En Zalim Tatil Faaliyeti: Kamboçya'da Turist Gezdiren Fil Sıcaktan Öldü

 > 
402PAYLAŞIM

Kamboçya'da 40 derece sıcaklıkta turistleri ünlü Angkor Wat tapınağına taşıyan bir filin kalp krizinden ölmesi üzerine, binlerce kişi fillerin çalıştırılmaması çağrısı yapan bir dilekçe imzaladı.

Tur operatörü şirket sıcaklıklar düşene dek fillerin çalışma saatlerinin azaltılacağını vaat ederken, internet üzerinden yayılan dilekçe fillerle turist taşınmasının tamamen yasaklanmasını istiyor.

Hayvan hakları örgütleri uzun süredir, fillerin işkenceyle eğitildiğinden şikâyet ediyor

Dilekçede hayvanlara karşı zulmün "gözlerden saklandığı", hayvanların ömürleri boyunça çile çektiği ve bu son fil ölümünün "gözleri açması gerektiği" vurgulandı.

Hayvan hakları örgütleri uzun süredir, doğal yaşamdan alınan fillerin işkenceyle eğitildiğinden şikâyet ediyor. World Animal Protection adlı örgüt fillerle seyahati "en zalim tatil faaliyeti" olarak tanımlıyor.

Dişi fil 45 dakika çalıştıktan ve 2,1 kilometre yürüdükten sonra yere yığıldı

Tur operatörü şirketin müdürü Oan Kiri, AFP haber ajansına yaptıkları açıklamada dişi filin 45 dakika çalıştıktan ve 2,1 kilometre yürüdükten sonra yere yığıldığını anlattı.

Oan Kiri, "Veterinerlere göre sıcak havanın stres, şok ve yüksek tansiyona yol açması yüzünden kalp krizi geçirerek öldü" dedi.

Asya filleri soyu tükenmekte olan türler arasında

Ölen filin Asya fillerinin ortalama ömrünün sonları olan 40 ila 45 yaşında olduğu belirtildi.

Asya filleri soyu tükenmekte olan türler arasında.

BBC Türkçe

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir