Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kilis'e Art Arda Roket Mermileri Atıldı: Çoğu Çocuk 8 Kişi Yaralı

 > 
125PAYLAŞIM

Bugün öğlen saatlerinde Kilis kent merkezinde bulunan pazar yerine Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden atılan roket mermisi isabet etti. Kilis Valisi, 5'i çocuk 6 yaralının olduğunu açıkladı. Akşam 17:30 sularında yine Suriye'den atılan bir roket mermisinin daha kent merkezine isabet ettiği belirtildi. Burada da 2 çocuğun yaralandığı bilgisi var. Genelkurmay Başkanlığı roketlerin atıldığı IŞİD hedeflerinin obüslerle ve savaş uçaklarıyla vurulduğunu açıkladı...

İlk görüntüler

Doğan Haber Ajansı, Kilis kent merkezinde bulunan pazar yerine Suriye'nin IŞİD denetimindeki bölgesinden atılan katyuşa roketatar mermisisinin isabet ettiğini paylaştı.

Patlamanın meydana geldiği ve yaralıların bulunduğu bölgeye sağlık ve kurtarma ekipleri gönderildi.

Kilis Valisi: 6 yaralı var

Fotoğraf: @megalomanbiabi / Twitter

AK Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat, CNN Türk'e yaptığı açıklamada ilk bilgilere göre 1'i çocuk 2'si kadın 3 kişinin yaralandığını aktarmıştı.

Kilis Valisi İsmail Çataklı ise Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "1'i yetişkin 6 yaralımız var. 5'inin sağlık durumu iyi" dedi.

Olay yerinden çekilmiş bir başka amatör kamera görüntüsü

Kilis Valiliği yaralananların tamamının Suriyeli olduğunu açıkladı

Kilis Valiliği'nden yapılan açıklamada da, şu ifadelere yer verildi:

"Suriye’den (DAEŞ Bölgesi) atıldığı tespit edilen 1 roket 22.09.2016 günü 14.40 sıralarında il merkezinde Pazar Yeri civarına isabet etmiştir. Olay sonucu tamamı Suriyeli (5)’i çocuk olmak üzere toplam (6) kişi yaralanmış olup, yaralılar Kilis Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır."

İkinci kez roket mermisi atıldı: 2 çocuk daha yaralandı

Akşam saatlerinde bir roket mermisi daha Kilis kent merkezindeki Mercidabık İlkokulu yakınına isabet etti. Roketin başlığı da Mareşal Fevzi Çakmak mahallesi Nergizli Sokak'a düştü.  

Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından bomba imhâ ekipleri, patlamamış olma ihtimaline karşı mermiyi fünyeyle kontrollü şekilde patlattı. 

Bu roket nedeniyle biri Suriyeli 2 çocuğun yaralandığı belirtildi.

Atılan roketlerin ardından jetler IŞİD hedeflerini vurdu

Bu arada, TSK tarafından Suriye'de belirlenen mevzilerin ateş altına alındığı öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı bilgilendirmeye göre, Tugali bölgesinden atıldığı tespit edilen katyuşa tipi roket mevzilerine ve hemen yakın bölgelerde (Dabık ve Türkmen Barı bölgeleri) tespit edilen IŞİD hedeflerine sınırda konuşlu ateş destek araçlarıyla 60 ÇNRA mermisi ve 4 Fırtına obüsü mermisi atıldı. 

Açıklamada vurulan hedeflerin, yanlarındaki IŞİD'lilerle birlikte imhâ edildiği belirtildi.

İkinci roket mermisinin bölgeye düşmesinin ardından da Türk Hava Kuvvetleri'ne âit F-16'larla Rai bölgesinin doğusuna, İhtimalat kuzeyine ve El Athaniyah bölgelerine hava saldırısı düzenlendi. 

Tespit edilen silah mevzileri vurularak imhâ edildi. Bölgede çok sayıda IŞİD'linin etkisiz hâle getirildiğini duyuran TSK henüz tam bir sayı vermedi.

Ajansların bugün Kilis'ten geçtiği fotoğraflar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir