Kazakistan'da Dünyanın En Eski Piramidi Bulunmuş Olabilir

559PAYLAŞIM

Mısır Piramitleri’nden bile daha eski olduğu düşünülen piramit şeklinde mezar yapısı bulundu. Piramidin Begaz-Dandibay kültürüne ait olduğu düşünülüyor.

Mısır’dan oldukça uzakta Mısır tarzı bir piramidin bulunması arkeologları oldukça heyecanlandırdı. Keşfi yaklaşık bir yıl önce yapan fakat kamuoyuna yeni açıklayan Karaganda Saryankinsky Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeolog ekibi, yapının Basamaklı Piramit’ten yaklaşık bin yıl önce yapıldığını düşünüyor. Bu da “Begazinskaya” olarak adlandırılan piramidi dünyanın en eski piramit yapısı yapıyor. Basamaklı yapısından dolayı Mısır’daki Saqqara Nekropolisinde bulunan “Basamaklı Piramit (Pyramid of Djoser)”e benzetilen piramide ait bir örnek Kazakistan’da daha önce hiç görülmemişti.

Piramidin keşfi ile birlikte Karaganda’da uzak tarihte oldukça derin bir kültürün yaşadığı ispatlanmış oldu

Basamaklı piramit şeklindeki mezarın, yerel bir “firavun”a yani Saryarke’de yaşamış büyük bir kabilenin reisinin yaptırdığı düşünülüyor. Önümüzdeki günlerde gömü odası ile ilgili çalışmalara başlayarak olan arkeologlar, yapıyı kimin yaptırdığı ile ilgili kesin bilgilere ulaşmayı umuyor.

Sovyet döneminde “kuş uçmaz kervan geçmez” bir yer olarak bilinen Karaganda, siyasi suçluların sürgüne gönderildiği yerdi. Piramidin keşfi ile birlikte Karaganda’da uzak tarihte oldukça derin bir kültürün yaşadığı ispatlanmış oldu.

Arkeolog Viktor Varfolomeev bütün alanın farklı zamanlara tarihlendirilen 27 ayrı yapıdan oluştuğunu açıkladı

Arkeolog Viktor Varfolomeev bütün alanın farklı zamanlara tarihlendirilen 27 ayrı yapıdan oluştuğunu açıkladı. Bu yapılardan en büyüğü taş basamaklara sahip beş kattan oluşuyor. Kazı alanında bulunan her şey Karaganda Üniversitesi Arkeoloji Müzesi’ne gönderilecek.

Aktüel Arkeoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir