Kayseri'deki Terör Saldırısına İlişkin Bugün Basına Yansıyan 4 Önemli Bilgi

 > 
53PAYLAŞIM

Kayseri’de 14 askerin şehit olduğu terör saldırısının ardından basına yeni bilgiler yansımaya devam ediyor. Bugün saldırıya ilişkin gazetelerin birinci sayfalarına taşıdığı önemli bilgileri derledik... 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar dün Kayseri'deydi.

Akar, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan askerlerin bağlı bulunduğu birlik olan General Vecihi Akın Kışlası’ndaki Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile birlikte Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları da ziyaret eden Akar saldırıda yaralanan askerlerden birine, patlamadan önce durakta otobüsten inen birini görüp görmediğini sordu.

Kayseri'de Terör Saldırısı: 14 Şehit, 56 Yaralı - onedio.com
Kayseri'de Terör Saldırısı: 14 Şehit, 56 Yaralı - onedio.com

1. Otobüsteki sivil kim?

Kayseri’de 14 askerin şehit olduğu terör saldırısında yaralanan bir asker, Org. Hulusi Akar'a yasak olmasına rağmen otobüse 40-45 yaşlarında bir sivilin bindiğini ve hemen patlama öncesinde indiğini anlattı. 

Yaralı asker Akar’a şunları söyledi: “Sivilin binmesi yasaktı araca. Ancak en son o bindi. Elinde çantası vardı. Durakta araçtan indi, arkasına bakarak gitti."

Akar'ın bunun üzerine yanındakilere, “İncelensin” talimatı verdiği belirtiliyor.

2. Terörist, Kobani’den Türkiye'ye yasa dışı yollardan giriş yapmış.

Hürriyet'in bugün manşete taşıdığı Fırat Alkaç imzalı habere göre ise saldırıya ilişkin talimatın terör örgütü PKK’nın uzantısı TAK’ın Lice kırsalındaki hücresi tarafından verildiği belirlendi. 

Kobani’den gelip Suruç üzerinden Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yapan teröristin Diyarbakır, Lice kırsalında bomba yüklü aracı aldıktan sonra Kayseri’ye geldiği belirtiliyor.

3. Saldırıda Ankara’daki gar saldırısında olduğu gibi ‘öncü araç’ yönteminin kullanıldığı, öncü araçtaki teröristlerin, arkadan gelen bombalı aracı 2 yol kontrolü öncesinde uyardığı aktarılıyor...

Türkiye Teröre Tepki İçin Yürüdü - onedio.com
Türkiye Teröre Tepki İçin Yürüdü - onedio.com

4. O fotoğraftaki askerlerin kimliklerine ulaşıldı: Hepsinin tedavisi sürüyor.

Kayseri’deki hain saldırının öncesinde otobüste bulunan askerlerin bu fotoğrafı daha önce basına ve sosyal medyaya yansımıştı. Fotoğraftaki askerlerin şehit olduğu sanılıyordu. 

Vatan gazetesinin bugün manşete taşıdığı habere göre fotoğrafta poz veren askerlerin tamamı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu. 

Fotoğrafın, bombalı saldırıdan beş dakika önce çekildiği, paylaşıldıktan iki dakika sonra ise patlamanın gerçekleştiği ortaya çıktı.

Fotoğrafın Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisi devam eden ve terhisine tam 33 gün kalan Bilişim Teknolojileri öğretmeni 26 yaşındaki er Halit Kapullu tarafından çekildiği belirtiliyor. 

Tedavisi süren Kapullu, sosyal medyadaki hesabından “Fotoğrafı 08.43’te paylaşmışım, iki dakika sonra patlama oldu. Alacak nefesimiz varmış. Rabbim şehitlerimizi yanına aldı” notunu paylaştı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir