundayım. İthalat için döviz bulmakta gerçekten zorlanıyoruz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın