Kızıl Gezegen'den Kötü Haber: Kayıp Schiaparelli'nin Enkazını NASA Buldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mars atmosferine girdikten sonra kaybolan Schiaparelli modülünü NASA buldu. Aracın Mars yüzeyinde çarptığı tespit edildi.

Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) yapılan açıklamada, NASA'nın Mars yörüngesindeki uzay aracı tarafından çekilen görüntülerde kayıp test modülü Schiaparelli'nin yerinin tespit edildiği belirtildi.

Buna göre, Schiaparelli, 2 ila 4 kilometre bir yükseklikten Mars yüzeyine çakıldı ve yüksek ihtimalle patlayarak parçalara ayrıldı.

Schiaparelli Mars Atmosferine Girdikten Sonra Kayboldu - onedio.com
Schiaparelli Mars Atmosferine Girdikten Sonra Kayboldu - onedio.com

Almanya'nın Darmstadt kentindeki kontrol merkezinden Thierry Blancquaert, "İki gündür kayıp olan Schiaparelli'nin inmesi planlanan yerde çekilen bir NASA fotoğrafı, aracın Mars yüzeyine çarptığını doğruladı" dedi.

Blancquaert, test modülünün Mars yüzeyine, olması gerekenden daha hızlı ulaştığını kaydetti.

Darmstadt Kontrol Merkezi

Uçuş Operasyonları Direkörü Michel Denis de NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter aracı tarafından çekilen görüntüde paraşütün boyutuyla tutarlı beyaz bir nokta, 2 kilometre kadar uzakta da muhtemelen Schiaparelli'nin çarpma noktası olan yerde siyah bir nokta görüldüğünü söyledi.

Schiaparelli'yi gösteren fotoğraf

Denis, "Schiaparelli eğer tek parça halinde olsaydı, siyah noktanın daha geniş olması gerekirdi" dedi.

TGO Mars yörüngesinde

577 kilogram ağırlığında ve disk şeklindeki Schiaparelli modülü, ESA-Rus Uzay Ajansı, (Roskosmos) tarafından planlanan ve Mars'ta yaşam izlerini araştırması hedeflenen uzun vadeli misyonun bir bölümünü oluşturuyordu.

Mars'a gönderilen Trace Gas Orbiter (TGO) uzay aracı tarafından taşınan Schiaparelli, Mars atmosferine girdikten sonra kaybolmuştu. TGO ise başarılı bir şekilde Mars yörüngesine oturdu.

ESA & DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaUzay
Görüş Bildir