Kaybıyla Sevenlerini Üzen Sıra Dışı İslam Alimi: Yaşar Nuri Öztürk

-

Tüm hayatını Kuran-ı Kerim'i anlamaya ve anlatmaya adamış, bir çok sosyal bilim disiplininde akademik çalışmaları olan; yazar, akademisyen, siyasetçi Yaşar Nuri Öztürk 71 yaşında hayatını kaybetti. Uzman olduğu her konuda ülkemizde büyük kitleleri etkileyen Öztürk'ün yaşam serüveninden satır başlarına göz atıyoruz.

22 Haziran 1945 tarihinde Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğdu.

Her fırsatta memleketi ile gurur duyduğunu söyleyen Yaşar Nuri Öztürk, çok büyük bir tesadüf ki, doğduğu tarihten tam 71 yıl sonra doğum gününde hayata gözlerini yumdu.

Kuran eğitimine aile içinde başladı.

9 yaşına geldiğinde hafız oldu. Örgün eğitimin yanında geleneksel medrese eğitimi de alan Yaşar Nuri, yüksek öğrenimini hukuk ve ilahiyat alanlarında tamamladı.

Üniversite eğitiminden sonra vaiz ve imam olarak hizmet verdi.

Yaşar Nuri Öztürk; 12 yıl süren bu hizmetinden sonra üniversiteye dönüp akademisyen olmaya karar verdi. İslam felsefesi alanını seçen Öztürk'ün doktorası 1980 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından kabul edildi ve 1986 yılında da doçent oldu.

Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde çalışmaları olan değerli bir akademisyendi.

Profesörlük ünvanını aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kuran isimler arasında yer aldı ve fakültenin ilk dekanlığını uzun seneler yaptı. Bunun yanında Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli üniversitelerde konuk öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarda bulundu.

Kitapları Türkiye'de tüm zamanların en çok satan yazarlardan biriydi.

Kuran'ı ilk kez yorumsuz, direkt anlamı ile Türkçe'ye kazandıran Yaşar Nuri Öztürk'ün din, siyaset, tarih, felsefe alanında sayısız eseri vardır. En önemli eserleri arasında; Allah İle Aldatmak, Şirk, Anadilde İbadet Meselesi, Maun Suresi Böyle Buyurdu, İslam Nasıl Yozlaştırıldı, Atatürk'ten Sonraki CHP, Kuran'ın Verileri Açısından Laiklik kitapları yer alıyor.

Hayatının önemli bir bölümünü davasının önemli başlıklarını savunarak geçirdi.

Yaşar Nuri Öztürk'ün üzerinde oldukça yoğunlaştığı konular; Atatürk devrimlerinin önemini anlamak, Türkçe ibadet ve kaynağı Kuran dışı olan müslümanlık ile mücadele idi. Bu yolunda tarihsel gerçeklikleri ve İslam'ın yegane kaynağı olan Kuran'ı kullanarak ilerledi.

Time Dergisi'nin 20. asrın en önemli isimlerini belirlemek için yaptığı ankette ilk ona girdi.

Yaşar Nuri Öztürk, Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” anketinin “En Önemli Bilim Adamları ve Islahatçılar” listesinde, tüm dünyadan katılımcıların oylarıyla belirlenmiş yüz ismin, 2001 yılı itibariyle ilk onu arasında yer aldı.

Siyasete atıldığı 2002 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul Milletvekili seçildi.

CHP'den seçildikten sonra fikir ayrılığına düşerek, partiden istifa etti. Yoluna kendi kuracağı partisi ile devam edecekti.

Halkın Yükselişi Partisi'nin kurucu genel başkanı oldu.

HYP ile geniş kitlelere ulaşabileceğini düşünen Yaşar Nuri Öztürk, 4 yıl boyunca  genel başkanlık görevini sürdürdü ancak umduğu gibi bir ortam yakalayamadı. 2009 yılında genel başkanlık görevinden istifa ederek, politik yaşamına son verdi.

Son yıllarda televizyon ekranlarında çokça bulunarak, sesini daha geniş kitlelere duyurdu.

Yaşar Nuri Öztürk, 90'larda Ayşe Özgün ile yaptığı programlar ile ekranlara merhaba demişti. Son zamanlarda Saba Tümer ile yer aldığı programda ve Halk TV, Ulusal TV gibi kanallarda yer alarak fikirlerini televizyon yardımı ile aktarıyordu.

Uzun süredir sağlık sorunları ile savaşıyordu.

2011 yılında kanser hastalığına yakalanan Öztürk, ekranlarda bu görüntüsü ile sevenlerini çoğu zaman üzdü. Ancak tedavi sürecinde toparlandığı zamanlar da olmuştu. Bu mücadelesinin sonunda maalesef bugün kansere yenildi.

Mekanı cennet olsun, ışıklar içinde uyusun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
drokk

zulfikar-gorur

Deist olarak gebermeyi arzu eden bir mahluka alim mi diyorsunuz? Burak Kızıldaş: "Belki Yaşar Nuri gibi bir kafire, kafir dememek küfür olur."

vladimir

Adam iyi veya kötü ölmüş sonuçta.. yorumlara bakıyorumda "muhafazakar" geçinen mallar adama etmediğini bırakmamış.. ateşler içinde yansında bilmem ne olsun da.. ölenin arkasından konuşulmaz la sözde muhafazakarlar.. imamın dediğini yap yaptığını yapma sözünün kanlı canlı örenği olan cübbeli mi alim (bkz. jet-ski keyfi), hamile kadınlar sokağa çıkmasın diyen (ki psikolojide hala bu sapıklığın adını koyamadı) yavşak mı alim.. ve sözüm yine sözde muhafazakarlara.. bir insanın iyiliğini herkese söyleyin,kötülüğünü kendinize saklayın..

kanveseref

alim mi yazıyor orada asdasfsdfasdasd

mars__

Keşke politikaya girip zaman ve sağlık kaybedeceğine 4 tane kendi gibi ilim adamı yetiştirseydi bayrağı devralacak.

Görüş Bildir