Kobani'ye 'Savaşçı' Götürmeye Çalışan HDP'li Çelik'e İzin Verilmedi

 > 
70PAYLAŞIM

Kobani'ye 'Savaşçı' Götürmeye Çalışan Hdp'li Çelik'e İzin Verilmedi

Kobani'ye 'Savaşçı' Götürmeye Çalışan Hdp'li Çelik'e İzin Verilmedi

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde iki yönlü bir hareketlilik yaşanıyor, IŞİD'in Kobani'deki kürt köylerini ele geçirmesinden sonra bir yandan bu saldırılardan kaçan Kürtler Türkiye 'ye girerken, diğer yandan da HDP'liler IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye geçmeye çalışıyor.

Polis'in Suriye tarafına geçmek isteyenlerin toplandığı HDP çadırlarını dağıtmasının ardından, bugün de HDP'liler Mardin'in Kızıltepe Belediyesi'nden gelen kamyonla sınırın öte yanına geçmeye çalıştı.

Al Jazeera’dan Gonca Şenay’ın haberine göre Suruç Belediyesi önüne getirilen kamyonun kasasına, "Akçakale'den sınırı geçmek istiyoruz" diyen kalabalık bir grup bindi. Ancak polis, kamyonun hareket etmesine izin vermedi. Kamyonun şöförü gözaltına alındı. Ardından bu defa kamyonun direksiyonuna HDP Muş Milletvekili Demir Çelik geçti. Aralarında Çelik'in de olduğu partililer ve polis arasında uzun süre kamyonun hareket etmesine ilişkin tartışma sürdü.

Çelik polislere, "Biz sınır tanımıyoruz. Kardeşlerimize el uzatamıyoruz. Bize destek olun, biz çaresiziz." dedi. Polis, bir süre kamyonun kasası insan dolu olarak hareket etmesine, "trafik kurallarına aykırı" olduğu gerekçesiyle izin vermedi. Çelik'in hareket ettirdiği kamyonun önünü Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı(TOMA) ile arkasını ise yoldan geçen bir kamyonla kapattı.Yapılan görüşmeler sonrasında kamyonun, Demir Çelik'in şoförlüğünde boş kasayla hareket etmesine izin verildi.

Ancak kamyon yolda ilerlerken yine içine binenler olunca, polis bir ara sokakta kamyonun hem içine hem de kasasına gaz sıkarak müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu. HDP'li milletvekili de kamyonu bırakarak, partisinin ilçe binasına geri döndü.

HDP YENİDEN ÇADIR KURACAK

HDP'nin, Suruç'ta polisin müdahalesi sonrasında sökülen çadırlarının yeniden kurulması için de milletvekillerinin girişimleri sürüyor. Partinin Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici, Şanlıurfa'ya giderek Vali ile görüşmeler yaptı. Al Jazeera'ye konuşan İbrahim Ayhan, "Suruç'ta polis terörü var. Bunun bitirilmesini istedik, gereğini yapacaklarını söylediler. Ancak halen bir gelişme yok." dedi. Ayhan, sınırı geçmek isteyenlerin de içinde bekleyeceği yeni çadırların kurulması için de hazırlıklarını tamamladıklarını, Tavşan köyünde yeni çadırları kurmayı planladıklarını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir