Görüş Bildir
Haberler
Kunduz'daki Sınır Tanımayan Doktorlar: 'Açıklamalar Mide Bulandırıcı'

Kunduz'daki Sınır Tanımayan Doktorlar: 'Açıklamalar Mide Bulandırıcı'

Onedio Medya
06.10.2015 - 13:27

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), Afgan hükümetinin ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde örgütün faaliyet gösterdiği hastaneye Taliban mensuplarının bulunduğu gerekçesiyle saldırı düzenlendiğini ima eden açıklamalarını 'mide bulandırıcı' olarak niteledi. Kunduz'daki hastane, ABD'ye ait olduğu iddia edilen uçaklarca bombalanmış, 10'u hasta 22 kişi hayatını kaybetmişti. NATO, hastanenin ABD uçakları tarafından 'yanlışlıkla' vurulmuş olabileceğini açıklamıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Örgüt, yaptığı açıklamada, Afgan yetkililerin hastanede Taliban mensuplarının bulunduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Açıklamada, 'Afgan ve ABD güçlerinin 180'den fazla çalışanın ve hastaların bulunduğu bir hastaneyi Taliban mensupların bulunduğu gerekçesiyle yerle bir etme kararı alması ve sonrasında ise Afgan yetkililerin bu saldırıyı meşrulaştırmaya yönelik yaptığı açıklamalar mide bulandırıcı' ifadesi kullanıldı.

Saldırının 'savaş suçu' olarak kabul edilmesini ve hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını ifade eden örgüt, saldırıya ilişkin bağımsız ve uluslararası bir kuruluş tarafından şeffaf soruşturma başlatılması talebini yineledi.

22 kişi hayatını kaybetti

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde, MSF'nin işlettiği hastaneye hafta sonu ABD uçaklarınca yapıldığı iddia edilen hava saldırısında 10'u hasta,  22 kişi hayatını kaybetmişti.

Sputnik Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın