Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kosta Rika'da Hayvanlara Özgürlük: Kosta Rika Devleti Bütün Hayvanat Bahçelerini Kapatıyor

 > 
24bPAYLAŞIM

Kosta Rika dünyada bir ilke imza atıyor ve hayvan haklarını sonuna kadar savunuyor! Bu işe ilk olarak hayvanların özgürlüğünden başlıyor. Sadece insan zevki için kafeslere kapatılmış olan hayvanları serbest bırakıyor.

Kaynak: http://higherperspectives.com/costa-rica...

Kosta Rika biyo-çeşitlilik olan ülkelerden biri!

Özellikle dünyada bilinen türlerin %4'ünü barındıran Kosta Rika doğaya karşı saygı duymamız gerektiğini düşünüyor. Ülkenin çevre raporuna göre, yakın zamanda spor amaçlı yapılan avlanma da yasaklanmış.

Kosta Rika Cumhuriyeti hayvanlara özgürlük vereceğini açıkladı.

Kosta Rika dünyada bir ilke imza atarak kafeslere kapatılan hayvanlara özgürlük tanıyacağını açıkladı. Bu özgürlüğü hayvanat bahçelerini kapatarak başlatacağını açıklayan Kosta Rika devleti, hayvanların sadece insan zevki için kafeslerde yaşamlarını sürdürmelerine oldukça karşı.

Ancak bu karara rağmen anlaşmalı olarak açılan iki hayvanat bahçesini kapatamayacaklarını üzücü bir şekilde dile getirdiler.

Ülkede 2 adet anlaşmalı hayvanat bahçesi olduğunu söyleyen yetkililer, "Anlaşmadan dolayı bu hayvanat bahçelerini kapatamıyoruz, ancak buradaki hayvanları da unutmadık. Onları da kafeslerinden çıkarıp doğal hayata yönlendirebileceğimiz bir hayvanat bahçesi tasarlamaktayız." şeklinde konuştu.

"Kurtarma ya da onları hayata döndürme konusu dışında, hayvanların hiçbir şekilde esaret altında ya da kuşatılmış olmasını istemiyoruz."

Kosta Rika Çevre Bakanı Réne Castro bu akımın başında olarak yaptıkları yenilemeyi şu sözlerle aktardı " Kafesler ve yapay hayattan kurtularak, hayvanları biyo-çeşitliliğe katmayı planlamaktayız. Bu biyo-çeşitliliği arttırmak için doğal yoldan birçok botanik park yapmayı hedefliyoruz."

Bu güne kadar kafeste kalmış hayvanları doğada yalnız bırakmayacaklar.

Bu güne kadar kafeslerde yaşamış hayvanların gerçek doğaya alışma süreçlerini adım adım takip edeceklerini belirten hükumet, hayvanların doğal yaşama alışması için ilk olarak kafessiz botanik bahçelerde bakımlarının yapılacağını dile getirdi.

Bizim de harekete geçme zamanımız gelmedi mi?

Kosta Rika gibi biz de hayvanları doğaya bırakmalıyız. Böylelikle kendi çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir doğa vaat edebiliriz. Hayvanları kendi ekonomik ve sosyal faydalarımız için kafeslere kapatmak yerine, onların doğal yaşamdaki etkilerini kendi hayatlarımızda daha iyi hissedebiliriz.

Sizce hayvanat bahçeleri kapatılmalı mı?

Evet, kesinlikle insanlık dışı.
Hayır, şehrin göbeğinde hayvanları nerede görebiliriz ki?
Amaan banane, her şey bitti hayvanlar mı kaldı?
Bakımları yapıldığı sürece hayvanat bahçelerinin olmasında bir sakınca görmüyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-akerdem

FREEDOMMMMMMMMMMMMMMMM

uluchan-kaya

jurassic parkı unutmadık ne istediniz o masum raptorlardan artık ne yapsan nafile ey kosta rika

same-old-ercu.

hayvanat bahçeleri yine neysede(orda doğup büyümüş hayvanlar doğada ne kadar başarılı olur muamma en azından bakımları yapılıp besleniyorlar) sirklere kesinlikle izin verilmemeli.bulunduğunuz şehirlerdeki sirkler asla gitmeyin.

bahaarkooc

Allah o hayvanları biz görüp beğenelim diye yaratmadı.Kuşların bir kanadı varsa kafese konsun diye değil,uçsun diyedir.Kişisel zevkleriniz onların en büyük özgürlük hakkı,kafeste siz olsaydınız ?

nissa-ozturk

Helal olsun.....

Görüş Bildir