Koronavirüs Tüm Dünyayı Sarsarken Vuhan'da Çalışan Sağlık Görevlilerinden Tüylerinizi Ürpertecek 27 Kare

1.3bPAYLAŞIM

Bir virüs... Yüzlerce insanı öldürdü, her yere korku saldı... Peki ya madalyonun diğer yüzündeki sağlık çalışanları?

Kaynak: https://www.boredpanda.com/nurses-china-...

1. Koronavirüsü aslında içinde nezleyi de içeren virüslerin genel adıdır.

2. Fakat bu familyadaki bazı virüsler çok daha öldürücü olabilir.

Bu günlerde Çin'de ve dünyanın geri kalanında büyük bir kaosa yol açan virüs ise, öksürük ve nefes darlığı ile kendini gösteriyor.

3. Bize çok az gösterilen kısmı ise orada çalışan doktor ve hemşirelerin çalışma koşulları.

30 Ocak itibari ile toplam 3000 hastadan 170'i hayatını kaybetti.

4. Çin'in tüm bölgelerinden Vuhan'a gelen sağlık çalışanları yoğun önlemler alarak çalışıyorlar.

5. Bu hemşireler maskelerin dışına saçları taşıp mikroplara maruz kalmamak için saçlarını kesip, kenarlarını kazıyorlar.

6. Ciddi bir virüs olduğu için hazırlıklar oldukça hassas olmalı.

7. Kadın ve erkek tüm sağlık çalışanları saçlarını bu şekilde yapmak zorunda.

8. Vuhan'da yaşayan bir Çinli vatandaşın, Al Jazeera'ya anlattığına göre babası grip belirtileri gösterdikten 4 gün sonra ateşi 40'a kadar çıkmış.

9. Hastaneye gittiklerinde ise çoktan kapılarda metrelerce kuyruklar oluşmuştu.

10. Sağlık görevlileri yoğun mesailer yapmak zorunda kalıyor. Çoğu zaman dinlenemiyorlar!

11. Koruyucu tulumlar giydikten sonra tüm çalışanların isimlerini sırtlarına keçeli kalemle yazılıyor.

12. Vuhan bölgesinde şimdilik herhangi bir hastanede kısa sürede sağlık hizmeti almak mümkün değil.

13. Dünya genelinde hastalık şüphesiyle karantinaya alınan insan sayısı 10.000'i geçti.

14. 6.000 kişinin ise virüse yakalandığı doğrulandı. Öte yandan Çin vatandaşları sağlık hizmeti alamadıkları için mağdur olduklarını söylüyor.

15. Maskelerin tükendiği ve insanların sahte maskeler kullanmak zorunda kaldığı söyleniyor.

16. Bazı yerlerde ise maske ve koruyucu ekipman almak için uzun sıralar beklemek gerekiyor.

17. Virüs ile yakın teması bulunan çalışanlar çok dikkatli olmalı.

18. Yerel kliniklerde bile yoğunluk var.

19. Doktor, hemşire ve hasta bakıcılar hiç durmadan çalışmak zorundalar.

20. Vuhan'da yaşayan diğer ülke vatandaşları kendi konsoloslukları ile görüşüp uçakla ülkeden ayrılmayı bekliyor.

21. Evlerini terk etmeleri ise kesinlikle önerilmiyor.

22. Olay yeri her haliyle oldukça gergin ve yoğun.

23. Gelen fotoğraflar ise durumu her haliyle gözler önüne sermeye yeter.

24. Vakalar giderek artarken dünyanın gündemine oturmuş durumda Vuhan.

25. Oranın kahramanları da bu görevliler.

26. Eve gidecek ya da dinlenecek vakitleri olmadığı için hastanelerde uyumak zorundalar.

27. Buldukları herhangi bir yerde yatarak birkaç saatliğine dinleniyorlar. Orada bulunan ve çalışan herkese sabır dilemekten başka bir şey yapamıyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sezgin-tirebolu

