Kırık Kalp Sendromu Gerçek! Uzmanlara Göre Kalp Acısı ve Kederden Ölmek Tamamen Mümkün

500PAYLAŞIM

2016 yılında aramızdan ayrılan sevilen ünlülere 27 Aralık günü Star Wars'un Prenses Leia'sı Carrie Fisher da katılmıştı. 60 yaşındaki yıldız bir kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu. Bütün dünya bu ölüm haberiyle çalkalanırken bir kötü haber de Carrie'nin annesi 84 yaşındaki sevilen oyuncu, şarkıcı, iş kadını ve aktivist Debbie Reynolds'dan geldi. Anne de kızının ölümünden kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Bu da uzmanları sık sorulan bir soruyu tekrar etmeye sevk etti. Gönül acısından ölmek mümkün mü? Elitedaily'den sizler için derlendi.

Kaynak: http://elitedaily.com/dating/debbie-reyn...

Keder ve üzüntü konularında uzman ve oldukça tanınmış bir yazar David Kessler hem Debbie Reynolds hem de Carrie Fisher ile çok yakın arkadaştı.

Keder ve üzüntü konularında uzman ve oldukça tanınmış bir yazar David Kessler hem Debbie Reynolds hem de Carrie Fisher ile çok yakın arkadaştı.
Keder ve üzüntü konularında uzman ve oldukça tanınmış bir yazar David Kessler hem Debbie Reynolds hem de Carrie Fisher ile çok yakın arkadaştı.

Kalp acısından ölmek tamamen mümkün," diyor Kesser ve ekliyor, "Bence yeterince tanısı konmayan bir hastalık ve bizim düşündüğümüzden çok daha sık görülüyor."

Carrie Fisher'in erkek kardeşi Todd Fisher da kızkardeşinin ölümünün annelerini yıktığını, onun bu acıyla başa çıkamadığını ifade etmişti.

Associated Press'e yaptığı açıklamada Todd Fisher şunları söyledi; “Annem şöyle diyordu, Carrie ile birlikte olmak istiyorum."

Todd Fisher annesini kaybettikten sonra ise "O artık istediği yerde, Carrie'nin yanında." demişti.

David Kessler mutsuzluktan veya acı çeken bir kalpten ölmenin özellikle ileri yaştaki çiftler arasında çok yaygın görüldüğünü anlatıyor. "Bir anne ve kaybettiği çocuk arasında o kadar sık görülmüyor ama zaman zaman mümkün oluyor."

Carrie Fisher ve annesinin ölümleri arasında yalnızca birkaç gün vardı. Annesi Carrie'nin ölümünü fazlasıyla acıyla yaşamıştı.

Amerikan Kalp Birliği de bu teorinin yanında ve stres nedenli kardiyomiyopati yani "kırık kalp sendromu"nun bir insanın kahrından ölmesine sebebiyet verebileceğini söylüyor.

Genellikle kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen bu durum, ani bir göğüs ağrısıyla geliyor. Travmatik ya da duygusal olarak sarsıcı bir durumdan kaynaklanan stres hormonunun ani yükselmesinden kaynaklı bir durum.

Ama bu sendromda kalp kirizinde görüldüğü gibi bir tıkanmış atar damar görülmüyor. Fakat kalpte büyüme gözlemleniyor ve bu da kısa vadede kalp kaslarının iflasına sebep oluyor.

Reynolds kalp krizini yaşadığında Carrie Fisher'in evindeydi ve cenaze işlemlerini planlıyordu. Durum böyle olunca Debbie Reynolds'un üzüntüsünden vefat etmiş olması ihtimali daha olası hale geliyor.

Daha önce 63 yıldır evli bir çiftin dakikalar arayla hayat gözlerini yumduğu haberini görmüştük. Bu da kırık kalp sendromunun güçlü bir örneği.

Carrie Fisher'in vakasında ise Kessler şöyle açıklıyor, "Carrie ölümle ilgili rahat hissediyordu. Hayatı ve ölmeyi aynı ciddiyetle karşılayacak biriydi."

Sevdiğiniz birini kaybetmek her durumda zor, hele bir de çekirdek aileden biri olunca... Bu sevilen anne kıza gittikleri yerde huzur dileriz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir