Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kilis'e Roket Mermisi: Can Kaybı 2'ye Yükseldi

46PAYLAŞIM

Suriye tarafından ateşlenen roket mermileri Kilis'e düştü. Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, bir kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Yaralı iki çocuktan 4 yaşındaki Mert Özkan kurtarılamadı ve saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Saldırıya, Türkiye tarafından obüslerle karşılık verildi. Suriye tarafından ateşlenen ve Kilis'e düşen roket mermisi sayısının sekizi bulduğunu belirtiliyor... Başbakan Davutoğlu, saldırının IŞİD tarafından yapıldığını ve angajman kuralları gereği obüslerle karşılık verildiğini açıkladı.

aa.com.tr

AA'nın verdiği bilgiye göre, Kazım Karabekir Mahallesi Kilis Devlet Hastanesinin arka tarafındaki araziye Suriye'den atılan roket mermileri düştü. 

Olayda yaralanan bir kişi, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 

Kilis çevre yolunda seyreden 27 JA 252 plakalı otomobile de şarapnel parçası isabet etti.

Araçtaki Utku ve Mert Özkan kardeşler yaralandı. Yaralı çocuklar, Kilis Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Gaziantep'e sevk edildi. 

Dört yaşındaki Mert Özkan, yolda hayatını kaybetti.

Olay yerinden ilk görüntüler

Bu arada ilk incelemede bölgeye 8 roket mermisi düştüğü, bunlardan birinin boş eve isabet ettiği öğrenildi.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis, vatandaşları dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı.

Al Jazeera ekibinden Güray Ervin 14:35 ve 14:40'ta aynı bölgeye yeniden roket mermilerinin düştüğünü aktardı

CNN Türk ekranlarında canlı yayına bağlanan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, halka 'kalabalık yerlerden kaçınmaları' uyarısında bulundu.

Düşen roket mermisi TRT World canlı yayınında görüntülendi

'Kilis Belediye Başkanı olarak NATO'ya çağrıda bulunuyorum'

Kara şöyle konuştu:

"NATO'ya sesleniyorum; eğer IŞİD’le mücadele varsa, angajman kuralları çerçevesinde bu sınır NATO sınırıysa, NATO’nun acil müdahale etmesi lazım.

Özellikle hastane tarafına doğru, bilinçli şekilde atılıyor. Hasta ve sivillere karşı ciddi sıkıntı yaşıyoruz. 

Türkiye, her türlü tedbiri alıyor, her türlü angajman kuralı çerçevisinde müdahaleyi yapıyor. Ben Kilis Başkanı olarak NATO’ya çağrıda bulunuyorum, özellikle havadan müdahale etmesi gerektiğine inanıyorum."

AJT saldırıya, Türkiye tarafından obüslerle karşılık verildiği bilgisini aktardı.

'Roket mermisi IŞİD'den geldi'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile İzmir'deki görüşmesinden sonra ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Üzücü bir olay yaşadık. DEAŞ tarafından bir roket atışı söz konusu oldu, 2 vatandaşımızı kaybettik. Angajman kuralları çerçevesinde misliyle ve fazlasıyla mukabele edildi. Türkiye her türlü saldırıya anında mukabelede bulunacaktır" dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir