Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Klasik Türk Müziğinin 40 Makamı ve Anlamları

4.9bPAYLAŞIM

Makamlar: Belirli bir duyguyu, düşünceyi, anlamı simgeleyen, her biri ayrı karaktere, renge, özelliğe sahip müzik renkleridir. Aşkı bildiren ses yollarıdır. Klasik Türk Müziği'nin 40 makamı ve anlamlarını hazırlayan Savaş Barkçin'in çalışmalarını sizler için derledik.

Kaynak: 40 Makam 40 Anlam - Dr. Savaş Ş. Barkçin 

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faik-alper-sokmen

Müziğin ülkesi, zamanı, ırkı, milliyeti, dini, mezhebi, dili olmaz! Müziğin kendisi evrensel bir dildir. O dili, kulağı olan kolay anlar ama yüreği olan yürekten anlar.

marif-colak

Sanat müziği Araptır, arabesk ise Kürt ve Arap tarzıdır sadece Türküler Türktür. O da alevinin bağlaması ile çalınır söylenir.

bahadir-secen

Sanat müziği arap değildir. Arap+Bizans+Orta asyanın kültürel bir harmanı ve ses sanatının zirvesidir.

turner-baydar

Türk musikisi tamamen ilahi aşk (Allaha olan aşk) üzerine kurulmuştur. Sözler Allahın celalini gören hak aşıklarının sözlerinden bestelenir. İçinde zerre kadar nefsani bir durum barındırmaz. Türk musikisinde sözü geçen sevgili Allahtır. Hallk müziğinde ise her türlü nefsani sözler vardır. Çeşme başında oynaşanlardan tutun da baldızını havada götürenlere kadar....Ayrıca Türk musikisinde kullanılan ses perdeleri bugün dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bestekarların çoğu tasavvuf dergahlarında insanlık eğitimi alan kişiler tarafında oluşur. Derin duygulara hitab eder. İnsanı bambaşka alemlere götürür. Hatta istemezsiniz ordan bu dünyaya dönmek....Saygılar

gafali-si

Harika bir calisma olmus ustatlar, gonlunuze, emeginize saglik.

ismail-kaya26

Çok güzel olmuş, parmaklarınıza sağlık. Örnek parçalar için online müzik servislerine makamın adını yazınca birçok eser bulabilirsiniz. ayrıca buradan;

nurullah-gurbuz-kose

Bilmediğimiz ne çok makam varmış,sayenizde öğrendik.Teşekkürler..

Görüş Bildir