Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küçücük Fıçıcık İçi Dolu Felsefecik: Limonun Bize Verdiği 15 Benzersiz Hayat Dersi

 > -
Abone ol

Hayatta neyi nereden öğreneceğin önemlidir. Bakmasını bilirsen hayat sana her yerde gizlenmiş bir ders sunuyor.

1. Narenciye ailesine ait Turunç, Bergamot, Mandalina, Portakal, Greyfurt, Şadok (Pomelo), Ağaç kavunu ve Kamkat (Kumkuat) içerisinde meyve olarak tüketilmeyen tek ürün oluşuyla bize “fark yaratmasını bil” demektedir.

Bir de "lime" var ama o da limon sayılır.

2. Tatlı, tuzlu, sıcak, soğuk, vs. hiçbir ayrım gözetmeden her yemeğe yakışmasıyla bize “keskin köşelerin olmasın, uyumlu ol” demektedir.

3. Vücut sıvılarının pH değerini dengeleyen, C vitamini bakımından zengin olan, karaciğeri ve . bağırsakları temizleyen, böbrek ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olan, serbest radikallere karşı koruma sağlayan, anti bakteriyel ve antioksidan özellikleri bulunan limon bize sağlığın önemini haykırır.

4. Çaya sıkılan, bizzat limonata yapılan, kabuğundan reçel yapılan, tatlılarda kullanılan limon bize hayatın çeşitliliğini gösterir.

5. Ekşi portakal ve ağaç kavununun çaprazlaması sonucu ortaya çıkan limon, varlığıyla bize bilimin önemini anlatır.

6. Yapay olarak üretilen limon sularının asla gerçek limonun yerini tutmamasıyla bize “taklitler asıllarını yaşatır” der, orijinalliğini önemini vurgular limon.

7. Kanser hastaları için dondurulup rendelenmiş bir limon, kemoterapiden 10 bin kat daha fazla etkilidir, dahası limon özü kötü huylu kanser hücrelerini tahrip ederken sağlıklı hücrelere hiç zarar vermemektedir. Yani limon insanlığa faydanın yolunu göstermektedir.

8. Her şeyinin tüketilebilmesiyle ve faydalı olmasıyla limon bize, “tam insan” olmanın erdemlerini anlatır.

9. Bütün bu faydalarına, lezzetine, kullanılabilirliğine karşın herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir meyve olmasıyla bize alçakgönüllü, tevazu sahibi biri olmayı öğretir.

10. Fazla tüketilmesi halinde mideye, dişlere, diş etlerine verdiği zararla bize “her şeyin fazlası zarar” demekte, aşırılığa kaçmanın zararlarını göstermektedir.

11. Yetiştirtilirken bol su isteyen, ama suyun fazla kaçırılması durumunda tadı bozulan limon bize “hayatın dengesini” anlatmaktadır.

12. Aroma terapide sakinleşmek, stresten arınmak, huzur bulmak için sıkça kullanılan limon bize öfkenin bizi bitirdiğini fısıldar.

13. Neyin içine konulursa konulsun, hemen kendini belli eden, tadını veren limon bize kalabalıklar içinde kaybolma, kendini belli et demektedir.

14. Lahmacun, salata, sarma, vb. limonsuz düşünülemeyen şeylerle bize birlikteliğini gücünü göstermektedir.

15. Biber gazına maruz kalan kişilerin acısını dindiren limon, isyanın meyvesidir, bize korkmayın demektedir.

Bonus - Yakılan kabuklarının kötü kokuları gidermesiyle bize bazen güzel şeyler olabilmesi için birilerinin yanması gerekir mesajını vermektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeldas

bir bonus da benden : ojeden sararan ya da yapı itibarı ile zayıf olan tırnaklara sürülüp masaj yapılan bir kaç damla limon, tırnakların sertleşmesini ve beyazlamasını sağlar.:)

yagiz-demirer

ALLLLLLAAAAAAAAH gaza geldim şimdi gideyim 10 kasa limon yiyeyim

guon

İllaki biber gazını araya sokacaklar bıktım sizin gezi ruhunuzdan!!

angeliki3

çok sevimli :)

Gizli Kullanıcı

LİMON İŞİNEMİ GİRDİN EDİTÖR

Görüş Bildir