Kanada'daki Onur Yürüyüşü'nde Bir İlk

 > 
638PAYLAŞIM

Toronto kentindeki Onur Yürüyüşü'ne katılan Başbakan Justin Trudeau, bu kutlamalarda yer alan ilk Kanada başbakanı oldu.

Geçmişte de onur yürüyüşlerine katıldığını kaydeden Trudeau, şimdi bu yürüyüşe başbakan olarak katılıyor olmasının büyütülecek bir şey olmadığını vurguladı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Trudeau, cinsiyet ibarelerinin olmadığı kimlik kartlarını yaşama geçirme seçeneğinin de gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Trudeau, ABD'de geçen ay düzenlenen saldırıdan sonra, Toronto’nun geleneksel onur yürüyüşünün bu yıl daha duygusal olduğunu söyledi.

Kanada’nın Ontario bölgesi ‘X’ ile belirtilen üçüncü bir cinsiyet seçeneğini ehliyetlere ekleyeceğini duyurmuştu. 

Trudeau da, ülkesinde bir televizyon programında yaptığı açıklamada, devletin cinsiyetsiz kimliklerin kullanımını 'en iyi şekilde' nasıl gerçekleştirilebileceği üzerinde bir çalışma yaptığını söylemişti. 

Bu seçenek Avusturalya, Yeni Zelanda ve Nepal’de kullanılıyor.

Trudeau geçen ay, Kanada’da eşcinsel erkeklere uygulanan kan bağışı kısıtlamalarının hafifletilmesinin 'yeterli' olmadığını, hükümetin diğer kısıtlamaları gözden geçireceğini de vurgulamıştı.

Kanada Ulusal Marşı cinsiyetsizleştirilmişti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kabinesini kurarken gözettiği kadın-erkek bakan eşitliğine benzer bir uygulamayı ülkenin milli marşı "O Canada" üzerinde yapmıştı.

Trudeau'nun kabinesinde 15 kadın ve 15 erkek bakan bulunuyor

Kanada Milli Marşı Cinsiyetsizleşti! - onedio.com
Kanada Milli Marşı Cinsiyetsizleşti! - onedio.com

Geçtiğimiz günlerde Kanada milli marşındaki 'oğulları' ifadesi 'hepimiz' olarak değiştirilmiş, marş cinsiyet ifadelerinden arındırılmıştı.

Parlamentoya sunulan ve kabul edilen önergeyle Kanada ulusal marşında yer alan "tüm erkek evlatlarının kalbindeki gerçek vatanseverlik" ifadesi yerini "hepimizin kalbindeki gerçek vatanseverlik" sözüne bırakmıştı.

Taksim'deki Onur Yürüyüşü'ne valilik izin vermemişti

Türkiye'de Beyoğlu'nda yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne İstanbul Valiliği izin vermemişti. Onur Haftası Komitesi de yürüyüşün yapılmayacağını açıklamıştı.

Komite Açıkladı: LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Sokaklara 'Dağılacak' - onedio.com
Komite Açıkladı: LGBTİ+ Onur Yürüyüşü Sokaklara 'Dağılacak' - onedio.com

Müslüman Anadolu Gençliği isimli bir grup, 26 Haziran’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’ne karşı ‘Onursuz sapıkları yürütmüyoruz’ adlı bir etkinlik çağrısı yapmıştı. Alperen Ocakları da yürüyüşe her şeyi göze alarak engel olacaklarını açıklamıştı. 

Gelen tepkiler üzerine Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı fiili bir müdahaleyi kastetmediklerini söylemişti.

19 Haziran'da Taksim'de yürüyüş yapmak isteyen LGBTİ üyelerine polis müdahalede bulunmuş, yürüyüş ve basın açıklaması düzenlenmemişti.

BBC Türkçe ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir