Kiminin Çocukluğunu Kiminin Gençliğini Yemiş Birbirinden Absürt Diziler

3.9bPAYLAŞIM

Absürt diziler çocukluğumuzu, gençliğimizi çürüttü mü yoksa bizi besleyip mizah anlayışımıza katkıda mı bulundu bilmiyoruz. Fakat öyle diziler var ki ya yüzümüzü buruştura buruştura hatırladığımıza pişman oluyoruz ya da gülümseyerek ezbere jeneriklerini söylüyoruz. İyi ki varmış dedikleriniz çok olsun, onlardan birkaçı...

1. Bez Bebek (2007)

Allah canımı alsa da gidip ölmüşlerinizi dövsem dedirtecek bir yapımdı. Üzerinden 10 sene geçmesine rağmen hatırladıkça bir fena yapar adamı. Rahmetli Oya Aydoğan bile kurtarmıyor. Bekar baba, bakıcı ve çocuklar..

2. Çarli (2000)

Türk televizyonunun absürtlükte çağ açıp çağ kapatmış harika dizisi. Birdenbire ailelerine katılan maymunun hayatlarını değiştirmesini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Türk Televizyonlarına Damga Vurmuş Bir 90'lar Efsanesi Çarli

3. Bücür Cadı (2000)

Bu kızın Şehriye diye bir annesi, Köfteci Abbas diye itici ötesi bir cici baba adayı vardı. İzletti mi kendini? İzletti. Ama şimdi ekranda görsek burnunu oynattıkça taşikardiye gireriz.

4. Acemi Cadı (2005)

Merve Boluğur'un seksi bir kadına dönüşmeden önceki son hali, çıkış yaptığı iş. Teyzeleri de kendi de cadı. Okuldaki aşk kapışmalarıyla bizi epey oyaladı.

5. Selena (2006)

SEEE-LEEE-NA SELENA SELENA SELENA

Ne kadar hayattan hiçbir beklentisi kalmamış adam varsa sırayla oynadı bu dizide. Allahım neden bizim çocuk yapımlarımız bu kadar kalitesiz ve ısrarla neden bu kadar çok kez denenmiş diye isyan ettiren cinsten.

6. Ruhsar (1998)

Ölse de kocasını başkalarına bırakmayan, yağmurdan yağmura gelip giden, her yağmur yağdığında mutlu olmamıza sebep olan muhteşem kadın: Ruhsar. Saflar kraliçesi Reyhan, Ruhospu lafını dilimize takmış Mazhar, pis görümce Firdevs ve hınzır Mazhar ile unutulmaz bir diziydi. Absürtlerin en güzeli.

7. Kaygısızlar (1994)

Çocukken hoşumuza giderdi, şimdi olsa delire delire izleriz herhalde. Adamın çok eşliliği, milletin evine çöreklenmesi, tamamen faydasız biri olması, çocuklarının adını dahi bilmemesi yeter herhalde. Bilinçaltımızı yakanlardan.

8. Beşik Kertmesi (2002)

Meltem Cumbul'un canlandırdığı Elmas Mağden çok ünlü bir isimdir. İlker Aksum'un canlandırdığı kılkuyruk bir sevgilisi vardır. Beşik kertmesi (Olgun Şimşek) seneler sonra Aydede'siyle birlikte (Erdal Özyağcılar) İstanbul'a onu bulmaya geliyor. Davulcu ile Muhtar'a kadar harika karakterler vardı.

9. Cennet Mahallesi (2004)

Kim derdi ki haklı olan Pembe'ymiş, Ferhat'a kız verilmezmiş? Melek Baykal, Müjdat Gezen, Özkan Uğur gibi çok iyi isimleri içinde barındırmasına rağmen senelerce sakız gibi uzaması ve tekrarlarıyla kusturması sonrası travma oldu resmen. Görünce kumanda kırdıran cinsten.

10. Yasak Sokaklar (1993)

Emrah ve Seren Serengil demek yeterli olur diye düşünüyoruz. Tanrı affetsin bu diziyi yapanları. Hatırlamak isteyenler: Emrah'ın Motorsikletli Çeteden Zincirle Dayak Yediği Muhteşem Kült Film: Yasak Sokaklar

11. Kaynanalar (1974)

Türkiye'nin ilk sitcom örneklerinden biri. Yer yer absürt öğeler yer alsa da Nöri Kantar ve ailesi gözleri doldura doldura güldürmeye yeter. Özlediklerimizdendir.

12. Arka Sıradakiler (2007)

Göz tansiyonum çıksın veya kulağımdan kan gelsin diyorsanız tekrarları yayınlandıkça izleyin. 6 sezon yayınlanmasına sebep olan herkes tek tek kınanmalı.

13. Aynalı Tahir (1998)

Absürt ve Alişan nasıl da birbirine yakışıyor. Mahallenin bıçkın delikanlısı, Tilki Ekrem'in belalısı, güzeller güzeli Sedef'in yazık edeni. Çok zor şeyler atlatmışız çok zor.

14. Japonyalı Gelin (2003)

Bekir Ağa oğlunun bir an önce evlenmesini ister. Oğlu da ölüm döşeğindeki babasını üzmek istemeyip sevgilisini arar. Sevgilisi bu dan dun teklifi reddeder. O da yoldan çevirdiği ilk bekar kıza evlenme teklif eder. Olaylar tam olarak böyle gelişmiştir. İthalatın saçmalığına bir bakar mısınız?

15. İyi Aile Robotu (2002)

Robot Babür'ü gördükçe içimize su serpilmişti belki bir gün bizim de robotumuz olur diye. Jetgiller'in var da bizim niye olmasındı?

16. Baskül Ailesi (1997)

İsterseniz absürt deyin isterseniz efsane. Bir baskül ailesi, harika bir kadro, Güven Pazarlama'nın benim diyen pazarlama uzmanına kök söktürecek pazarlama ve satış teknikleriyle en eğlenceli aktivitelerimizden biriydi bu diziyi izlemek.

17. BONUS: Leyla ile Mecnun (2011)

Biliyoruz çoğunuzun çocukluğuna gelmedi ama umarız yeni nesil bu diziyi izlemeden büyümez. Şimdiye kadar yapılmış en kaliteli absürt işimizin bir o kadar da gerçek hayatı en çok yansıtanlardan, en doğallarından olması ne garip değil mi? Yazmadan geçemedik.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
misafirkullanici

Tatlı Hayat, Dadı dizileri neden yok

fenasi

Kaygısızlar tekrar yayınlansa yine severek izlerim

misafirkullanici

Uzaylı zekiye Ayşecik 7 Numara

musikisinas-vito

Hatırlayan var mı bilmiyorum: (2003- 2004 civarı olabilir) bir ailenin evine uzaylılar gelip misafir olarak kalıyordu. Aklımda kalan tek sahnesi uzaylının çak işareti şeklinde sansürlü bir nah hareketi yapmasıydı. "Robotlusu var, uzaylısı niye olmasın" diyerek İyi Aile Robotundan esinlenmiş olabilir.

musikisinas-vito

Bu arada absürt deyince bu dizilerin hepsinden daha eski olan Uzaylı Zekiye'yi unutmuşsunuz.

misafirkullanici

Galiba bende hatırlıyorum. Bir sahnesinde aile kendiniz kontrol edin diyordu 10 ayakta 10 elde parmaklarımız var diyordu. Ailenin babası olan uzaylı bende 21 parmak var diyordu diğerleri şaşırıyordu neden diyordu ;o da dünyadaki erkeklerin 21 parmağı var diyordu.

musikisinas-vito

İsmini çok aradım ama Uzay ve sitkom kelimeleriyle arama yapınca karşıma sadece "Türk'ün Uzayla İmtihanı" çıktı, bu dizinin adını bir türlü hatırlayamadım.

begonvila

Ayrılsakta beraberiz ne güzel diziydi ya, tatlı kaçıklar, tatlı hayat, benim annem bir melek

Görüş Bildir