Görüş Bildir
Haberler
Komünist Başkan Hasada Başladı

Komünist Başkan Hasada Başladı

Deniz Gök
09.08.2015 - 16:04 Son Güncelleme: 10.08.2015 - 16:16
İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye’nin tek Komünist Parti'li Tunceli'nin Ovacık Belediyesi, bahar ayında 150 dönüm alana ektiği nohut hasadına başladı. Nohut hasadına Türkiye ve Avrupa’nın birçok ilinden gelen insanlar gönüllü olarak çalıştı. Nohut, kuru fasulye ve patates ekimi yapan belediye, elde edeceği geliri öğrencilere burs olarak verecek.

Türkiye Komünist Parti'sinden (TKP) Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, bahar ayında ilçede kolektif ruhu canlandırmak amacıyla 500 dönüm araziye nohut, fasulye ve patates ekme çalışması gerçekleştirdi. Komünist Başkan Maçoğlu, ekilen ürünlerden elde edilen tohumları köylülere dağıtacaklarını, elde edilecek gelirle de üniversite öğrencilerine burs sağlanacağını söylemişti.

Ovacık ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarı Yazı mevkiinde vatandaşlardan ve Hazine'den arazi kiralayan Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, 150 dönüm alana ektiği nohutların hasadına başladı.

@DemirFerit

Havaların sıcak olması nedeniyle akşam saatlerinde Türkiye ve Avrupa’dan gelen çok sayıda insanın katılımı ile 150 dönümlük nohut tarlasında hasada başlayan Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu mahsulün çok iyi olduğunu söyledi. 

Bahar ayında ekmeye başladıkları ürünlerin mahsulünü almaya başladığını ifade eden Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, “Ürün şu anda iyi görünüyor. Nisan ve mayıs aylarında biz buraya ektiğimizde bu üretimi tanıtmıştınız, şimdi karşılığını görüyorsunuz. Birçok dostumuz her gün 40-50 kişi her gün geliyor ve biçiyor.

@DemirFerit

Ovacıklıların hasat zamanı meşgul olmasına rağmen kendilerine desteğe geldiğini belirten Maçoğlu 'Üniversiteye giden çocuklarımız var. Çocuklarını okutamayan aileler var, biz bunları tespit ettik. İhtiyacı olan arkadaşlarımıza burs vereceğiz. Bir kısmını tohum bankası yapacağız, bir kısmını paketleyerek ihtiyacı olan ailelere, bir bölümünü de üniversitedeki çocuklara burs olarak vereceğiz. Gücümüz ne kadar yeter bilmiyorum ama bunu başaracağız.” dedi.

Nohut tarlasında hasat yapmaktan mutlu olduğunu söyleyen vatandaşlar, bu tarz projelerin artarak sürmesini istediklerini belirtti. 2014 yerel seçimlerinde TKP’den Ovacık Belediye Başkanı seçilen Fatih Mançoğlu, göreve geldikten sonra su ve ulaşımı ücretsiz yapmıştı.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
0
0
0
0
0