Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kimdir Bu Donald Trump? ABD'nin Yeni Başkanını Tanıyoruz

265PAYLAŞIM

ABD Başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen taraf Donald J. Trump oldu. Başkanlık için gerekli olan minimum 270 delegeye ulaşan Cumhuriyetçi Parti adayı, ABD'nin 45. başkanı olacak.

Asgari düzeyde televizyon izleyip haber okuyan herkesin Trump ile yoğun olarak bir dirsek teması mevcut aslında.

Peki ne oldu? 1.5 yıl kadar önce 2016 için başkanlık yarışı vereceğini duyurduğunda kimsenin şans vermediği bu sansasyonel emlak baronu, şimdi beyaz saray için hazırlanıyor.

'Make America Great Again!' (Amerika'yı Yeniden Muhteşem Yap!) sloganıyla yola çıkan Trump, orta ve düşük gelirli kesimin umutlarına yatırım yaparak akıllıca bir yöntem seçmişti denebilir.

Gelgelelim kimdir bu Donald Trump? ABD'nin dümenine geçecek olan bu kişi hakkında neler bilmemiz gerekiyor?

Trump ve ailesi.

Donald John Trump. 70 yaşında. Bir emlak müteahhidi olan Fred Trump'ın oğlu olarak New York'ta dünyaya geldi.

Üç farklı evlilikten beş çocuğu var.

Pensilvanya Üniversitesi'nde finans eğitimi aldı. Kariyerinde babasının izinden giderek gayrimenkul alanında faaliyet göstermeyi seçti.

Sık sık iflas açıklamalarıyla çalkalanan inişli çıkışlı kariyerine rağmen 4 milyar dolara yakın servete sahip.

Kendini bir başarı öyküsü gibi pazarlamayı seven, bu nedenle de ABD için en iyisi olduğunu düşünen Trump'a getirilen en büyük eleştirilerden biri de, babasının parasıyla milyarder olmasının bir kıymetinin olmadığı yönündeydi. O da "Evet, babamın parasıyla bu işe girdim. Ama ondan borç aldım." diyerek bu konuda kendini savunacaktı.

"Ivanka kızım olmasa kesinlikle onunla çıkardım"

Kızı Ivanka'nın güzelliğini tuhaf biçimde överken... Trump, ne olursa olsun konuşulmayı seven bir figür. Sıradışı yapısı, gaf dolu demeçleri, hiç politik doğrucu olmaması onu diğerlerinden ayıran yegane özellikti belki de.

"Meksika sınırına koca bir duvar öreceğim. İnanın bana, kimse benden daha iyi duvar öremez. Kocaman, dev bir duvar. Parasını da Meksika ödeyecek."

Yasadışı göçmenliğin kökünü kazıyacağını açıklayan, sermayenin ve üretimin millileştirilmesi gerektiğini savunan, çok uluslu şirketlerin organizasyonlarını ABD'ye taşıması gerektiğini düşünen "İşlerimizi elimizden alıp Çin'e kaçırdılar, artık buna müsade etmeyeceğim" diyerek bu konularda hiç şakası olmadığını belli eden biri o.

"IQ skorum hepinizden yüksek, bunu biliyorsunuz. O yüzden lütfen kendinizi aptal ya da güvensiz hissetmeyin. Bu sizin eksiğiniz değil."

Trump sözünü sakınmadıkça, inandırıcı olmasına gerek kalmadan kitleleri etkilemeye başladı.

"New York sokaklarında yürürken donuyorum. Bizim küresel ısınmaya ihtiyacımız var!"

Bu konudaki fedakarlıkları ve ayrılan bütçeleri bir tuzak olarak görüyor ve devletin parasının gereksiz şekilde çarçur edilmemesini istiyor Trump.

"Harika gay arkadaşlarım var ama ben muhafazakar bir adamım."

Trump eşcinselliği ve eşcinsel evliliğini tasvip etmiyor: "Yüksek Mahkeme bu konudaki kararını olumlu kullansa da, bence bu eyaletlerin vermesi gereken bir karar" 

"Tecavüz ya da ensest vakası olmadığı sürece kürtaja karşıyım. Bu ülkenin üzerinde yaşayan canlılara karşı sorumluluğu var ve kürtajın önüne geçmek de bu sorumluluğa dahil. Devlet kürtaja bütçe ayırmamalı."

Temelde o da her Cumhuriyetçi gibi vergi ödemekten hazzetmiyor. Çoğu vergi seviyesini düşüreceğini açıkladı.

"IŞİD'i yok edeceğim."

Radikal İslami örgütlerin kökünü kazıyacağını iddia eden Trump, düşmanlarından özür dileyen değil, onları yok eden bir Amerika istediğini ifade ediyor ve daha da ileriye gidiyor: "Terör ülkelerinden gelenleri ülkemde istemiyorum" 

Trump'ın sıradışılığı yalnızca kişiliğinde yatmıyor ve esasen bu bir avantaj. Geleneksel parti yapısından uzak tavrı onun hareket alanını genişletip, koruyor.

Seçim kampayasını büyük ölçüde kendi kendine finanse ettiğini açıkladı. Bu da bağışçılarının ve destekçilerinin başkanlığı süresince üzerindeki hakimiyet alanını kısıtlayan bir faktör.

Milyarder bir iş adamı olarak yöneticilik tecrübesini yadsımak da mümkün değil.

Finansal bağımsızlık ve yöneticilik vasfı, ABD gibi bir ülkenin liderinde arayacağı türden, hayati özellikler.

Eskinin modeli, şimdinin First Lady'si.

Melania Trump, Donald Trump'ın eşi olarak First Lady ünvanına erişecek. Slovenya asıllı eski bir model olan Melania, 2005 yılında Donald Trump ile hayatını birleştirdi. 46 yaşında. Bir de oğulları var. 

Melania Trump, seçim kampanyası boyunca sahalara inerek eşine olan desteğini esirgemedi. Meyvesini almış görünen bu fedakarlığın ardından, şimdi ailecek Beyaz Saray yolundalar!

Trump, 20 Ocak'ta Beyaz Saray bahçesinde geleneksel yemini ederek koltuğu Barack Obama'dan devralacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sakir-karatirmik

Dost dost diye nice nicesine sarıldım benim sadık yarim kara topraktır.. beyhuda dolandım boşa yoruldum benim sadık kara topraktır. koyun verdi kuzu verdi et verdi süt verdi eee trump efendi 70 yaşına gelmişsin hala neyin derdindesin sen gidersin o gider biden gelir o gelir bu gider baki olan devlettir koltuk sevdasına düşmeyen tek insan varsa o da recep tayyip erdoğandır

hamdi-demirci

Trump başkan oldu. Demek ki demokrasi herşeyin çözümü değil.

mehmetygt.yoruk

bundan bir tanede bize lazım

katherine-johnson

yok Clinton onu yaptı bunu yaptı bilmem ne aq trump iti eşcinsel,siyahi,latin,müslüman,orta doğudan gelen herkesten nefret ediyo onun bu nefreti tüm dünyayı etkiler sadece amerikayı değil saçma sapan konuşup durmayın müslüman ve orta doğu ülkesinde yaşıyorsunuz buna rağmen trump ı destekliyosanız pes

leylam

Tvde ağzına geleni konuşan birisinin o büyüklükteki hegemonya olan bir devletin başkanı olması hiç adil değil

Görüş Bildir