Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kanser Hastalarının İlaç Parasına Sigara İçmeme Şartı Gelirken Aklımıza Takılan 13 Soru

41bPAYLAŞIM

3 Şubat'tan itibaren SGK, akciğer kanseri olan hastaların ilaç parasını ödemek için ‘hiç sigara kullanmamış’ olmasını şart koşacak. Peki birdenbire gündeme gelen bu uygulama; insan haklarına, eşit vatandaşlık ilkesine ve nedense hiçbir şekilde karşılığını göremediğimiz o Hipokrat yeminlerine ne kadar uygun? SGK'nın giderek özel sağlık sigortası gibi davranmaya başlayacağı bu durumda, alt gelir grubunun elindeki tek sağlık güvencesinin;  eşit ve adil bir hizmet uygulaması olup olmadığından ne kadar emin olabiliriz. Tüm bunların ışığında hukuken ve etik olarak cevaplanması gereken bir çok soru var.

1. Yediğimiz hormonlu yiyecekler yüzünden olduğumuz kanserler için ödeme yapılacak mı?

2. GDO'lu yiyecekler tüketmememiz için bir çalışma var mı?

3. Ciğerlerimizi hava kirliliği de mahvediyor. Bu konu gündemde mi?

4. Çocuk işçilerin ömürlerinden çaldığımız yıllar için bir geri ödeme olacak mı?

5. Çocuk tacizcilerinin SGK güvencesi devam edecek mi?

6. Bizi zehirleyen sahte ürünlerin satışı ile alakalı önlemler alınıyor mu?

7. Madem kanser olanlara ilaç yardımı yapılmayacak, sigara içenden aynı oranda mı prim alınacak?

8. Bu, yeterince parası olmayan vatandaşı ölüme terk etmek anlamına gelmiyor mu?

9. Devlet özel sağlık sigortası gibi davranacaksa, SGK prim ödemeleri isteğe mi bağlı olacak?

10. Böyle bir uygulama eşitlik ilkesine aykırı değil mi?

11. Şekere de sıra gelecek mi?

12. Asgari ücretle geçinmek için girdiğimiz stres kanser yapmıyor mu?

13. Devletin görevi düşküne yardım etmek değil de nedir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammet-m.-yazici

Buraya yorum yazanlar sigara içiyor belli ki. Sigara zararlı vergi koyuyor alıyor demişsiniz millet içmesin diye yapılan bir uygulama burada vergiye gönderme yapmak saçma. 2.si vergi daha da artsın 10 katı 100 katı olsun kimse ucuza ölmemeli İlaç da verilmesin madem ölmeye niyetli ilaca ihtiyacı yok. Çok faydalı bi bok gibi savunan var. Sigara terörden de savaştan da daha tehlikeli. İçip ölücem sanane diyip kendini umursamayanlara da lafım sen kendini önemsemiyorsan başkası niye önemsesin sana göre iş yapsın ilaç yok vergi çok işine gelirse.

Gizli Kullanıcı

Hitler gireceği ortamlarda sigara içilmesini yasaklamıştı. Faşizmin diğer lideri Napolyon, Mussolini ve Franco da sigaradan nefret ederdi... Burada temel mesele kontrol etmek, size patronun kim olduğunu belletmektir. Sigara sağlığa zararlıdır! Ama faşizmden daha sağlıklıdır. Ve kişisel alışkanlıkların hükmedildikçe düzenlenmesi diktatörlüğe götürür. Arkadaş mesele üç-beş paket sigara değil sen hala anlamadın mı? Algınızı yönetmelerine izin vermeyin. Paul Joseph Watson

hikmetdartanyan

Çünki beyfendi sigara düşmanı beyfendi geçim sıkıntısı bilmez beyfendinin fatura gibi derdi olmaz beyfendinin kredi kartı gibi sorunu olmaz beyfendinin sağlık sigortasına ihtiyacı yok beyfendi sigara gibi zararlı maddeleri kullanmaz kendisi direkten taze taze insan kanıyla mazlum ahıyla beslenir fakat bilmez ki vatandaşa sigaradan çok daha zarar veriyor kendisi (Birde destek çıkanlar var sigara ve alkolden alınan vergilerden haberleri olmadan bunu yazıyorlardır inş.)

bodrumus

Ozaman eşitlik bağlamında sigorta primlerinden bu payı düşürüp indirimli meblağ yansıtmalı içenlere.. birde sigara içenin devlete içmeyenden fazla kazandırdığı bu vergi kalemi için ekstra hizmet verse daha da güzel olur :D Hatta eğitimini iyi dereceyle tamamlayamayıp beyin gelişimi yoksun vatandaşların cahilliğinden kaynaklı bilgili vatandaştan çok yakalanacağı hastalıklar içinde eğitim durumu araştırması yapılıp oda kesilebilir mesela...

caksu1598

işçi çalışacak kazanıcak,sen çok kazandın deyip gelir vergisi alıcaksın HEMDE HER AY ARTARAK..sonra o işçi sigortaya prim ödeyecek sağlık hizmetlerinden faydalanmak içim.sonra yine aynı işçi sigara içiçek %80 i vergi olan sigarayı hemde.sonra sen bu adam hasta olunca ona bakmayacaksın.BU ADAMIN ÖDEDİĞİ VERGİLER,SİGORTA PRİMLERİ KİME GİDECEK KİMİN AYAKKABI KUTUSUNA DOLACAK PEKİ. SEN VATANDAŞIN SIRTINDAN İÇTİĞİ SİGARADAN ALKOLDEN VERGİYİ EN YÜKSEKTEN ALICAKSIN KASANI DOLDURACAKSIN.SİGARA İÇENE İÇMESEYDİN DEYİP BAKMAYACAKSIN.ALKOL İÇENEDE GÜNAHKAR DEYİP KENARA İTECEKSİN.SONRADA O VERGİLERLE İMAM MAAŞI ÖDEYECEKSİN. NE ALA MEMLEKET

Görüş Bildir