Görüş Bildir

Kivi ve Oralet Öksüz Kaldı: Kahvehanelerde 'Yancılık' Bitiyor, Masalarda 4 Kişi Oturacak

Anasayfa > Gündem

Koronavirüs nedeniyle kapatılan kahvehaneler normalleşme döneminde açılacakları tarihi merakla beklerken Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, yeni dönemdeki tedbirleri anlattı. Güven, “Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak” dedi.

16 Mart’ta kapatılan kahvehane, kafe ve çay ocağı gibi işletmeler de normalleşme sürecinde yeniden açılmak için gün sayıyor. 

Bu süreçte kendi görüşlerinin de alınmasını isteyen Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, yeni döneme ilişkin alacakları tedbirleri Hürriyet’ten Murat Yılmaz'a anlattı. 

.

"Bedavadan yiyen, içen yancılar masalarda olamayacak"

"Bedavadan yiyen, içen yancılar masalarda olamayacak"

Kahvehanelerde oynanan oyunları seyreden, bedavadan yiyen ve içen ‘yancı’ların artık masalarda olamayacağını kaydeden Güven şunları söyledi:

“1 Haziran’da dernek lokalleri açılıyor ancak kahvehaneler ve kafelerin açılmasıyla ilgili bir karar yok. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun ilgili kurumların bizim de görüşümüzü almalarını istiyoruz. Yaptım oldu mantığının yanlış olacağı düşüncesindeyiz. Biz de açılacağımız tarihi merakla bekliyoruz. 70 gündür kapalıyız. Bu süreç esnafımızı çok zor duruma soktu. Krediyi esnafın sadece yüzde 50’si kullanabildi. Ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. Bir kirayı devlet ödesin talebimiz oldu ancak bir sonuç alınamadı.”

Cam yerine plastik ya da karton bardak

Cam yerine plastik ya da karton bardak

“Kahvehanelerde zaten eskisi gibi iş yoktu. Kahvehaneler öyle ağzına kadar tıklım tıklım dolmuyordu, en fazla 5 masa oluyordu” diyen İsa Güven yeni dönemde alınabilecek tedbir önerilerini ise şöyle sıraladı:

  • 'Herkes maskesini takacak.

  • Eldivensiz kimse olmayacak.

  • Kahvehaneler düzenli olarak dezenfekte edilecek.

  • Cam bardak yerine plastik veya karton bardaklar olacak. Kullanılıp atılacak.

  • Masalar arasındaki mesafe en az 1.5 metre olacak.

  • Masalar normalde 120 santimetrekare, ihtiyaç olursa ek sunta ile masalar büyütülebilecek.

  • Masada yancı olunca 5-6 kişi oluyordu. Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak.

  • Taşlarımız her akşam yıkanacak ve dezenfekte edilecek.

  • Oyun kağıtlarımızı iki saatte bir değiştireceğiz'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
8
7
5
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Halil Değerli

Bu kurallara uyulacağına kuralı koyanlar inanıyor mu??? Hangi köyün hangi kahvesini kim denetleyecek.... Mümkün mü????

vorosa1626

ne çay içerim ne herkesin dokunduğu taşlarla oyun oynarım. Devlet bence aramızdaki mallar teker teker elensin diye her şeyi serbest bırakıyor

winston çörçgil

Kıraathane kültürü bir başkadır,böyle şeyler raconunda yoktur.Kuralı koyanı da dinlemez gideni...2 saat dayanır boşverin ahali derler.