Katalonya Bağımsızlık Referandumu Tarihi Belli Oldu

 > 
234PAYLAŞIM

Katalonya Bağımsızlık Referandumu Tarihi Belli Oldu

Katalonya Bağımsızlık Referandumu Tarihi Belli Oldu

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan edip etmemesine karar verilecek referandum 9 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek.

İspanya’nın kuzey doğusunda bulanan özerk Katalonya bölgesinin başkanı Artur Mas, Katalonya’nın bağımsızlığı için yapılacak referandumun 9 Kasım tarihinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Referanduma karşı çıkan İspanyol Hükümeti, Başbakan Mariano Rajoy’un çağrısıyla pazartesi günü toplanarak Barselona’nın karara karşı uygulayacağı yasal önlemleri düşünecek.

Katalan Parlamentosu geçen hafta, Kasım ayı içerisinde bir bağımsızlık referandumu yapılması kararını 106 evet oyuna karşın 28 hayır oyuyla, büyük bir çoğunlukla almıştı.

Katalanlar arasında bağımsızlık eğilimi özellikle İspanya ekonomisini çöküşün eşiğine getiren ekonomik krizin ardın güçlenmiş durumda. İspanya ortalamasına göre daha müreffeh olan Katalonya bölgesinde halk, ekonomik zorluklar ve kemer sıkma politikalarından dolayı merkezi hükümeti sorumlu tutuyor. Son anketlere göre Katalanlar arasında bağımsızlığa onay yüzde 60’lar oranında seyrediyor.

İspanyol Hükümeti Katalonya’da düzenlecek bağımsızlık referandumunun yasadışı ve anayasaya aykırı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir