Koronavirüsün Ortaya Çıktığı Vuhan'da Hayat Normale Dönüyor

 > 
8PAYLAŞIM

Dünya genelinde 1 milyondan fazla insana bulaşan ve 60 binden fazla ölüme yol açan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Bazı dükkanlar yeniden açıldı, sokak satıcıları tezgahlarını kurdu ancak kent hâlâ dış dünyaya kapalı.

Fotoğraflar: Reuters

Küresel salgına dönüşen koronavirüsün geçen Aralık ayında ilk ortaya çıktığı Vuhan'da hayatın normale dönmeye başladığı bildirildi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının ilk uygulandığı kentte, caddelerde arabalar görülmeye başlanırken, bazı dükkanlar da yeniden müşterilerini ağırlıyor.

Yeni vakanın tespit edilmediği kentte tedbirler gevşetiliyor

Koronavirüse bağlı ülkedeki toplam can kaybının dörtte üçünün gerçekleştiği 11 milyonluk Vuhan’da bir süredir yeni vaka görülmemesi üzerine yetkililer şehir içindeki tedbirleri gevşetmeye başladı.

Bazı dükkanlar açıldı, pazar tezgahları kuruldu

Ocak ayında ölüm sessizliğinin hakim olduğu ve halkın sadece panik içinde gıda alışverişi yaptığı, ilaç almak için eczanelere gittiği kentte, şimdi sokaklarda yeniden hayat belirtisi var.

Yeniden dükkanını açan ancak sadece paket servis hizmeti veren bir kafe sahibi, "Şimdi mücadele etmezsek bu hayatta başka ne zaman mücadele etmeye değer?” diye duygularını anlatıyor.

Sokak satıcıları da kentteki yerlerini almaya başladı

Maske ve eldiven takan satıcılar, kaldırımlarda kurdukları tezgahlarıyla sebze, meyve ve et satıyor.

Sokaktan alışveriş yapan Zhan Zongvu adındaki müşteri, “Süpermarketlere gitmeye çekiniyorum. Orada çok fazla insan var, oralarda çok fazla bulaşma oldu” dedi.

“Kimse iç mekanlara girmek istemiyor”

Sebze satıcısı Şie Lianning tezgahını açtığı mahallenin girişinde ateşlerinin kontrol edildiğini belirterek, “Satışlarımız fena değil. Burası kapalı yerlerden çok daha iyi. Kimse iç mekanlara girmek istemiyor, insanlar dışarıda alışveriş yapmak istiyor” diye konuştu. 

Virüsten hala korktuklarını belirten Vuhanlı satıcı, “Ama başka çaremiz yok. Ailemizin ekonomik yükü fazla” dedi.

Giriş-çıkışlar hâlâ yasak

Ancak sokaklarına biraz hayat gelse de hala ülkenin geri kalanından izole halde, giriş-çıkışların yasak olduğu Vuhan’ın önündeki bu engelin ne zaman açılacağı ise belirsiz. Hükümetin yaptığı son açıklamaya göre, kente giriş-çıkışları serbest bırakmak şu aşamada salgın riskini artırabilir.

Ülke çapında 3 dakikalık saygı duruşu

Vuhan sakinleriyle beraber tüm Çin halkı ülkede koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenler anısına 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ülkede aralarında sağlık çalışanlarının da olduğu en az 3 bin 322 kişi yaşamını yitirdi.

Anma töreni sırasında ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi ve sirenler de çalındı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir