Görüş Bildir
Haberler
Koalisyon Görüşmeleri İçin Heyetler Oluşuyor

Koalisyon Görüşmeleri İçin Heyetler Oluşuyor

İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti ve CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri çerçevesinde, iki partinin ilkelerini tartışacak heyetlerin oluşumu aşamasına geçildiği bildirildi.

AK Parti ve CHP arasında süren koalisyon görüşmeleri çerçevesinde, iki partinin ilkelerini masaya yatıracak heyetlerin oluşturulması bekleniyor.

AK Parti adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP adına Haluk Koç'un bir araya geldiği görüşmenin ardından, iki parti de görüşmeleri yapacak isimleri belirlemek için harekete geçti.

Parti genel başkanları tarafından belirlenecek heyetlerin, 3 veya 4 kişiden oluşması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isimleri belirlemek için henüz çalışmaya başlamadığı ifade edildi.

Görüşmeler TBMM'de yapılacak

Heyetlerin oluşturulmasının ardından ise 'ilkelerin' masaya yatırılacağı görüşmelere başlanacak. Görüşmelerin ise TBMM'de gerçekleştirileceği öğrenildi.

Bu görüşmelerde her iki partinin koalisyon için önerileri değerlendirilecek. CHP için masadaki konular daha önce açıklanan 14 ilke olurken, AK Parti'nin önceliklerinin anayasa, seçim sistemi, ekonomi, eğitim, güvenlik ve dış politika ağırlıklı olacağı belirtiliyor.

 

Uzlaşılamayan konular tekrar görüşülecek

İki partinin de çekince göstereceği konular heyetler tarafından bir kez daha ele alınacak. Eğer burada da bir sonuç çıkmazsa, çözüm genel başkanlara bırakılacak. Her iki partideki eğilim de görüşmeleri 'gidebildiği noktaya' kadar götürmek.

CHP başından beri dillendirdiği 'çözümsüzlüğün adresi olmamak' için görüşmelerin devamına büyük önem veriyor.

'Mutlaka bir koalisyon kurulacak' fikriyle hareket etmediğini vurgulayan CHP, anlaşılması durumunda 'güçlü ve geniş tabanlı' bir koalisyonun ise ülkeye faydalı olacağı noktasında duruyor.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0