Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendilerine Üstten Bakarak Nasihat Veren Erkeklerle Baş Etmek Zorunda Kalmış Kadınlardan 15 Hikaye

125PAYLAŞIM

Mansplaining adını verdiğimiz durum bu devirde oldukça yaygın. BuzzFeed'den sizler için bu örnekleri derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/juliegerstein/w...

Çarşamba günü, İngiltere'de kadın çalışmaları üzerine PhD yapan Nicole Froio, kadınlardan bir ricada bulundu.

Öncelikle feminist bir kadın grubunda geçen 'mansplaining' muhabbetinden bahsetti. Sonrasında ise "Bir erkeğin size mansplain ettiği en bariz şeyi tweetleyin." dedi.

Öncelikle 'mansplaining'in ne olduğunu aktaralım. Neyse ki sırf bunun üzerine bir içeriğimiz var! 👇

Yaptığınız Zaman Karşınızdaki Kadını İstisnasız Çileden Çıkaracak Bir Erkek Davranışı Var! - onedio.com
Yaptığınız Zaman Karşınızdaki Kadını İstisnasız Çileden Çıkaracak Bir Erkek Davranışı Var! - onedio.com

Ya da kısaca bir tweet de yeterli derseniz.

"Mansplaining erkeklerin bir şey açıklaması demek değil. Kadınların temel bilgiye sahip olamayacağını düşünecek kadar kibirli olmaları ve kadınların üstüne konuşmaları demek."

1. Tamam, artık konuya hakim olduğumuza göre ilk hikayemizle başlayalım.

"Cambridge'de Biyolojik İnsanbilim Master'ım sırasında evrim ve cinsiyet üzerine yazarken; doğal seleksiyonu yanlış bir şekilde açıkladı bir adam, kaynak olarak da Vikipedi'yi gösterdi."

2. Mansplainingin limiti yok arkadaşlar.

"Kalıtımım. İrlandalı kökenim olduğunu iddia etti. (Yok) Haklı olduğu konusunda ısrar etti ve kabul etmediğimde çekip gitti. En tuhaf mansplaining."

3. Bilimle ilgilenen her kadın bu durumdan rahatsız.

"Bir adam (yanlış bir şekilde) bana pH'ı açıkladı. Ben Kimya Mühendisliği altyapısı olan bir çevre danışmanıyım."

4. Akademik alanda da...

"Marksizm nedir? Siyaset Bilimi üzerine Master'ım var, sanırım az çok biliyorum."

5. Ve meslekler...

"Eğitim nasıl devam etmeli. Bakın, 10. sınıf boyunca okula gitti. Eğitimde liderlik üzerine doktoradan fazlam var."

6. Erkeklerin kadınlara biyoloji dersi vermeye çalıştığı da oldu. Hem de kadınlar hakkında.

"Bir erkeğin bana doğumla kaka yapmak arasında bir fark olmadığını açıkladığı zaman."

7. Emzirmeden tutun...

"Anne sütü nasıl işler. O sırada emziren bir anneydim. :)"

8. ...doğum kontrole...

"Bir erkeğe, hastalığımın tedavilerinden birinin doğum kontrol olduğunu söyledim. Bana bir dizi tedavi listesi göndererek aynı fikirde olmadığını söyledi. Listenin tamamı doğum kontrol yöntemleri..."

9. ...ve hatta menopoz.

"Menopozumun üçüncü yılında menopozun ne demek olduğu."

10. Ciddi olamazsın. :)

"Erkeğin teki bana işime daha çok odaklanırsam veya ilginç bir hobi bulursam adet ağrılarımın daha az rahatsız edeceğini söyledi."

11. Birçok kadın, kendi işlerini onlara açıklamaya çalışan erkeklerin hikayelerini anlattı.

"Bir kelebeğin hayat döngüsünün nasıl işlediği. Ben bir kelebek evinde çalışıyorum ve Biyoloji üzerine diplomam var."

12. Özellikle bundan sıkılan kütüphaneciler.

"Kütüphanede çalışıyorum. Kütüphane kartlarının ve kontrollerin nasıl işlediğini açıkladı. 4.5 yıldan fazla süredir profesyonel olarak kütüphanelerde çalışıyorum, ama sağ ol."

13. Bir de böyle bir eleman var.

"İsmim. İş arkadaşım ciddi anlamda ismimi yanlış yazdığımı söyledi."

14. Gerçekten sınırı yok.

"Motosiklette el freninin nasıl çekileceği. Benim motosikletimde. Kendisi daha önce hiç sürmemiş."

15. Ancak bir mansplainerın en sevdiği muhabbet nedir? Tabii ki mansplainingin gerçek olmadığı!!

"Buradaki cevaplar dolu dolu. 'Mansplaining'in gerçek olduğunu kanıtlamanı rica ediyorum! Cevap yok mu? Tamam, izin ver şimdi ben kanıtlayayım.'"

Unutmayın kızlar:

-Bir mansplainer suyunu nereden karşılar?
-Aslında bir kuyudan.
-....

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-azdemir

connected.2me adlı saçma bir mesajlaşma uygulamasında bio'ma psikiyatrist olmak istediğimi yazdım ve iki üç ay içerisinde onlarca erkek bir fotoğrafıma ve bir cümleme bakarak bana psikiyatrist olamayacağımı söyledi. Üstelik hepsinin kendine göre çok mantıklı sürülerce nedenleri vardı ve bana bunları dayatmaya çalıştılar. Yaşadığım psikolojiyi anlayabiliyor musunuz?

tomoyo-chan

Bir yetişkin olduğumda amerikaya gideceğimi ve orada mükemmel bir hayat kuracağımı söylüyorum insanlara, sanırım tanıdığım herkes. Ve insanlar dalga geçtiğimi filan düşünüyor. Ciddiye alanlarsa yapamazsın diyor. Aynı durumdayız bence

kitapkokusu

bunlar erkeklere olmuyor mu evevevev. size ne en son ne zaman bir kadın yanlış tıraş olduğunuzu söyledi? yıllardır kullandığınız arabayı nasıl kullanacağınızı göstermeye çalıştı? mesleğiniz hakkında bilgi verdi? burada bahsedilen şey egoist insanların bilmişlik taslamaları değil, kadın ve erkek geçen her galeride olduğunu gibi direk yorumlara inip havlamaya başlamışsınız. bunlar bir kadın sırf kadın olduğu için eksik olduğu, yeterince iyi olamayacağı, yeterince iyi bilemeyeceği görüşü üzerine çıkmış yorumlar. bir kadına adet dönemi hakkında tavsiye vermek nedir allah aşkına?

therewasauser

Ama cidden bu herkese oluyor bir tek kızlara değil :D

fcrfcr

Bu feministlerin gerizekalılıkları midemi bulandırıyor artık. Algıda seçicilikten başka birşey değil. Sanki erkeklere yapılmıyor bu yazılanlar. Kendilerine yapılınca "ühühühü mansplaining yaptııııı". Aq malları.

fizikci-skywalker

Genelleme yapacak kadar düşmeseydin yorumuna konuşmayı devam ettirecek bi cevap yazabilirdim ama direkt tüm feministlere gerizekalı diyen ve her cümlesinin içine" aq " koymadan yaşayan bi tipten ne bekleyebilirim 😊

fcrfcr

"Bu feministler" derken hangi tip feministlerden bahsettiğim gayet açık(İçerikteki tip). Okumayı öğrensen iyi olur.

oerhaba

Feministler derken hangi tip feministlerden bahsettiğim gayet açık okumayı öğrensen iyi olur bik bik... arkadaşım o kadar ilere derece bir gerizekalısın ki nereden başlasam bilemedim. Bir önceki cümlende tüm feministlere laf söyleyip, hepsinin gerizekalı olduğunu idda etmişsin. O feministler akademik kariyerleriyle, görgüleriyle, insanlıklarıyla seni donunda sallar haberin var mı ? Zaten sonraki cümlende de akıllı bir kadının gayet kibarca yaptığı uyarıyla geri vites almışsın. Aq çok normal bir kelimeyse senin için o zaman ben de senin ananın aq. Umarım rahatsız olmamışsındır. Çünkü sen milyonlarca kadına küfür ederken pek bir rahattın.

oerhaba

Şimdi Bu içerikteki kadınların bahsettiği şeyi açıklayayım sana. Erkeklerin bir konu hakkında bilgi sahibi olmasalar bile, iletişimde oldukları kişi sırf kadın diye, ona bilmişlik taslamaları, kadın olduğu için karşısındaki bireyin konumuna ve yeteneklerine saygı göstermemelerini ve bu yüzden de çok gülünç duruma düşmelerini anlatıyor. Yani ne kadar da tanıdık değil mi ? Aynı senin yaptığın gibi. Feminizm nedir, kadınlar nasıl zorluklar çeker, nasıl haksızlıklarla karşılaşır bilmeden hemen aptal olduklarını düşünmek. Aslında daha aptal olmana rağmen hemen etiketler yapıştırmak. İşte aynı sen.

fcrfcr

Ya hassiktir diyorum sana. Has-sik-tir. Kadınlay çok zoyluk çekiyoy ühühüh. Çok haksızlıklay yapiliyoy. Kıyamam ya. Şimdi beyinsiz kardeş. Gir profilime eski yorumlarıma doğru bir yolculuk yap. Feminizmi savunduğumu göreceksin. Eski yorumdur ama derinlere bak. Sizin gibi feminaziler türemeden evvel. İşte tam da bu tip feministlere dayanamıyorum. Senin dahil olduğun tip. Ağzından salyalar akarak yorumunu yazdığını biliyorum. Git o salyaları başka yere akıt. Amk beyinsizi.

almittara

Fikrini "aq,hassiktir"gibi kelimeler belirtmeden de,düzgün bir şekilde açıklayabilirdin.İşte bu kadar aptal olduğun için tepki gördün zaten

kitapkokusu

tam cevap yazacaktım game of thronesun dizisi kitaplarından daha iyi diyen dangalak olduğunu hatırladım. arkadaşlar derin bir nefes alıp bu sevdiği kız ona bakmadığı için zırlayan ataerkilciyi yalnız bırakın

fcrfcr

Olum salak mısın la sen asjfgsajlfas. GRRM i protesto ediyoruz, bu yüzden kitapları satın almayın dediğim yorumumu okuyarak hangi organından çıkardın bu sonucu. Kitapla diziyi hiçbir yönde karşılaştırmadım bile. Yemin ediyorum gerizekalı ya. Şu ülkeye acil akıl fikir dağıtılması lazım. Kafayı yemişsiniz.

fcrfcr

Küfür ve akıl arasında en ufak bağ yok. Üslubumu beğenmeyen onu eleştirsin, kötü üslup fikirlerin yanlış olduğu anlamına gelmiyor ki tepki görmek sikimde değil. Aptallarla uğraşmak hoşuma gidiyor.

almittara

Birazcık düşün yazmayı düşünüyordum ama yorumuna yeniden bir bakınca düşünecek kadar aklın olmadığını gördüm.Yorumuna cevap verip bir kadınla konuşurken üslubunu düzeltmen gerektiğini söylesem de cevabımı anlayabildiğini sanmıyorum.Cidden sadece harf israfısın.

fcrfcr

He he kadınlarla konuşurken farklı erkeklerle konuşurken farklı yazacaz değil mi? Sana sorsak kadın küfür etmemeli de dersin. Türk tipi feministin tanımısın. Feminizmin ne olduğunu da zerre bilmiyorsun. Hala aklın yok diyor bir de. Senin aklın var da ne oluyor görüyoruz. Bir bok savunmadan "üff küfür ediyor .ss.s.s salak terbiyesiz aptal" diyip gidiyorsun her yorumunda. İçi boş insan.

almittara

Özgüven eksikliğin var.Yorumları umursamayıp salak işte deyip geçebilirdin fakat her yoruma cevap vermişsin.Sırf kendi egonu tatmin etmek için başkalarını ezmeye çalışıyorsun.Zavallı...

fcrfcr

Acayip tespitçisin yav. Aklım yok, özgüvensizim, egoistim. Başka var mı böyle tespitlerin? Sen de kendi fikirleri olmayan, içi boş, liseli bir ergensin.

nukleerbaslikliterlik

Bazı kadınlardaki şu eziklik duygusu ne zaman bitecek acaba?Gerçekçi olabilip her yanlışı cinsiyetçi gözlerle görmeseniz.Siz böyle üstten bakan erkekler hemcinslerine karşı çok mu mütevaziler sanıyorsunuz.Bir de terim bulmuşlar :)

Görüş Bildir