Kızıl Gezegene Taşınıyoruz! NASA'nın Mars İnsan Habitatı Tasarım Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu

-

NASA, Mars'a yapacağı ilk insanlı yolculuk ve bu yolculuğun planlamaları kapsamında bundan yaklaşık 5 yıl önce bir yarışma başlatmıştı. Uzayda yaşam ile ilgilenen tasarımcılar ve mühendisler, Mars üzerine yerleşmede kullanılacak, sürdürülebilir ve 3 boyutlu yazıcı ile üretilebilir yaşam alanları ile yarışmaya katıldılar. 

Tüm finalistlerin 100.000 dolarlık ödülü paylaşacağı bu yarışmada, son evreye kalanlar ise toplam 800.000 dolar için yarışacak. NASA ayrıca bu tür yarışmaların, Mars üzerinde kurulması planlanan insan kolonisine ilgiyi arttıracağını düşünüyor.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...

Mars Küvezi adını taşıyan bu proje, üçüncülük ödülünü aldı.

New Have Connecticut'ın yaptığı proje, toplamda 11 finalistin arasından seçildi. 

Yarışan her proje mimari yapı, programlama, iç mekanın etkin kullanımı, 3 boyutlu yazıcı kapasitesi ve yaşam alanının inşa imkanı gibi kriterler üzerinden değerlendirildi. 

Mayıs başında yapılacak olan son yarışmada ise kazanan takımlar toplam 800.000 dolar ödül alacak.

NASA'nın Yüzyıl Yarışmalarından biri olan, Centennial Challenge 3D Habitat Tasarımı 2015 yılında start aldı.

www.spaceflightinsider.com

NASA bu yarışma ile, halkı Mars'ta yaşam olasılığının içine dahil etmek ve ilgi uyandırmayı hedefliyor.

Ayrıca son yıllarda Mars'ı keşfetme çabaları, sadece NASA'da değil SpaceX'de yoğun bir şekilde ilerliyor. Bu yüzden her iki kuruluş için de toplumun varlığı oldukça önemli.

NASA son günlerde, yeryüzündeki Mars adını verdiği, Devon Adası'nın uydu fotoğraflarını yayınlaması için Google ile bir ortaklık kurdu. Haughton-Mars Projesi adı verilen bu yerde, Mars misyonlarının simülasyonları gerçekleştiriliyor.

Zorpheus adlı ekibin projesinde ise kendi kendine çalışan bu robot, 3 boyutlu yaşam alanını kurup daha sonra bir sonraki yaşam alanına geçiyor.

İkincilik ödülü alan proje, yerde kolay hareket edebilen araç sayesinde yüzeyde kolaylık sağlamayı ön planda tutmuş.

Search/Apis Cor'un şimdilik birinci seçilen projesinde ise, yapının devamlı olarak güçlendirilmesi ve geliştirilmesi temel alınmış.

Ayrıca ışık ve mekan kullanımı da oldukça etkili.

Peki NASA'nın 2030'lu yıllarda Mars'a yapmayı planladığı insanlı misyon neler içeriyor?

Mars'a yapılacak olan bu yolculuk, uzayın keşfi adına yapılacak en büyük adım olacak. Fakat insanlı herhangi bir yolculuktan önce, astronotların 1 yıl boyunca Ay ve Mars arasında seyahat ederek küçük adımlar ile ilerlemesi planlanıyor.

NASA yolculuğu 4 ayrı evreye böldüğünü açıkladı.

2017 Mayıs ayında, NASA planlama ve idare müdür yardımcısı Greg Williams, insanların Mars'ı ziyaret edebilecekleri olası bir zaman öngörüsü açıklamıştı. 

Evre bir ve ikide, astronotlar Ay uzayı içinde birçok yolculuk yapacak ve yaşam alanının oluşturulması için gerekli altyapıyı kuracaklar. 

Daha sonra Deep Space Transport (Derin Uzay Nakli) aracı yola çıkacak. Sonrasında ise 2027 yılında Mars üzerinde yaşamın 1 yıllık simülasyonu gerçekleştirilecek ve 2030'dan sonra Mars sistemine insanlı yolculuk yapılması mümkün olacak.

Öte yandan Elon Musk, çok daha erken tarihlerde insalı Mars yolculuklarının yapılacağı sinyalini verdi.

Gelişmeleri yakından takip ediyoruz! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karelahana

Derhal gidip orda yasayan canlı varsa köleleştirip butun doğasını iklimini bozup savaş çıkarmalıyız. Sonra başka gezegen ararız önce burası

pasaeli

gidileceği söylenen tarihler belirlenirken hem hazırlık aşaması hemde dünya ile marsın konumu hesaplanarak belirleniyor öle 1 yıl gitcez gelcez yok admin efendi

gradiyent

la bi durun biz daha atatürk havalimanını yenisine taşıyamadık

feyk

mars teknokrasisine dogru adim adim.

gizliyazarr

millet nelerle uğraşıyo biz hala 5 oy şurdan gelsin 10 oy burdan gitsin anasını s*keyim böyle hayatın

Görüş Bildir