Allah teala boşa köpeği fareyi yasak etmemiş insanlara. Salyası değse namaza yaklasamıyorsun. İşte köpekleri yerlerse böyle virüs dağılır. Allah işte böyle halak eder. Onlar beddualarını aldı. Çinde Türklere zulmettiler. Halkları da destekledi. Sessiz kaldılar. İşte Allah'ın cezalandırması öyle olur. Haddi aşmayacaksın. Sadece küçük cocuklara üzülüyorum çünkü onlar masum. Onun harici zerre üzülmüyorum diğer mendeburlara.

zigana

Salgının sıçradığı diğer ülkelerin suçu ne ? Onlar neden cezalandırılıyor bunu da açıklar mısın meraktan soruyorum. Ya da Türkiye'yede sıçrar ve sende kaparsan o virüsü sen neyin cezasını ödeyeceksin ?

mustafa.meral.9465

%100 eminsin yani sezgin, anan kapmıcak bu virüsü?Çünkü o namaz kılan köpek yemeyen bir müslüman.

beste-serdar

acaiyip boş yapıyorsun çin halkı bu hayvaanları 25 yıl öncede yiyiyordu şimdi neden çıktı ? ayrıca abd nin çıkardığı kesin ..

sedaozgll

Böyle düşünmek istemezdim ama herşeyin bir bedeli varrr. Allahın sopası yok maalesef .

ali-kuru

Bu nasıl bir mantıktır, insanlığın tarihinde milyarlarca insan öldü hepsinin bir bedeli mi vardı. Ülkemizde deprem oldu, çığ düştü, uçak kaza yaptı ölenler var, askerlerimiz hayatlarını kaybediyor hepsi bir şeylerin bedeli mi sizce, azıcık rasyonel olun, azıcık vicdanlı olun.

sedaozgll

lütfen youtube a doğu türkistan çin işkencesi yazıp bir kaç video izleyin ya da çin vatandaşlarının canlı canlı köpekleri ateşe attıkları videoları izleyin vs vs tabii ki de caniliğe canilik ile karşılık vermiyorum oh olsun demiyorum kim diyebilir? kim insan ölsün ister? sadece Allahın sopası yok diyorum bu da benim görüşüm her felaketin bir beledi vardır demiyorum

murat-atasoy3

Herhangi bır ırka tabi olmak bir durum karşısında hepsini aynı duruma nasıl sokabilir sorumlu tutabilir böyle bir düşünce mi var Allah aşkına.... Her insan bir birey ve sadece kendinden yaptıklarından sorumludur. Ahiret inancın varsa mahşere inanıyorsan bir Türk'ün yaptığı hatalı bir davranış zulm herneyse olumsuz bir davranış için hepimizden mi hesap sorulacak .... Şu kafayı bir aşın!!!

sedaozgll

Alla Allah ya sen yazdığımı okumuyormusun kardeşim oh mu olsun canımıza mı deysin dedik neyi anlamak istemiyorsun? Bireysel konuşmuyorum ben doğu türkistana 1 kişi mi işkence etti? Köpekleri hayvanları yok canlı kurbağa çorbası yok canlı yılan ahtapot yahnisi bunları 1 kişi mi yedi Çin ve çevresinde? Onlarda bir gelenek yemek kültürleri öyle yani insanların yaygınlaşmış. ne canlı dinliyorlar ne insan!. Ama ben demiyorum ki oh olsun hakettiler ! diyorum ki yaşattığını yaşarsın bu dünya da bu böyledir değiştiremezsin!!!! Gelmiş bana ahkem kesiyorsun herkesin kendi beyni kendi düşüncesi özgür hür irademle yorumumu yapıyorum vicdansız oluyorum kim ister insanlar ölsün?

sezgin-tirebolu

bizde de deprem oldu çığ düştü ama insanlara zulmetmedik hayvanları canlı canlı yakmadık. merhametsiz olmadık. milyonlarca suriyeliye ev sahipliği yaptık. belliydi böyle bir şey olacağı pislikten. allah boşa köpeğin salyasını bile yasak ettirmemiş. iyi ki müslümanım elhamdülillah. pislikten bulaşan bir virüs. bir hayvanın pullarını öğütmüşler onlardan geçtiğini düşünüyolar. ama belki de daha farklı bir pisliktendir.

