Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Hep Birden Ulumaya Başlıyor?

535PAYLAŞIM

Az çok hepimiz bu olayı tecrübe etmişizdir. Hafif yağmurlu ve puslu bir akşam evinize doğru yürümektesiniz. Birden camilerden akşam ezanı sesi yükseliyor ve o da ne? Sokak köpeklerinin hepsi bir ağızdan uluyup havlamaya başlıyor! Peki ama neden?

Bilimin bu konuda bir açıklaması var. Evvela şunu belirtmek gerekir ki köpekler sadece ezan sesine tepki vermiyor.

Yakınlarından fazlaca sesli geçen bir ambulansın veya itfaiye aracının sirenine de tepki veriyorlar. Fakat biz en sık ezan sesine verdikleri tepkiye şahit olduğumuz için, köpeklerin sadece ezan okunurken uluduklarını zannediyoruz.

En basit açıklama olarak çoğu insan, köpeklerin çok akıllı hayvanlar oldukları için ezanın ardındaki çağrının farkına vararak buna cevap verdiklerini söylüyorlar.

Ambulans sirenleri için de köpeklerin bu sesleri duyduklarında bir facia olduğunu anladıklarını ve havlayıp uluyarak üzüntülerini belirttiklerini söyleyenler var.

Peki köpeklerin uluyup havlamasının ardındaki bilimsel sebepler neler?

Aslında bir değil, birkaç sebepten ötürü köpeklerin bu tepkiyi gösterdikleri belirtiliyor.

Köpeklerin duyu hassasiyetleri insanınkinden daha uç sınırlara erişebiliyor. Yani köpekler bizim duyamadığımız tiz sesleri de duyabiliyorlar.

Bu sebeple uzmanlar köpeklerin aşırı gürültülü seslerde kulaklarından rahatsız olduklarını ve buna tepki olarak havlayıp uluduklarını söylüyorlar. Bu aşırı gürültülü sesler de genellikle hoparlörler aracılığıyla güçlendirilmiş birtakım sesler, ambulans ve itfaiye gibi araçların sirenleri vb. seslerdir.

2. sebep ise klasik koşullanma. Pavlov'un köpeğini hepimiz duymuşuzdur.

Pavlov köpeğine önce zil sesi çalıyor ve sonra et veriyordu. Bir süre sonra köpeğin zil sesini duyduğunda daha et verilmeden salya akıttığı gözlemlendi. Pavlov'un köpeği zil sesinden sonra daima etin sahibi olacağını zannedip kendini koşullamıştı.

Sokak köpekleri de aynı bu deneydeki gibi gürültülü sesleri duyar duymaz kulaklarının rahatsız olacağını zannediyor olabilirler.

Yani köpekler de klasik koşullanma ile kulakları rahatsız olmasa bile duydukları herhangi bir sese tepki olarak anında havlayıp uluyor olabilirler.

Bilim, köpeklerin ezan sesini duyduklarında hep bir ağızdan uluyup havlamalarını böyle açıklıyor.

Belki bunun ardında bilinmeyen başka sebepler de mevcuttur. Kim bilir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
richardrn9

Kopeklerin atalari bir kabileye aid olmus ve burada torenler kecirirlerken insanlara qosulub ulamaya baslarlarmis. Bu atalarindan kalmis bir refleks gibi dusune biliriz ezan sesini bir torende okunan bir sarki gibi algiliyordur bence. Ama su cin min olayi birakin bunlari be yaslilari anlarimda ama su yeni nesil sayilanlar ya yapmayin lan bunlari bi dusunun

caglaryldrm

Götünüzden kabiliyet uydurmayın aq. Yok ezanda uluyorlarmış da, ambulanslara havlıyorlarmış... Sen inandın mı uydurduğun argümana? Ayrıca sadece kurtlar uluyabilir. Köpek cinsi ulumayı bilmez. Sizin o duyduğunuz havlama. Bu başlık da konuyu çok kısıtlı ele almış. Farklı etkenler de var işin içinde. Örneğin sabahın o saatinde o kadar yüksek bir sesi tehdit olarak algılayabilmeleri. Bizim görmediğimiz hiçbir şeyi görmüyorlar, merak etmeyin.

london

Terasımda rotweiler melezi köpeğim var istersen ses kaydı atabilirim. Havlamıyor, uluyor.

erisin-hayaleti

köpekler kurtlardan evrimleşti ama?

london

kimse SUBHANALLAH İLK DEFA GÖRENLER BEĞENSİN dememiş o_O

palimoglu

Allah'a da inanırım bilime de. Bir donanımla yaratıldın, o da düşünebilmek. Seni üstün varlık yapan özellik bu. Hayvan içgüdüsel olarak tepki veriyor neyse ne. Araba geçerken de havlıyor. Duran arabaya neden havlamıyor? Tekerlek helezon etkisi yapıyor. Hayvanlar, bitkiler hepsi ibadet edebilir. Ama bitki rüzgarda yaprağı sallandı diye ibadet etti olmaz.

kamil-zor

Bu konuyu daha önce bir çok kez düşündüm ve gözlemlediğim kadarıyla yüksek sesli müzik yayınlarında veya belediyeden megafon ile verilen ilanlar esnasında uluyan köpek denk gelmedi. Düzenli ve aynı zamanlarda (ufak kaymalarla da olsa ) okunduğu için ezan a tepki veriyor olabilirler.Bunu birde ezan okunmayan yerlerde deneyip oradaki köpeklerin göstereceği reaksiyonu gözlemlemek gerek diye düşünüyorum.

Görüş Bildir