Görüş Bildir
Haberler
Konya Büyükşehir Belediyesi'ne Siber Saldırı: 1 Milyon Kişinin Bilgileri Çalınıp, Satışa Çıkarıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne Siber Saldırı: 1 Milyon Kişinin Bilgileri Çalınıp, Satışa Çıkarıldı

Batuhan
10.05.2021 - 13:51

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne siber korsanların yaptığı saldırıda yaklaşık 1 milyon kişiye ait bilgilerin çalındığı öğrenildi. Saldırı, belediye tarafından yapılan açıklamada da doğrulandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'nin en büyük online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti'ne geçen mart ayında düzenlenen siber saldırının bir benzeri, Konya Büyükşehir Belediyesi'nde yaşandı.

Satılığa çıkarıldı

Satılığa çıkarıldı

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci'nin haberine göre söz konusu saldırıda, aralarında belediye çalışanları ve belediyeye mail atan vatandaşların da bulunduğu 1 milyona yakın kişinin T.C kimlik numaraları ve diğer kişisel bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı.

Bir hacker forum sitesinde verileri yayınlayan siber saldırgan, bunları satılığa çıkardı. Forumda 'Maxim Gorki' kullanıcı adını kullanan saldırganın paylaştığı ekran görüntüleri ise dikkat çekti.

"Belediyemiz de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır"

"Belediyemiz de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır"

Siber saldırıya ilişkin olarak Sözcü gazetesine yazılı açıklamada bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yetkilileri, belediyenin sıklıkla siber saldırılara maruz kaldığını belirtti. Emniyet'in bilgilendirildiği belirtilen belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Son dönemde yurtdışından ülkemizdeki kurum ve kuruluşlara yönelik siber saldırılarda büyük artışlar olmaktadır. Belediyemiz de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır. Belediyemiz sistemlerine de 29.03.2021 tarihinde yoğun şekilde saldırılar yapılmıştır. Bu esnada web sayfamızda açık şekilde yayınlanan veriler ve bu verilerle ilgili erişim loglarından sızıntı olduğu, ayrıca içinde çok az sayıda kişisel e posta ve telefon numarası bulunduğu da tespit edilmiştir.

30.03.2021 tarihi itibari ile USOM ve emniyet konuyla ilgili bilgilendirilmiştir. Söz konusu olay şu an yargı aşamasında, alınacak sonuç itibarıyla bir basın açıklaması yapacağız. Vatandaşlarımızın verilerinin güvenliğini sağlamak için 7/24 çalışmaya ve bilişim altyapımızı geliştirmeye devam ediyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
8
7
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın