Keops Piramidi'nin Termal Taramasında Şaşırtıcı Anormallik

-

Mısır Eski Eserler Bakanı, yapılan termal tarama (termografi) testleri sonucu, Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi’nin doğu kenarında şaşırtıcı anormallikler tespit edildiğini söyledi.

Arkeofili'de yer alan habere göre sonuçlar iki haftadır devam eden ve Mısır’ın ana piramitlerinin sıcaklık taramasını yapmak üzere başlatılan projenin ilk ayağının sona ermesiyle halka açıklandı. 

Scan Pyramids ismindeki proje piramitlerde bilinmeyen gizli odalar, yapılar ya da boşluklar olup olmadığını tespit etmeyi amaçlıyor. Proje Mısır Eski Eserler Bakanlığı’nın izniyle, Kahire Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi ve Paris merkezli Heritage, Innovation, Preservation organizasyonunun işbirliğiyle yapılıyor.

Projede 4,500 yıldan daha eski olan piramitlerin içine bakmak için kızılötesi ısıl tarama (termografi), muon radyografisi ve 3 boyutlu canlandırma teknikleri kullanılıyor. Taramalar Gize’deki Keops (ya da Khufu) Piramidi ve Kefren (Kafre) Piramidi ile Dahşur’daki Kızıl Piramit ve Eğik Piramit’te yapıldı.

Bütün piramitlerde birtakım termal anormallikler görülmesine rağmen, en büyük anormallik Büyük Piramit olarak da bilinen Keops Piramidi’nde keşfedildi.

Eski Eserler Bakanı el-Damaty “Taramalar Keops Piramidi’nin doğu kenarında, zemin seviyesinde özellikle etkileyici bir anormallik gösterdi” dedi.

Isıl taramalar gündoğumunda, güneş yapıları dışarıdan ısıtırken, ve sonra da günbatımında piramitler soğumaya başlarken yapıldı. Piramitlerin ısınma ve soğuma evrelerinin hızı hesaplandı.

Araştırmacıların açıklamasına göre, eğer bir yapı aynı malzemeden taşlarla inşa edilmişse, ısı yayma kuvvetleri de eşit oluyor, ve önemli bir ısı farklı saptanmıyor.

Fakat yapıda farklılıklar varsa, örneğin inşasında farklı malzemeler kullanılmışsa ya da boşluklar varsa ısı farklılıkları saptanıyor. Bunun nedeni de farklı ısı yayma kuvvetlerine sahip malzemelerin, ısınma ve soğuma hızlarının da farklı olması. Eğer taranan bir bölge çevresine göre daha hızlı ısınıyor ya da soğuyorsa bu farklılıklar hemen saptanıyor.

Keops Piramidi’nde de şaşırtıcı ısı farklılıkları görüldü. Normalde farklı kaliteye sahip iki kireçtaşı blok arasındaki sıcaklık farkı 0.1 ila 0.5 derece arasında değişirken, Keops Piramidi’nin zemin seviyesinde hemen yanındaki blokla arasında 6 derece sıcaklık farkı olan bir blok dizisi keşfedildi.

Heritage, Innovation, Preservation organizasyonunun kurucusu Tayoubi “Bu anormallik çok etkileyici ve aşikar. Birkaç teorimiz olmasında rağmen şu anda herhangi bir sonuca ulaşmadık” diyor.

Termal ölçümlerdeki farklılıklar, yapının içindeki boşluklar, iç hava akımları ya da belirli ısı kapasitelerine sahip farklı malzemelerle açıklanabilir.

Arkeofili

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir