Kızıl Saçlı Erkeklerin de Yakışıklı Prensler Olduğunu Kanıtlayan Bir Sergi: Ateş Gibi

-

3 Eylül'de New York'ta sıra dışı bir sergi açılıyor! Kızıl saçlı ve beyaz tenli erkeklerin karşılaştığı ayrımcılığı, toplumsal algıyı yıkmak için "Ateş Gibi" isimli fotoğraf koleksiyonu seyirciyle buluşacak. 31 yaşındaki kızıl saçlı fotoğraf sanatçısı Thomas Knight'ın bu farkındalık yaratma çabasını Dailymail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/femail/articl...

İngiliz fotoğrafçı Thomas Knights projesini şu sözlerle anlatıyor; "Yakışıklı görünen kızıl saçlı erkeklerin var olmadığını düşünmeye koşullandırılıyoruz"

"Ama varlar."

3 Eylül'de New York BOSI Galeri'de gösterime açılacak sergisinde Thomas, 40 kızıl Amerikan erkeğinin fotoğraflarını ziyaretçilerle buluşturacak.

Kendisi de bir kızıl olan ve bundan nefret ederek büyüyen Thomas Knights, uzun süre saçını sarıya boyamış. Ayrıca kızıl kadınlar ve kızıl erkekler arasındaki kutuplaştırılmadan da rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

31 yaşındaki fotoğraf sanatçısı kızıl saçlı, beyaz tenli erkek oyuncuların arzu edilmeyen erkekler olduğu yöndeki algıyı yıkmak istiyor.

'Red Hot' (Ateş Gibi) adlı sergide yer alan erkek modellerin çoğunun da hikayeleri benzer türde.

Kızıl saçlarından gurur duymayı zamanla öğrenmiş erkeklerin hikayeleri de sergi kapsamında anlatılıyor. Thomas ayrıca kızıl saçlı genç erkeklerin de büyürken özgüven sahibi olması için projesinin önemini vurguluyor.

"Genele bakıldığı zaman, kızıl bir erkekle çıkıyor olmak bile utanç verici ama söz konusu bir kadın olduğunda bu böyle olmuyor. İnsanlar kızıl kadınların oldukça seksi ve ateşli olduğunu varsayıyor. Ama erkeklere gelince, daha zayıf ve seksi olmayan, arzu edilmeyen veya çekici olmayan bireyler olarak görülüyorlar."

Thomas Knights sorumluluğun bir kısmının Hollywood'da olduğunu, popüler kültürde kızıl kadınların öne çıkartıldığını fakat kızıl erkeklerin asla rol model olarak gösterilmediğini anlatıyor.

Homeland'de oynayan Damien Lewis örneğinin ise ilginç olduğunu söylüyor. Çünkü aynı zamanda kötü adam rolünü oynayan Damien, seksi bir karakter olarak da portre ediliyor.

Bunu 2012 yılında Psikoloji Çalışmaları bilimsel dergisinin yaptığı araştırma da destekliyor. Araştırma adınlara 'çıkma teklif' eden kızıl saçlı erkeklerin genellikle reddedildiğini ortaya koymuştu.

Araştırmacı Nicolas Guéguen, bir gece kulübünde bile iki kişinin arasında geçen flörtün saç rengine ne kadar bağlı olduğunu, aynı erkeklere farklı perukler takarak inceledi.

"Bir keresinde bir prens gibi saçlarım olsun isteyip bütün gün ağlamıştım," diyor Thomas.

Bu tür şeylerin bir daha olmasını asla istemediğim için bu sergiyi yaptım diyor Thomas.

Bizce de kesinlikle böyle ayrımlar olmasın... Neden olsun ki? Bakar mısınız?

Şaka bir yana... Ayrımcılığın her türüne karşı durmalıyız!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
belginkarakoc

kızıl erkekleri kim çirkin buluyor ?!?!?! harikalar 😍😍💕💖

manyakkiz

geçen de annemle bunu konuştuk.Eğer seçeneğim olsa esmer kızıl erkek kesinlikle kızıl ı seçerim ama Türkiye'de esmer yerine kızıl olsaydı çoğu erkek esmeri seçerim dedim.Anlayacağınız farklı olmak çoğu zaman dikkat çeker.Kızıl kadınları hiç beğenmiyorum diyen bir türk erkeği yoktur bence.

mehlika285

Damian Lewis, Damien Lewis değil

rabia-zuzu

maşallah :)

seval95

bayılırım kızıl erkeklere ama karşıma çıkacağını zannetmiyorum

atilla-sen

belli olur mu?

Görüş Bildir