efsenay1903

işte o bahsetiğin şeyler youtube videolarında gördüklerinle apayrı şeyler olayları video izleyerek yorumlamak yerine okuyup araştırmayı deneyin şu an ve yakın tarihte sincan özerk bölgesinde gerçekleşen olayların yakınları hatta aynıları denilecek şeyler zamanında bizim ülkemizde de olmuş kürt türk,alevi sunni bu ülkede sırf onlardan değil diye bir otel dolusu insan yakıldı, yakılanlar öldürülenler vs vs yani senin mantığınla bu illeti bizde hak ediyoruz soyumuz kurusun dimi insanlığı tehdit eden bir şey var ortada ve sen diyorsun ki iyi oluyor allahın sopası yok inanın çok cahilsiniz

sedaozgll

ben iyi oluyor yazmadım hiç bir şekilde.. Ona bakarsan bu tür bir sürü örnekler var fakat işin gerçeği bir caniliğin yaşanmış olması.. Ayrıca teşekkür ederim o sizin cahilliğiniz

beste-serdar

biz onlardan az mı günah işledik ya bir bırak allah aşkına

sevecenito

çinden direkt bana gelen bilgi: devlet üretilen tüm maskelerin hastanelere gönderilmesini talep etti. halka maske satılamıyor. avrupasa ana tedarikçi çin olduğu için her yerde maske tükenecek yakında.

fatma-munevver

bu olayların yaşanmasını istemezdim ama insani olarak yeterince üzüntü duyamıyorum nedense bu beni gaddar mı yapar bilmem, kendi vicdanımı sorgularken buluyorum kendimi, normalde böyle toplumsal olaylarda duyarlı bir insandım ama çin için yeterince üzülmüyorum. fakat diğer ülkelere sıçrama felaketi var bizden uzak olsun demekten başka bişey düşünmüyorum açıkcası

ali-kuru

nerden tutarsan elde kalan bir yorum. "insani olarak yeterince üzüntü duyamıyorum" tam da insani olarak üzüntü duymalısınız. "normalde böyle toplumsal olaylarda duyarlı bir insandım" kusura bakmayın önceden öyle bir insanmışsınız, artık değil. "çin için yeterince üzülmüyorum" olduğunuz yeni insan! ın özeti. "bizden uzak olsun" bu da neye dönüştüğünüzün açık göstergesi. Kusura bakmayın ama insan doğup insan kalamayanlara örnek gösterilebilirsiniz.

sezgin-tirebolu

son derece haklısın çine üzülemiyorum o kadar zalimler ki. halkıyla yönetimiyle. ama allah çocuklara yardım etsin.

queen_of_the_7_kingdoms

Onca hayvanı pis ve çig çig derisini yüzüp,şişe geçirip,kızartıp veya daha çok pişirmeden yiyorlar,her buldukları şeyi yiyorlar ve Müslümanlara işkence yapıyorlar.. tr.euronews. com/2019/01/05/uygurlara-cin-iskencesi-dogu-turkistan-da-neler-oluyor Allah'ın adaleti gecikmez.Bize bulaşmasın da..Gene de insan üzülüyor,beş parmagın beşi bir degil sonuçta,filler tepişiyor çimenler eziliyor..

denizlerderya

inşallah sana bulaşır. İnsanlıktan nasibini almamış it seni

queen_of_the_7_kingdoms

İnsanlıktan nasibini almamış it mi?Bunu işkenceci/sadist Çinlileri savunan biri mi söylüyor?...

beste-serdar

çinde yaşamadan bilemezsin .... senin ülkenede bile açlıktan ağızı kokan var ve o ülke fazla nüfuslu bilmem kaç tane aç sussuz parasız insan var amerika gibi büyük bir yerde değil ... doğu türkistana gelecek olursak herkes kendinden sorumludur kardeşim . hunlarda türktüler ve onlarda çok zülum ettiler .. çin seddi neden kuruldu sanıyorsun ??

Görüş Bildir