Görüş Bildir
Haberler
Kaymakamlık Onay Vermemişti: Fındıklı'daki 'Atatürk Parkı' Tartışması Yargıya Taşındı

Kaymakamlık Onay Vermemişti: Fındıklı'daki 'Atatürk Parkı' Tartışması Yargıya Taşındı

Emre Ordu
31.07.2019 - 19:13 Son Güncelleme: 01.08.2019 - 08:42

Rize'nin Fındıklı ilçesinde 'Millet Bahçesi' olan parkın ismini '100'üncü Yıl Atatürk Parkı' olarak değiştirip tabelasını astı. Ancak Kaymakamlık bu isim değişimine onay vermeyip tabelanın kaldırılması talimatını verdi. Fındıklı Belediyesi, kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fındıklı ilçesinin CHP'li belediyesinin, 19 Mart 2019'da açılan Millet Bahçesi Parkı'nın adını 100'üncü Yıl Atatürk Parkı, aynı yerdeki yapının Millet Kıraathanesi olan adını ise 'Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirilmesi yönündeki talebi, meclis tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Kararın onay için gönderildiği Fındıklı Kaymakamlığı ise 'kamu yararı' olmadığı gerekçesiyle belediye meclis kararını onaylamadı. Belediye meclis kararı iade edildi.

Kaymakamlığın talimatı: "Tabelanın asılması kanuna aykırı, kaldırın"

Kaymakamlığın talimatı: "Tabelanın asılması kanuna aykırı, kaldırın"

Fındıklı Belediyesi görevlileri parka Atatürk Parkı tabelası astı. Fındıklı Kaymakamlığı görevlileri tabela ile ilgili tutanak tuttu. Kaymakam Vekili Emrah Yılmaz da belediyeye uyarı yazısı gönderdi. Kaymakamlığın 26.07.2019 tarihli yazısında şu ifadelere yer verildi:

'Belediye meclisinin 81 sayılı 08.07.2019 tarihli kararının 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesine dayanarak onaylanmadığı bildirilmişti. Onaylanmayan meclis kararının yürürlüğe girmeyeceği kanunda açıkça belirtilmiştir. Ancak ekte gönderilen tutanakta da görüleceği üzere onaylanmayan meclis kararında belirtilen ismin parka verilmesine yönelik belediyeniz tarafından tabelada değişiklik yapıldığı, bu durumun kanuna aykırılık teşkil etmesinin yanı sıra kamu düzenini bozan bir suç doğurması nedeniyle sahildeki parkın isminin tekrar ivedi olarak eski haline döndürülmesinin ve kanunlara uygun hareket edilmesi hususunda gereğini rica ederim.'

Belediye Başkanı Çevratoğlu: "Kararımızdan dönmeyeceğiz"

Belediye Başkanı Çevratoğlu: "Kararımızdan dönmeyeceğiz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Fındıklı Belediyesi, kaymakamlık talimatının iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çevratoğlu, belediye meclisinin aldığı karara istinaden isim değişikliği yaptıklarını belirterek tabelayı kaldırmayacaklarını söyledi. 

Çevratoğlu, 'Biz seçim sonrası halkın talebi doğrultusunda ve bir genç kardeşimizin önerisi ile meclis toplantısında parkın adının 100'üncü Yıl Atatürk Parkı olmasını 8'e 3, nitelikli çoğunlukla kabul ettik. Yine Millet Kıraathanesi olan yeri biz kültür evine dönüştürdük ve adını da ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ne dönüştürdük. 100'üncü Yıl Atatürk Parkı adını tartışmak bize zül geliyor. Bu kararımızdan geri dönmeyeceğiz. Ağustos ayında bunu yeniden meclis gündemine getirip aynı kararı yeniden alacağız. Bu konuda yargıya da başvurduk' dedi.

"Atatürk ismini asmak mı kamu suçu?"

"Atatürk ismini asmak mı kamu suçu?"

Kaymakamlığın tabelanın kaldırılmasını istediği gerekçenin çok garip olduğunu söyleyen Çevratoğlu, 'Kaymakamlık 'kamu yararı görülmemiş' diyor. Ayrıca kamu suçu işlediğimizi belirterek Atatürk ismini ivedilikle indirmemizi istediler. Atatürk ismini asmak mı kamu suçudur? Bunu anlamış değiliz. Bundan sonra burası 100'üncü Yıl Atatürk Parkı kalacaktır. Tabelayı indirmeyeceğiz. Biz kamu suçu işliyorsak kaymakamlık bizle ilgili idari soruşturma başlatabilir. Biz orada savunmamızı vereceğiz' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
6
4
3
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Talip Yıldırım

ulan ülked o kadar kutuplaşmış ki; bir parka isim koyma konusunda millet birbirine giriyor, iş yargıya taşınıyor. gelişmiş bir ülke olsak orda yaşayan halkın... Devamını Gör

Habib Ynml

2 tarafı da tasvip etmiyorum , Hükümetin ve hükemete bağlı organların veya yalakaların illa da millet bahçesi ismini tasvir etmesi zaten çok acı bir durum , ... Devamını Gör

ofvangogh

burjuvazi bitmedi belli işe Kurucumuzun adı parka verebilir miyiz Hayır