Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kan Donduran Bir Hikaye: Açlıktan Ölüp Mumyalaşan Hayvanların Bulunduğu Hayvanat Bahçesi

 > 
219PAYLAŞIM

Dünya bazen yaşamaya lanet ettirecek kadar çirkin, utanç verici ve iç parçalayan olaylara şahit oluyor. O olaylardan biri de Gazze Şeridi'nde bulunan Khan Younis Hayvanat Bahçesi'nde gerçekleşmiş durumda.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

2007 yılında açılan Khan Younis Hayvanat Bahçesi'nin son durumu insanı adeta dehşete düşürüyor.

Hayvanat bahçesinin her tarafında artık mumyalaşmaya yüz tutmuş hayvanlar bulunmakta.

Peki ne oldu da bu hayvanat bahçesi bu hale geldi?

Hemen söyleyelim: Savaş. İlk olarak 2008'de İsrail'in bölgeye saldırıları sonucu hayvanat bahçesindeki bazı hayvanlar yaşamlarını kaybediyor, nedeni ise saldırılar nedeniyle bölgeye hayvanlar için yiyecek yardımı ulaştırılamaması.

2014'e gelindiğinde tarih tekerrür ediyor ve olan yine hayvanlara oluyor.

Binlerce insanın öldüğü saldırılar sonucunda insanlar bölgeden kaçmak zorunda kalıyor. Kaçamayanlar da hayvanları değil, kendi canlarını düşünüyor. Bölgede 5 adet hayvanat bahçesi var; ancak gerek hayvanat bahçelerinin önemsenmiyor oluşu, gerekse de bölgede hayvan haklarına dair bir kavramın var olmaması nedeniyle bu hayvanlar adeta kaderlerine terk ediliyor.

Hal böyle olunca da yiyecek bulamayan hayvanlar birer birer ölüyor.

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere cesetleri hala etrafta öylece duruyor. Kurumuş, içlerindeki tüm yaşam çekilmiş şekilde, süs eşyası gibi sergilenir halde. Bu çarpıcı manzara insanoğlunun doğaya ne denli zarar verdiğini, kendi savaşları ve hırsları uğruna kendiyle beraber diğer canları da nasıl yaktığını net şekilde gösteriyor.

Akla bir başka soru daha geliyor fotoğraflara baktıkça: Bu hayvanlar neden böyle bırakılmış?

Şöyle ki, hayvanat bahçesinin ölen hayvanların içini doldurup bir nevi "sergilemek" gibi bir geleneği var. Dolayısıyla ölen hayvanlar gömülmüyor. Maymunlardan kaplumbağalara, aslanlardan lamalara kadar birçok hayvan bu şekilde doldurulmuş durumda.

Hayvanat bahçesinde çok az hayvan kalınca ölenleri de göz önünde tutabilmek amacıyla doldurma işine girişmiş yetkililer.

Röportajında "Gazze Savaşı'ndan sonra birçok hayvanı kaybedince onları doldurup mumyalaştırmaya karar verdik." diyor. Bölgede var olabilmek için başvurdukları tek yol ise bu değilmiş. 2009'da ölen iki zebranın yerine iki adet beyaz renkli eşeğe siyah çizgiler çekerek zebra gibi gözükmelerini sağlamışlar. Para uğruna insanlığın yapabilecekleri gerçekten oldukça ürkütücü.

Dünyanın en korkunç ve acımasız olaylarına ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesi adeta bir hapishane gibi anlayacağınız.

Dile kolay, onlarca hayvan savaşın ve paragözlülüğün pençesinde öylece telef olup gitmiş.

Birbirinden güzel hayvanların o çektikleri acıları düşündükçe ve bu son hallerini gördükçe insanın her şeye lanet edesi geliyor.

Ne diyelim, umarız bölgedeki diğer hayvanat bahçelerinde yaşamlarını sürdüren bir avuç hayvan da aynı kaderi paylaşmazlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kakaolukek

"bölgede hayvan haklarına dair bir kavramın olmaması" mı? savaşın ortasında insanlar henüz kendilerine yiyecek bulamazken hayvanlara bakılamaması elbette doğal. keşke israil'i de biraz suçlasaydınız bombaladıkları için. bu ahval içinde hayvanat bahçesi açan filistinlilerde de suç var, o ayrı. bebekler aç kalırken hayvanlara bakılamayacağı belli.

deniz-dex-eren

biraz daha fazla para kazanacaklarını bilseler insanlarıda oraya koyar bu insanlar.

yori

eskiden insan bahceleride varmis

kawashima

gülen ve kalp emojisine tıklayanlar nasıl bir mikrop türüdür. iğrenç yaratıklar hiç mi vicdan yok sizde

ahmet-harun-yetkin

Ben şöyle anladım. Bombalayanlar değilde. Bomba yiyip ölen insanların tanıdıkları ölmemek için kaçarken hayvanları besleyememişler ve ne yazık ki üzülerek söylüyorum hayvanlar açlıktan ölmüş. Fakat yanında kuru sıkı patlasa altını dolduracak insanlar gelmiş burada, bombalanan şehirlerin çocuklarında mı suç buluyor. Garip. İnsan sanmıştım sizi. Burada ölen insanlardan ve ölen hayvanlardan bahsederken. Bir hayatları insanlar yerine, şuursuz hayvanları önemsemeniz. Kesinlikle bir ideolojik bir bakış açısıdır. Irkları, dinleri veya her neyse gelmiş burada insanlığınızdan çıkıyorsunuz. Ben iyikide hayvanlar ölmüş demiyorum. Fakat birazcık insan olsanız yeter diyorum.!!!

Gizli Kullanıcı

Hiçbir canlı açlıktan ölmeyı hak etmiyor. Hele ki doğa hala bütün canlıların beslenemeyeceği kadar dengesini yitirmemişken...

Görüş Bildir