Koronavirüse Karşı Pfizer Aşı Testine Katılarak Yaşadığı Süreci Bizlerle Paylaşan Sağlık Çalışanı!

9PAYLAŞIM

Her şeyin biteceği o bayram gününü sabırsızlıkla bekliyorum.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/experience-tr...

"Pfizer aşısı testine katıldım ve görünene göre yakın zamanda birçok kişi aşıya ulaşabilecek. Ben de yaşadıklarımı sizlerle paylaşarak neden aşıyı yaptırmanız gerektiğini anlatmak istedim..."

İlk olarak kendi deneyimim ve aşıyı vurdurduktan sonra nasıl hissettiğim hakkında konuşacağımı bilmenizi istiyorum. Ancak söylediklerimin placebo (teselli ilacı) sebebiyle yüzde elli ihtimalle saçma olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden, lütfen ne olduğunu kesinlikle bilemeyeceğim şeklinde bir konuşmayla geri dönüş yapmayın. Dediğim gibi ben sadece kendi deneyimimi sizlerle paylaşacağım. 

"İlk önce neden teste katılmayı seçtiğimi merak ediyor olabilirsiniz...Mesleğim, ilk yardım teknisyenliği, eşim ise rehberlik danışmanlığı yapıyor..."

Büyük risk grubunda olduğumuz için bu çalışmaya katılmak istedim ve aynı zamanda bilime fazlasıyla güvenen biriyim. Genel olarak aşıların arkasında yatan bilimsel gerçekleri, kullanılan metodları, risklerini ve yararlarını biliyorum. Aşıya güveniyorum ve umarım aranızdan birini aşıya güvenmesi konusunda ikna edebilirim. Bir de aşının denenmesi için insanların gerektiğini de biliyorum. Genç ve sağlıklı bir birey olarak milyonlarca ve hatta milyarlarca insana yardımcı olabilecek aşıyı denemeye tüm kalbimle gönüllüydüm.

"Aşı, iki doz mRNA'dan oluşuyor ve üç hafta arayla enjekte ediliyor. 30 dakika çözülmesi beklenen aşı -90 derecede muhafaza edilmek zorunda..."

Birçoğunuz yeni makalelerde bu bilgileri okuduğu için çok fazla üzerinde durmayacağım. İlk randevuda bir sürü kağıt ve form imzalamamız gerekti. Sonrasında antikor testi için kan verdik, bir de PCR(geniz testi) yaptırdık. Tüm bu işlemler bittikten sonra aşıyı çözündürmeleri için 30 dakika beklemeniz gerekiyor. Biz, herhangi bir komplikasyona karşı aşı yapıldıktan sonra bir 30 dakika daha bekledik. Hiçbir şekilde yan etki oluşmadı ve o an gerçek bir aşı olup olmadığı konusunda hiçbir şüphem yoktu. 

"Ertesi gün, partnerimle çok yorgun hissettik ancak mecburen kan vermeye gittik. İkinci dozu almaya gittiğimizde yine bazı prosedürleri inceledik ancak o gün kan vermedik..."

Tekrar PCR testi olduk ve yine 30'ar dakika bekledik. O gece eşimle gece saat 3'te ateşlenmiş bir şekilde uyandık ve halsiz hissediyorduk. Virüs kaptığımızı düşündüğümüz için ertesi gün işe gitmedik ve günler geçtikçe daha iyi hissettik. Yaptırdığımız testlerin sonucunu bildiğimiz için virüs kapmadığımızı öğrendik. Bu noktada, gerçek bir ilaç dozu vurulup vurulmadığı konusunda şüphelendik. Sonrasında prosedürü tekrar inceledik ve semptomlarımızın Pfizer'ın ilk dozundan sonra deneyimlenebilecek klasik grip belirtileri olduğunu anladık. 

"Üçüncü randevuda sadece kan verdik. Ertesi gün hiçbir şekilde halsiz hissetmedik. Teste katılan daha yaşlı bazı kişiler ilk dozdan sonra hiçbir şey hissetmediğini söyledi..."

Bu konuda, en şiddetli yan etkilerin onlarda görülmesi beklenirken hiçbir şey hissetmemeleri üstüne gerçek bir aşı vurulmadığını düşünmeniz çok normal ancak benim deneyimim o şekilde değildi. Bir yandan da bunun bir test olduğu ve belki de etkisiz bir aşı testinden geçmiş olabileceğimin de farkındayım. Aşının etkisi oldukça yüksek olmasına rağmen sanki aşı vurunmamış gibi davranıyorum çünkü her ihtimale karşı başkalarına virüs yaymak istemiyorum ve maskemi takmaya devam ediyorum. 

Bu konuda bazı şeyleri unutmamanızı istiyorum:

  • Öncelikle aşıyı vurdurduktan ertesi gün çok kötü hissedebilirsiniz ancak bir günlük hissin virüse yakalanmaktan daha iyi olduğunu hatırlayın. 

  • Lütfen, bilim insanları ya da sağlık çalışanları söyleyene kadar maskelerinizi çıkartmayın. 

"Ve son olarak, pandemi bittikten sonra da en ufak bir hastalığınızda dışarıda gezerken hem kendinizi hem çevrenizi korumak için maske takmaya devam edin."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilgilinizi çekebilir 👇

Tokyo Koronavirüsle Mücadelede Nasıl Başarılı Oldu? - onedio.com
Tokyo Koronavirüsle Mücadelede Nasıl Başarılı Oldu? - onedio.com
İsrailli Bilim İnsanları Yaptıkları Çalışmalarla Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirmeyi Başardıklarını Açıkladı! - onedio.com
İsrailli Bilim İnsanları Yaptıkları Çalışmalarla Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirmeyi Başardıklarını Açıkladı! - onedio.com
Şekeri Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Meydana Gelen Bu Değişimleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız! - onedio.com
Şekeri Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Meydana Gelen Bu Değişimleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enwt

AIDS Virüsüde bir aşı denemesinde çıktı, SARS için ise 2003 den beri aşı çıkması bekleniyor. Corona için geliştirilen aşının yan etkileri ve yaş, cinsiyet, kronik rahatsızlıkları olanlar, yan etkileri ve pek çok belirsizlik varken bu aşıyı yaptırmak zor bir karar olacak. Ben şuanlık yaptırma taraftarı değilim. Sağlık konusunda bu arkadaş çok güvenmiş ama ortada AIDS gibi çarpıcı bir deneyim ve ABD deki sağlık şirketlerinin yüksek paralar kazanması amacıyla finanse edilmesi bir sorun olarak kafamda hep olacak.

xdarkside

Ne aptal iş amk dünyası ya ulan her şeyi geçtim bu orospu çinliler yüzünden ömrümün sonuna kadar kolumda aşı izi mi taşicam ben anasını sikeyim en kötü ihtimal bide bu aşının ne bok olduğu daha belli bile değil uzun vadede yan etkileri neler kimse henüz bilmiyor

private-user

ne saçma sapan bir yazı tutarsizliklarla dolu.

ventolin

Neresinde tutarsızlık gördün?

kiraathanelerin-sesi-

Filyasyon ekibine: -Şu an evde değilim sonra gelin... Diyenler oldukça, bu salgın ülkemizde zor biter.

Görüş Bildir