Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kırmızı Gezegen'e Taşınmamız Düşündüğünüz Kadar Uzak Bir İhtimal Değil: Mars'ta Hayat Başlarsa Evlerimiz Nasıl Olurdu?

-

Bir grup araştırmacı, Mars'ta yaşam başlarsa evlerimizin nasıl olabileceğini merak etmişler ve prototip çizimlerini yapmışlar. Mirror kaynaklı haberimizin detaylarına buyurun.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/science/what-yo...

Uzmanlar Mars'ta yaşam başlarsa evlerimizin nasıl olacağının çizimlerini yaptılar!

Uzmanlar ve mimari çizim yapan eksperlerin oluşturduğu bir grup, Mars'taki evlerin iç ve dış görünüşlerinin nasıl olabileceğine dair çizimler yaptılar. Genç profesyoneller için apartman, aile evleri ve lüks evler olmak üzere 3 farklı konut tipi tasarlandı.

Çizimler, yüksek düzey radyasyon kozmik ışınlar, soğuk ve kum fırtınaları göz önüne alınarak yapıldı.

How We’ll Live on Mars (Mars'ta Nasıl Yaşarız?) kitabının yazarı Stephen Petranek, "İnsanların Mars'ta yaşamaya başlamasının birçok insanın düşündüğünden daha yakın bir zamanda gerçekleşeceğini düşünüyorum ve bunun düşüncesi bile heyecan verici" diyor.

"National Geographic'in MARS serisinin ikincisi, 2040'lı yıllarda Kırmızı Gezegen'de insanların nasıl bir hayat kuracaklarını ve hayatlarını nasıl devam ettireceklerini anlatacak."

"Evlerin planlarını yaparken göz önünde bulunduracak birçok element var. Mars'ın atmosf__eri ince olduğu için evler yüksek radyasyondan koruyacak şekilde olmalı. Şu anda sadece tahmin yürütüyoruz, binlerce insan Kırmızı Gezegen'e yerleştiğinde nasıl evler tasarlanacağını merak ediyoruz."

Tasarlanan apartman blokları hem çiftler hem de yalnız yaşayan insanlar için birçok kapsülden oluşuyor ve tünellerle ortak bahçe ve çalışma alanlarına bağlanıyor.

Bu evler, kozmik ışınlar ve soğuktan koruyacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca, güneş ışınları ve radyasyonu filtreleyecek geliştirilmiş kaplama teknolojisi sayesinde korunaklı konutlar çizilmiş.

Aile evleri, fotoğrafta gördüğünüz gibi mağaramsı bir yapıda. Araba yolundan geçip binanın içerisinde garaja giriliyor ve evlerde 'iç bahçe' denilebilecek alanlar var.

Dünya'daki evlerimizde pencereden aldığımız doğal ışık, ledler ve kamera sistemleriyle sağlanmış. Ledler ve kamera sistemleri sayesinde pencereden görünen manzara ayarlanabiliyor.

Konutlarda, 'iç bahçe' ve 'açık hava faaliyetleri' yapılabilecek bir spor alanı da var.

Birçok aracın sığabileceği araba parkları ve yapay olarak oksijenlenmiş bir alanda spor ve 'açık hava faaliyetleri' yapılabilecek.

National Geographic'in araştırmasına göre her 5 İngiliz'den biri yakın zamanda Mars'ta yaşamın başlayacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, daha yüksek bir hayat kalitesi, yeni macera arayışı ve Dünya'da çıkabilecek bir savaş, insanların Mars'a yerleşmesi için temel etmenler olarak görülüyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salim-kol1987

Aşağıda bir kaç arkadaş neden diye sormuş neden Mr. Anderson Neden Neden Neden? Cevap aslında çok basit. Sizin gibi düşünseydik karşıdaki dağın arkasını hiç bilemezdik. Mesela Mars değil. Mesele karşı dağın arkasını görmeye çalışmak. Oradan da başka bir yere sıçramak. Bizler virüsleriz. Dünyayı kemiriyoruz. Yetmiyor daha ileriye gitmek istiyoruz. Bilinç altımızda bu yatıyor. Keşfetmek istiyoruz. Bilmek istiyoruz. Soru neden biz oraya gitmeliyiz değil. Neden hala uzayda kimseye rast gelmedik. Bu soruların cevabını arıyoruz. Allaha iman ediyoruz. Ama bir yandan da içimizde neden bu kadar büyük bir alanda tek başımızayız sorusuna cevap arıyoruz. Amacımız sorulara cevap bulmak

logicaldoor

İyi de neden? Yani neden Mars'a gidelim. İnsanlığa hiçbir avantajı yok orada bulunmanın. Ayrıca yaşanılabilir de değil...

meow-meowy

Dünya yakında küresel ısınma sebebiyle yaşanmaz bir yer haline gelecek yani başka bir gezegene taşınmamız şart. Bu gezegen olarak Mars'ı seçmemizin nedeni bize yakın olması. Bize en yakın gezegen Venüs ama çok sıcak olduğu için Mars daha avantajlı.

ilker-ilerler

Biyolojik nedenlerden ötürü (en önemlisi yer çekimi) mümkün görmüyorum. Mars a insan gönderilirse hezimet olacaktır.

konusantarihv2

2025'e kadar ilk gider.

asafinmilenasi

Aman TOKİ ve Özyurtlar'dan uzak dursunlar.

Başlıklar

İngiltereSavaş
Görüş Bildir