KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır? Memur Olmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

0PAYLAŞIM

KPSS önlisans sonuçları sabah saatlerinde ÖSYM tarafından açıklanırken, adayları puan hesaplama telaşı sardı.  Memur olmak isteyen adaylar ise bu puanlarla nereye girebileceğini öğrenmeye çalışıyor. Peki KPSS ön lisans sınavından 65, 70, 75, 80 puan almak için kaç net gerekir, kaç puanla memur olunur? KPSS 2020 ön lisans net ve puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

KPPS Ön Lisans Sınavı Puan Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

KPSS önlisans sınav sonuçlarının açıklanmasından sorna puan hesaplama işlemleri epey araştırılıyor. Kamu personeli olmak isteyen vatandaşlar için önlisans sınavından aldıkları puanlar ve ÖSYM tarafından açıklanan puanlara göre tercihlerini yapıyor. İşte KPSS önlisans puan hesaplama işlemleri…

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

KPSS Ön Lisans Barajı Kaç ?

KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklar.

Peki KPSS Ön Lisans Sınavında Kaç Net Kaç Puan Getiriyor ?

35-45 net arası: 65-70 puan getirir

45-55 net arası: 70-75 arası getirir

55-65 net arası: 75-80 arası getirir

70-80 net arası: 80-85 arası getirir

80-90 net arası: 80-90 arası getirir

90 ve üzeri: 90 ve üzeri getirir.

Ön Lisans Sonuçları Açıklandıktan Sonra Memur Alımı:

Memur unvanının yanı sıra; işçi, 4/B'li sözleşmeli personel, 399'a tabi sözleşmeli personel statüsünde de istihdam yapılmaktadır. Bu alımların tümü 2020 KPSS sonuçları kullanılmaktadır.

Memur ilanları şu şekildedir;

1- İşçi alım ilanları

2- 4/B'li personel alım ilanları

3- Mahalli idarelere zabıta memuru ve itfaiyeci alımı

4- Adalet Bakanlığına zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımı,

5- Askeri kurumlara sivil memur alımı

Aşağıdaki Haberler İlginizi Çekebilir

KPSS Ön Lisans Sonuçları Açıklandı - onedio.com
KPSS Ön Lisans Sonuçları Açıklandı - onedio.com
KPSS Önlisans Tercihleri Ne Zaman? - onedio.com
KPSS Önlisans Tercihleri Ne Zaman? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir