Küçük Kızını Tarihe Damga Vurmuş Kadınların Pozlarına Büründüren Fotoğrafçı Baba

182PAYLAŞIM

Fotoğraf sanatçısı Marc Bushelle ve eşi Janine Harper, kızları Lily'nin 13 harika fotoğrafını çekti. Brightside'dan derlediğimiz bu almbümü özel kılan ise, küçük kız Lily'nin tarihe kazınmış kadınları bir bir canlandırmasıydı.

1. Lily ünlü şarkıcı Queen Latifah olmuş.

Queen Latifah bir şarkıcı, aynı zamanda bir oyuncu ve model. Daha önce Oskar Ödülü'ne aday gösterildi, Grammy ve Emmy Ödüllerini ise kazandı. Bir çok altın plak olmuş albümü de bulunyor.

2. Rahibe Theresa'nın dinginliği 7 yaşındaki Lily'nin de yüzünde...

Rahibe Theresa çalışmaları için Nobel Ödülü aldı. Kendi yardımlaşma örgütünü kurarak ihtiyaç sahiplerine ve fakirlere yardım etti, okullar, hastaneler ve barınma alanları açtı.

3. Uzaya giden ilk Afro-Amerikan kadın Mae Jemison.

Uzay aracı Endeavour ile 1992 yılında uzaya gitti. Sonrasında ise tıp okudu ve dünyanın bir çok yerindeki hasta insanlara yardımcı oldu.

4. Efsane Grace Jones, Lily'de hayat buldu.

Grace’in göz alıcı güzelliği Yves Saint Laurent, Kenzō Takada, ve Andy Warhol'un favorisi olmasının sebebi olmuştur. Bunun yanında 12 albüm çıkardı, 18 filmde oynadı. Elle, Vogue ve Stern dergilerinin kapaklarında kaç kez yer aldığının sayısını bilmek mümkün değil.

5. Ben, Malala! Ben, Lily!

Malala Yousafzai, Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüş en genç insan. Çocukarın okula gitme hakkını savunduğu için Taliban tarafından saldırıya uğradı. Birleşmiş Milletler'de konuşmalar yaptı. 2015 yılında ise Lübnan'da Suriyeli göçmen çocuklar için bir okul açtı.

6. Josephine Baker'in kıpır kıpır gülüşü Lily'ye çok yakışmış.

Çocukluğunda şiddetli ırkçı saldırılara tanık olan Josephine, bütün hayatını sivil hakları savunarak geçirdi ve farklı ırklara mensup 12 tane çocuk evlat edindi. Josephine ayrıca 2. Dünya Savaşı'nda direniş güçleriyle birlikte savaşa katıldı ve birden fazla nişan aldı.

7. Bir müzikal yıldızı edasında Lena Home ve Lily.

Lena Horne bir jazz şarkıcısıydı ve aynı zamanda dansçıydı. Müzikallerde rol alan ilk Afro-Amerikan kadın sanatçılardan da biriydi. Eleanor Roosevelt ile birlikte omuz omuza, ırk ayırt etmeden sivil hakların savunuculuğunu yaptı ve Afro Amerikan kadınların haklarını savunan bir çok demeç verdi.

8. Feeling Good... Nina Simone ve Lily...

Nina Simone efsane jazz şarkıcısı, besteci, oyuncu ve dansçı. Jazz, soul, pop, gospel ve blues tarzlarını birbirine karıştırarak kendi yeni tarzını yarattı. Hayatı boyunca toplamda 170 stüdyo, konser albümü ve single çıkarttı.

9. Ve Lily, Shirley Chisholm olarak meclise girer!

Meclise giren ilk Afro Amerikan kadın olan Shirley, 7 dönem boyunca hizmetini sürdürdü. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimine aday olmaya da teşebbüs etti. Başarılı olamasa da onun sayesinde birçok başka kadın politikacının önü açılmış oldu.

10. Amiral Michelle J. Howard ve Lily.

Michelle Howard 30 yıldan fazla bir süre Amerikan donanmasında hizmet verdi. Michelle aynı zamanda askeri bir gemiyi kumanda eden ilk Afro Amerikan kadındı ve Amerikan filosunun 200 yıllık geçmişindeki ilk kadın amiral ünvanına sahipti. Endonzeya'daki arama kurtarma ekiplerinde görev yapmış aynı zamanda Somalili korsanlarla çarpışmıştır.

11. Lily bir aktivist oluyor: Yuri Kochiyama

Japon-Amerikan aktivist Yuri, politik tutsakların hakları ve nükleer silahsızlanma konusundaki mücadelesi için Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmişti. Vietnam savaşını protesto ettikleri için 20 yıl cezaevinde kalan 5 Porto Rikalı mahkumun serbest kalmasına yardımcı oldu.

12. Lily, Misty Copeland ile bale yapıyor.

Fakir bir ailede yetiŞen Misty, 6 ay bale dersi aldıktan sonra 10 yıldır eğitim alan balerinler gibi dans etmeye başlamıştı bile. Amerikan Bale Tiyatrosunda baş balerin olarak görev almış ilk Afro Amerikan kadın olarak tarihe geçmişti.

13. Lily pilot Bessie Coleman oldu.

Bessie uçaklara ilk kez 1. Dünya Savaşı sırasında merak sardı ama bir kadın olduğu için uçuş okuluna girme şansı yoktu. Daha sonra okumak için Fransa'ya gitti ve uluslararası pilot ehliyetine sahip ilk Afro Amerikan kadın oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tam-bir-amca

Porto RikAlı değil Porto RikOlu

Gizli Kullanıcı

Oo mama miya..

Görüş Bildir