Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Zeki Canlılarından Katil Balinaların Kullandığı 6 Müthiş Avlanma Taktiği

 > -

10 tona varan ağırlığa sahip olan katil balinalar çok zeki ve sosyal varlıklar. Peki nasıl avlandıklarını biliyor musunuz?

Kaynak: http://imgur.com/gallery/7gfSN

Katil balinalar, 40 kişilik gruplar halinde dolaşır ve fok, denizgergedanı, köpek balığı ve büyük balinaları avlarlar. İletişim kurmak ve avlanmak için ekolokasyon kullanırlar.

1. Zekalarını kullanırlar.

Katil balinalar, inanılmaz zeki canlılar. Yukarıdaki gif'de bir katil balina, bir balığı yem olarak kullanarak kuş avlıyor. Katil balinalar iyi problem çözücülerdir, aynı zamanda oyuncul ve meraklıdırlar. Çok gelişmiş vokal ve avlanma teknikleri genlerle aktarılır.

2. Dalga yaratma tekniğini kullanırlar.

Fok balıkları, katil balinalardan kaçmak için buz kütlelerinin üzerine çıkar. Ancak, katil balinaların bu soruna da bir çözümleri var. Sürü, birbirlerine yakın şekilde buz kütlesine doğru yüzer ve son saniyede dalarak ve kuyruklarını sallayarak dalga yaratırlar. Böylelikle, fok balıklarını suya düşürerek avlarlar.

3. Atlıkarınca yöntemini kullanırlar.

Katil balinalar, ringa ve somon sürülerini dönen bir atlıkarıncaya benzeyen dar bir alanın içine yönlendirirler. Balıkların etrafında dönerek ve su kabarcıkları çıkararak onları suyun yüzeyindeki alana sürüklerler. Daha sonra da kuyruklarını vurarak birkaç balığı aynı anda öldürürler.

4. Avlarını boğarlar.

Katil balinalar, genellikle balinaları kovalar ve balinalar yorulduğunda da onları avlarlar. Kullandıkları başka bir teknik ise balinaları boğmaktır. Balinaların hava deliklerini kapatarak nefes almasını engeller ve onları suyun altına çekerler. Sonuç olarak, balina yorulur ve pes eder. Bu yöntemi oluklu balinalar ve gri balinalar üzerinde denedikleri biliniyor.

5. Köpek balıklarını tonik hareketsizlik durumuna sokarak etkisiz hale getirirler.

Büyük beyaz köpek balıklarını su yüzüne çekmek için kuyruklarını ve gagaburunlarını kullanırlar. Daha sonra da kuyruklarını köpek balıklarının kafasına vururlar. Daha sonra köpek balığını karnı üste gelecek şekilde ters çevirirek tonik hareketsizlik adı verilen bir duruma sokarlar.

6. Kıyıya vurma taktiğini uygularlar.

Katil balinalar, fok balıklarını kasten kıyıya çekerler. Kıyıya vuran fok balıkları kendilerini güvende sayarlar ve böylece katil balina da fok balığı kapmak için kendini kıyıya vurur. Ağzında tuttuğu fok ile beraber çabucak suya geri dönerler. Katil balinalar bir amaç için kendini kıyıya vuran tek balina türüdür. Genç katil balinalar, yetişkinler tarafından tekniği öğrenmesi için sahile götürülür yetişkinler onları bir tehlike anında geri çekmek üzere yakın mesafede beklerler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
somelies-lies

Çok güzel görünüyorlar eğitilebilen zeki canlılar www.tozlubilgi.com

feyk

bunu kisiler icin soylemiyorum. katil balina benimde favori hayvanlarimdan. insan turu icin soyluyorum. en cok hayran oldugumuz canlilar aslinda kendi dogamizi ele veriyor. oldurmede maharetli, siradisi yetenek gosteren hayvanlar hep idolerimiz olmus. aslan kaplan kartal vs. medeniyet ve sosyal cevremiz icinde bunu bir sekilde kontrol etmeyi ogrenmisiz ama gorunus aldatmasin. herseyin degismesi bir savasa yada medeniyetin kontrolunun bir sekilde sona ermesine bakar.

ayna-efendi

otobus hayvanlar sembol olsa bile çoğunlukla fil vb güçlü canlılar olmuştur, insanın tabiatında güce tapmak vardır

unal-zengin

Favori hayvanım derken neyi kastettin acaba evde katil balina mı besliyorsun?

Gizli Kullanıcı

bi de gifler oynasa,yada her napmaya calıstıysa..

.-.-.

Aklıma Whallien 52 geldi

burak-duran2

yuh ayı

Görüş Bildir