Görüş Bildir
Haberler
Kanada Mutasyonla Boğuşuyor: 'Önceki İki Dalgadan Çok Daha Hızlı Yayılıyor, Yoğun Bakımlar Gençlerle Dolu'

Kanada Mutasyonla Boğuşuyor: 'Önceki İki Dalgadan Çok Daha Hızlı Yayılıyor, Yoğun Bakımlar Gençlerle Dolu'

Koronavirüs dünya genelinde etkisini sürdürürken, virüsün geçirdiği mutasyon uzmanları endişelendiriyor. Aşıları etkisiz kılmasından dahi endişe edilen mutasyonlara ilişkin son haber Kanada’dan geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'nün bildirdiğine göre ülkede salgının üçüncü dalgasının etkileri hissedilirken, özellikle İngiliz mutasyonunun gençler arasında hızla yayıldığı bilgisi paylaşıldı. 

Geçtiğimiz hafta sonu 1 milyon vaka sınırını aşan ülkede salgından en çok etkilenen bölgeler Ontario, Quebec ve British Columbia.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Theresa Tam, söz konusu bölgelerde ek önlemler uygulanmaya başladığını duyurdu.

Vakaların yüzde 64’ü mutasyon kaynaklı

Vakaların yüzde 64’ü mutasyon kaynaklı

Dr. Tam, tespit edilen vakaların yüzde 64’ünün mutasyon geçirmiş virüs olduğunu, bunlardan yüzde 90’ının da Eylül 2020’de ortaya çıkan İngiliz mutasyonu olduğunu vurguladı.

"Yoğun bakımlar genç insanlarla dolu"

"Yoğun bakımlar genç insanlarla dolu"

Ontario eyaleti sağlık yetkilileri, yoğun bakımdaki hastaların durumunu kamuoyuyla paylaştı. 

Yetkililer, eyalette yoğun bakımda tedavi gören Kovid-19 hastalarının yaklaşık yarısının 60 yaş altındaki kişiler olduğunu duyurdu. 

Eyaletin başkenti Toronto’da görev yapan Dr. Kashif Pirzada, “Burada alarm durumundayız. Daha önceki iki dalgadan çok daha hızlı yayılıyor. Yoğun bakım servisleri 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlardaki insanlarla dolu” ifadelerini kullandı.

Uyarılarını sosyal medyadan da sürdüren Dr. Pirzada, halkı bilinçlendirmek için hastalarının akciğer röntgenini paylaştı. 👇

Bir öğretmenin akciğer görüntüsünü paylaşan Dr. Pirzada, “Koronavirüsün mutasyonu genç insanları yıkıp geçiyor. 35 yaşındaki bir öğretmen, hiçbir başka sağlık sorunu yok. Virüsü öğrencisinden kapmış. Yoğun bakım servisimizde. İngiliz mutasyonu” notunu düştü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Mutasyon yayıldıkça genç insanları öldürdüğünü göreceksiniz"

"Mutasyon yayıldıkça genç insanları öldürdüğünü göreceksiniz"

Ontario hükümetinde danışma kurulunda yer alan Adalsteinn Brown aşılama kampanyasında geride kalmalarına dikkat çekerek, “Mutasyon yayıldıkça, koronavirüsün daha hızlı ve daha genç insanları öldürdüğünü göreceksiniz. Şu an önceki döneme göre çok daha hızlı yayılıyor. Üçüncü dalgayı kırabilmek için yeterince hızla aşılama yapamadık” dedi.

Yaklaşık 38 milyon nüfusu bulunan Kanada’da, şimdiye dek nüfusun yalnızca yüzde 1.75’i tamamen aşılanabildi. Hükümet verilerine göre en az bir doz aşı olan kişilerin oranı ise yüzde 11.86’da kaldı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
8
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Serefsiz çin ne yapıyor şuan? hıc sesleri çıkmıyor maşallah